ας γράψουμε ιστορίες

Σφηνακια!

εδώ ο καθένας γράφει ένα κομμάτι από ένα "παραμύθι" που κανείς δεν ξέρει πότε,που και πως θα τελειώσει...

Δημοσίευσηαπό Mythos » Παρ Οκτ 05, 2007 10:24 am

epsilon έγραψε:άσε τη βίδα και πιάσε τη μπύρα!

(όπου η έψιλον μπερδεύει τη βίδα με την καραβίδα..)

που λες, Εψιλον,

χτες, όπως πληροφορούμαι, ήταν η παγκόσμια Ημέρα των Ζώων.

και για να είμαι ειλικρινής...............

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Οκτ 05, 2007 11:53 am

δεν ήξερα ότι ήταν η παγκόσμια ημέρα των ζώων!
τώρα το έμαθα!
χρόνια μας πολλά λοιπόν... :D

ο ασπίκ! φφφφ...
ούτε να τσακωθεί μαζί μας δε θέλει μύθε μου! του έχω μουτρώσει!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Το Κολλητηράκι » Παρ Οκτ 05, 2007 1:39 pm

... χρόνια σου πολλά λοιπόν Μύθε... αλλά μάλλον κι εσύ εκεί είσαι... εγώ δε γέλασα με το ποστ... τουλάχιστον η συγκεκριμένη μέρα, αφορά κάτι για το οποίο αγωνίζομαι χρόνια... για τα υπόλοιπα που αγωνίζομαι, δεν έχουν θεσπιστεί ακόμη 'παγκόσμιες ημέρες'... να μας τα αναλύετε στα μπλογκ σας εσείς οι πολυπράγμονες, για να μαθαίνουμε κι εμείς οι άσχετοι...
'...sorry, i forgot your beauty... my life goes on, absolutely...'

Salento
Άβαταρ μέλους
Το Κολλητηράκι
super member

Τοποθεσία: Ο Κλαυσίγελος Της Τυρόπιττας Και Ο Πήδουλος Της Μελιτζάνας...

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Παρ Οκτ 05, 2007 7:14 pm

"Τ'αυτονόητα και προφανή" :

Επικριτική διάθεση αλλά επισκέψεις και λογκαρίσματα σε όσους δικτυακούς τόπους θεωρούνται άξιοι περιφρόνησης.

Συμπέρασμα : Το ρητό "δε γνωρίζει η αριστερή πλευρά τι ποιεί η δεξιά" αναφέρεται σε χέρια Μύθε και όχι στα ημισφαίρια του εγκεφάλου.
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Παρ Οκτ 05, 2007 8:31 pm

Εντάξει,αφού επιμένετε.......

....χρόνια πολλά και καλά, ΖΩΑ.
(η μαιμού εξαιρείται γιατί είναι η μόνη που καταλαβαίνω τι λέει).
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Antonio » Σάβ Οκτ 06, 2007 9:45 pm

γραφει ακομα αυτος ο σουβλατζης ο Μυθος;;; :shock: :shock:
Antonio
full member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Οκτ 08, 2007 9:44 pm

ήρθα ξανά, σε κοίταξα. ήσουν μόνη. είχες το ύφος, αυτό το ύφος που το νιώθω δικό μου, και να με αδικεί.
δικό μου κι άδικο.
ξένο γιατί ξένη ήμουν πάντα. από ό,τι δικό σου.
το αλκοόλ καίει.
καίνε οι κόσμοι μέσα μου
τα μαύρα ουράνια.
κι εσύ γυαλίζεις τον μπάγκο.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Οκτ 09, 2007 8:28 pm

έφυγα τώρα
χωρίς νόημα η παρουσία μου κοντά του
το μυαλό στυφό
τα χείλη σφιγμένα
έβαλα τα χέρια βαθιά στις τσέπες.
έτσι φεύγω παντα. κι όταν φεύγω έχει πάντα πολύ αέρα.
δεν ξέρω γιατί, ποτέ δε μένει κουκούλα πάνω στο δικό μου κεφάλι, γιατί; όλοι οι άλλοι καλυμμένοι προχωρούν όπως νομίζουν.
εγώ νομίζω αλλιώς, μα κι αυτό άγνωστο μου φαίνεται.
η κυρά ζωή, ξέρει.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Mythos » Πέμ Οκτ 11, 2007 4:07 pm

epsilon έγραψε:έτσι φεύγω παντα. κι όταν φεύγω έχει πάντα πολύ αέρα.

"έτσι φεύγει παντα. κι όταν φεύγει έχει πάντα πολύ αέρα." λέει η Εψιλον
Εδώ έχει και βροχή. Αέρα και βροχή. Είναι φανερό ότι το φθινόπωρο διεκδικεί το μερτικό του, στο χρόνο και στην ζωη μας. Παντα η γνώμη μου για το φθινόπωρο υπήρξε ανάμικτη. Νομίζω ότι την ίδια γνώμη έχει και το φθινόπωρο για μας. Ανάμικτη. Δεν ξέρει αν πρέπει να μας φερθεί καλοκαιρινά ή χειμωνιάτικα. Διστάζει. Δοκιμάζει καταιγίδες και λιακάδες, αέρηδες και απνοιες, μπουνάτσες και τραμουντάνες. Γενικά, μας έχει στο τρέξιμο και στην εγρήγορση, στην αστάθεια και στην εναλλαγή. Απορώ, μέσα σ' ολη αυτην την ανακατωσούρα, πως καταφέρνουν καποιοι και "μελαγχολούν", σου λεει, το Φθινόπωρο. Πιο πιθανό μου φαίνεται οτι δεν είναι "στα καλά" τους, σε ετήσια βάση, και ψάχνουν για εποχιακές δικαιολογίες. Να τα αφήσουν αυτά. Αν έχουν πρόβλημα να πάνε στο γιατρό. Το Φθινόπωρο, σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες της ΕΜΥ, ουδεμία ευθύνη αναγνωρίζει. Αν δεν θέλουν να πάνε σε γιατρό, ας συμβουλευτουν τουλάχιστον τον "Καζαμία" κι αν δεν μείνουν ικανοποιημένοι ουτε με αυτόν άς μελετήσουν Λακάν ή άς διαβάσουν (στο χαλαρό) Ιρβιν Γιαλομ. Λοιπον, και 'συ Έψιλον, ανάμικτα κι ωραία τα λες! Ποιητικά και γλυκόπικρα. Κάποτε και γλυκόπιοτα. Σαν "φθινοπωρινή σονάτα" ακούω εσχάτως την γραφή σου.
Δεν είμαι και σίγουρος αλλά το Φθινόπωρο, μου φαίνεται, μαδάνε οι αλεπουδες, τα σκυλιά (όχι ολες οι ρατσες), οι αρουραίοι, τα κουνάβια , τα αγριοκάτσικα, οι λύκοι και τα αγριογούρουνα. Αλλάζουνε, λεει, τρίχωμα για να υποδεχτουνε το χειμώνα..
Τωρα, θα μου πεις, οτι αυτο περι αλλαγης τριχώματος, είναι ασχετο με το υπόλοιπο ποστ. Χωρις να το σκεφτω καθολου σου απαντω οτι οχι μονο δεν είναι άσχετο αλλά αντιθετως ειναι το μονο σχετικο και ολο το υπολοιπο ποστ ειναι ασχετο. Θελω να πω δηλαδη οτι δεν θα ηταν και τοσο ασχημη ιδεα τωρα που είμαστε για τα καλα μεσα στο Φθινόπωρο, να "αλλάζαμε τρίχωμα";
Δυστυχως δεν εχω χρονο να σου αναλυσω πως το εννοω. Αναλυσε το εσυ και πες μου. Φευγω τωρα, αλλά θα ξαναρθω αργα το βραδυ η αυριο το αργωτερο, να διαβάσω την απάντηση σου.

ΥΓ ευχαριστουμε τους (ελαχιστους αλλά εκλεκτούς) πρωην συμφορουμιστες που εσπευσαν, παραπάνω να μας ευχηθούν "χρόνια πολλά" για την ημερα των Ζωων. Να είμαστε ολοι καλα, ως την επομενη ημερα των ζωων, να ξανανταλλαξουμε ευχες.
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό Mythos » Σάβ Οκτ 27, 2007 10:57 am

ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΤΟΥΦΑ ΜΑΛΛΙΑ ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΝΤΑΛΛΑΣ.
-----------------------------------------------------------------------------------

Εκατόν δέκα εννέα χιλιάδες πεντακόσια ( 119.500 $ ) δολάρια, δηλαδή πάνω από ογδόντα πέντε χιλιάδες ευρώ, πουλήθηκε μία τούφα μαλλιών του Τσε Γκεβάρα καθώς και κάποια άλλα "συναφή είδη", σε δημοπρασία που πραγματοποιήθηκε, ( πού αλλού; ) στο Dallas, Texas, USA.

Σύμφωνα με "σπέκουλα" που είχαν αναπτύξει τα μίντια, ενδιαφερόταν, λεει, να αποκτήσει την τούφα, ο Χιούγος Τσάβεζ, ("ο (παλιο)-αριστερός πρόεδρος της Βενεζουέλας, ο οποίος επειδή θαυμάζει παρα-πολύ τον *εικονικό* ("iconic") Γκεβάρα, θα "χτύπαγε" το "πακέτο", αλλά τελικά, ίσως επειδή ο Χιούγος της Βενεζουέλας δεν θαυμάζει και τόσο πολύ τον εικονικό Γκεβάρα, οι τρίχες του νεκρού guerrilla (όπως αποκαλεί τον Che, το Ρώυτερς) κατέληξαν σε κάποιο μαγαζάτορα από το Χιούστον ονόματι Μπιλ Μπάτλερ.
Αυτός, λοιπόν, ο Μπάτλερ τρελαίνεται, ("is thrilled") να κατέχει αντικείμενα του Che και να τα επιδεικνύει στο μαγαζί του, όπως μας πληροφορεί σοβαρά-σοβαρά ο αντιπροέδρος του Οίκου που έκανε την δημοπρασία.
Ο οποίος Οίκος δημοπρασιών έχει στο παρελθόν ξαναπουλήσει "ανθώπινες τρίχες σε ματσάκι", όπως πλεξούδες του (πάλαι ποτέ πρόεδρου τους) Αβραάμ Λίνκολν, του Ελβις Πρέσλευ και της Μέριλιν Μονρό.

Ωστόσο, ο συντάκτης του πολύ διασκεδαστικού αυτού άρθρου, δεν παραλείπει να λιμάρει και τα αντιτρομοκρατικά αντανακλαστικά του αναγνωστη προσθέτοντας, την συγκλονιστική λεπτομέρεια ότι το όλο παζάρι, πραγματοποιήθηκε κάτω απο δρακόντεια μέτρα ασφαλείας διότι, σου λεει ο δημοσιογράφος, είχαν καταφτάσει απειλητικά ί-μέϊλς από Αργεντινή μεριά, που είναι η γεννετειρα του Che, και όπου ως φαίνεται ορισμένοι σκληροτράχηλοι "γκαουτσος", δεν είδαν με καθόλου καλό μάτι το σχετικό αλισβερίσι.

Λέει και κάτι άλλες σαχλαμάρες για συγκριση DNA (από τις εν λόγω τρίχες) ώστε να εξακριβωθεί αν το σώμα που βρίσκεται θαμμένο στην Κούβα ανήκει πράγματι στον Γκεβάρα, αφήνοντας έτσι να εννοηθεί ότι μπορεί κα να μην είναι θαμένο στην Κουβα, και άρα οι Κουβανοί, που τον λατρεύουν, λεει, τον Τσε ως ήρωα, μπορεί να προσκυνάνε και να λιβανίζουνε λάθος πτώμα, πράγμα που θα συνιστούσε άλλη μία τραγική διάψευση των στόχων, των προσδοκιών και των μύθων της επανάστασης. (Εδώ που τα λέμε, μια σχετική σκασίλα, περί του φλέγοντος αυτού γεωπολιτικού ζητήματος, σχετικά με τη σωρό του Τσε, την έχει ο αναγνώστης, δεν την έχει;..)

ΥΓ. Σχετικά, τωρα, με τα "συναφή είδη" που πουλήθηκαν παρέα με την τούφα του Che, μην πάει ο μυαλός σας στο πονηρό. Πρόκειται για ένα σημειωματάριο, κάποιες αδημοσίευτες φωτογραφίες και ένα χειρόγραφο σημείωμα ενός συντρόφου του Γκεβάρα. Μάλλον "τρίχες" (και αυτά) δηλαδή, μπροστά στο ποσόν που ξοδεύτηκε.

ΥΓ.2. Αν όμως αναρωτιέστε ποιός ήτανε ο πωλητής που τσέπωσε το χρήμα, τότε καλά θα κάνει ο μυαλός σας να πάει στο πονηρό. Ο πωλητής λοιπόν, αυτής της "περίεργης συλλογής" ήταν κάποιος Γουστάβος Βιλλόλδος (Gustavo Villoldo) πρώην εκτελεστής ("operative") της CIA, που είχε λάβει μέρος στο κυνηγητό, στη σύλληψη και στην δολοφονία του Che Guevara μέσα σε ένα σχολείο, πίσω στα ταραγμένα αλλά και πολύ ζωντανά από κάθε άποψη εκείνα χρόνια, στα τέλη της δεκαετίας του '60.
_]\/[_
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ας γράψουμε ιστορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης