ας γράψουμε ιστορίες

Σφηνακια!

εδώ ο καθένας γράφει ένα κομμάτι από ένα "παραμύθι" που κανείς δεν ξέρει πότε,που και πως θα τελειώσει...

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Αύγ 19, 2008 7:29 pm

abttha.blogspot.com
νιώθω υπόλογος που το γράφω.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Αύγ 20, 2008 11:42 am

epsilon έγραψε:abttha.blogspot.com

Και εγώ υποκόπανος που το διαβάζω.

Που λές μύθε,εκτός από τους απλανείς και τους πλάνητες του "ιντερνέτ" που λές,υπάρχουν και οι αστέρες.
Να δές εμένα,που δέν το ξερα,αλλα μου το πε ο φίλγκουντ πώς είμαι αστέρας επειδή συχνάζω στου σαββίδη το μαγαζί που με είδε ο ανηψιός.
Μου έφτειαξε και δικό μου χώρο κριτικής ο σαββίδης,ανεφερε και το νίκ μου δυό φορές στην εκπομπή και έγινα γνωστός στο πανελλήνιο.
Μαζευτείτε φτωχά μου παιδιά να σας μοιράσω αυτόγραφα.

Έτσι που λέτε.
Θα μου πείτε βέβαια,και τι μας τα λές τώρα αυτά ρε άσπικ,για να μας το παίξεις διάσημος;
Όχι και να σας το παίξω διάσημος,είμαι διάσημος.
Αλλα ο λόγος που σας το λέω,είναι για να σας φωνάξω να ρθετε δίπλα στου παντελή που έχουμε τον δικό μας χώρο,γιατί οι φασίστες και οι πατριώτες έχουν καταλάβει το μαγαζί και μάς κάνουν ρεζίλι φορουμάδες και μπλογκεράδες μαζί.
Για αυτό παιδιά μαζευτείτε όλοι να πάμε δίπλα να τους κυνηγήσουμε.
Δεν ξέρετε τι πλάκα έχουμε να σπάσουμε.
Θα περάσουμε ωραία με γέλιο και χαρά.
Μέχρι να μας πάρει χαμπάρι ο σαββίδης τι σόι πράγμα είμαστε και να μας πετάξει έξω.
ʼντε να οργανωθούμε να κάνουμε ντού σε λίγο καιρό.

Τελικα,τι έγινε με το διαστημόπλοιο εδω μέσα;
Το εγκαταλείψαμε εντελώς;
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Αύγ 20, 2008 1:02 pm

ρε ασπίκ, κάντο φραγκοδίφραγκα να καταλάβουν και τα έψιλα!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Αύγ 20, 2008 2:27 pm

Μήν γίνεσαι (ε)ψιλικατζού τώρα.
Ότι κατάλαβες κατάλαβες γιατί φραγκοδίφραγκα δέν έχω.
Μόνο χοντρά.
Περίμενε να ρθει ο μιχαλιός να μου χαλάσει,και θα αφήσω ρέστα μετά.

Αυτός πρέπει να χει ψιλά,γιατί τον ακούω που κουδουνίζει όταν περπατάει εδώ μέσα.
Εκτός άν έχει κρεμάσει κουδούνια στο λαιμό,για να τον βρίσκουν όταν χάνεται στις κακοτοπιές.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Αύγ 20, 2008 2:33 pm

παλιοκόπανε ασπίκ!

σ'αγαπάω βρε παλιοκάθαρμα, που δεν είχες έρθει να με δεις ούτε στο κρεβάτι του πόνου!

απαίσιε,

γλυκέ μου φίλε...

θέλω ραπανάκια έναντι βιβλίου! θα στα τυλίξω και πάλι σε καμιά φωτογραφία απ' αυτές που έχω δημοσιεύσει στο πλαίι μπόυ, όπως παλιά, θυμάσαι;

παλιάνθρωπε! κι εσύ αντί για φωτογραφία δική μου μού έστειλες το λογαριασμό της ΔΕΗ!

αλλά, τι να κάνουμε; η αγάπη είναι σαν το συνάχι. περνάει όποτε θέλει. εγώ είμαι αλλεργική και δεν μου περνάει εύκολα.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Αύγ 20, 2008 2:46 pm

Ναι σου στειλα τον λογαριασμό της δεη,και από τότε μένω στο σκοτάδι γιατί μου τον άφησες απλήρωτο.
Σώπα ρε έψιλον τι πάς και θυμάσαι τώρα.
Τέλος καλό όλα καλά.
Λίγη γυμναστική σου λείπει μόνο,επειδή ασχολείσαι μόνο με το πνεύμα σου.

Θέλεις να σου φέρω μιά κολοκύθα δώδεκα κιλά που έκοψα σήμερα, να την σηκώνεις πάνω κάτω να γυμνάζεσαι;
Και όταν βαρεθείς την κάνεις και ένα ωραίο γλυκό να κεράσεις τους φίλους σου.
Και εσύ να μου φέρεις το δεύτερο βιβλίο σου που είναι και το καλό σου.
Χέρι με χέρι όμως η ανταλλαγή αυτή τη φορά,χωρίς απατεωνιές.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Αύγ 20, 2008 2:49 pm

έγινε ρε, αν και δε σε πιστεύω!
και κοίτα, μην τυχόν αντί για κολοκύθα μου φέρεις κανένα εξωγήινο χάλοουίν!

πάρε τηλ, το βιβλίο είναι καλό! με αυγολέμονο!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Mythos » Πέμ Αύγ 21, 2008 10:09 am

epsilon έγραψε:abttha.blogspot.com

Αμ εγώ να δεις, πόσο υπόλογος νιώθω τώρα, που σε παρακίνησα να το γράψεις (το λινκ) με αποτέλεσμα εσύ να νιώθεις υπόλογος που το έγραψες, κι εγώ να νιώθω υπόλογος που νιώθεις υπόλογος (και μαθηματικώς σκεπτόμενοι, το κακό είναι ανυπολόγιστο κι ας ελπίσουμε ότι ο φιλόσοφος που διατύπωσε το περίφημο "ουδέν κακόν αμιγές καλού", δεν μας έκανε διαχρονική πλάκα..)

Πέραν τούτου, από μια ματιά, "σαν του κλέφτη", που έριξα στο "ιστολόγιό σου", φοβάμαι πως έπεσα απάνω σε άσχημη συγκυρία.
Που λες έψιλον, σας "είδα" να τα λέτε εσύ και οι (τακτικοί υποθέτω) μουσαφιραίοι σου, και την μια στιγμή έλεγα να πω μια καλησπερα, και μετά την άλλη στιγμή, η αμηχανία με τράβαγε από το μανίκι και μορφάζοντας με νόημα, μου υπενθύμιζε την "αβάσταχτη ελαφρότητα" των λέξων, όταν έρχεται η ωρα να μπούν από την μια, αυτές, μερια της ζυγαριάς και η ανελέητη πραγματικότητα από την άλλη.
Καταλαβαίνεις τωρα, γιατί η αμηχανία είναι μια, κατα βαθος οξυδερκής πλην τυραννική, συνοδός των καλών κοινωνικών μας προθέσεων.

Τι αλλο ήθελα να πω; χμ.. ναι, σαν να ήθελα και κάτι άλλο να πω, αλλα κι αυτό το "κάτι αλλο" αρνιόταν πεισματικά να εγκαταλείψει την σιωπηρή θαλπωρή και την νεκρική ασφάλεια του ανέκφραστου. Ουτε κι είχα κέφι να ανοίξω καβγά μαζί του, για να το 'ξαναγκάσω, άρον-άρον να φορέσει τις λέξεις του και να ρθει να διασχίσει το καθιστικό σου, φτιαχτά αδιάφορο και ολοφάνερα απαρατήρητο, όπως οι χαρακτηριστικοί κομπάρσοι σε φανταστικές ασπρόμαυρες ταινίες ενός φιλμικού υποτιθέμενου.

Ετσι που λες, και κάπως έτσι επίσης, παιζόταν αθέατο το σκιώδες μονόπρακτο, ώσπου..., "..μάλλον είναι ακατάλληλη η στιγμή για εθιμοτυπικές επισκέψεις", missoδαγκώθηκα από μέσα μου. Έκανα λοιπόν μεταβολή και επέστρεψα απρόθυμα και με βαριά καρδιά, εδώ χάμου, στο ταπεινό υπόστεγο.
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό aspic » Πέμ Αύγ 21, 2008 6:43 pm

Εν αντιθέσει με τον μιχάλη,ο μύθος που τρέχει βάδην από μπλόγκ σε μπλόγκ, είναι πρώτος και μιλάει και ασταμάτητα.
Και δέν αισθάνεται και άσχημα που δέν μας πήρε κάτι όταν του δίνουμε το μετάλλειο....ΣΠΛΑΑΑΦΣΣΣΣ!!

Γιατί όμως ρε μύθε;
Εδώ μέσα μιά χαρά μας τα λές,έξω γιατί καταπίνεις την γλώσσα σου;
Μήν κολλάς πουθενά,και πάρτους όλους αμπάριζα.
Και πώς το αντέχεις,ιππότης εσύ,να αφήνεις ανυπεράσπιστη την δεσποσύνη έψιλον;
ʼντε για ξαναπήγαινε,και έλα να μας πείς τι έκανες αυτή τη φορά.
Και πάρε και τον μιχάλη μαζί σου να του μάθεις τα κόλπα,μπάς και ξεκλειδωθεί και αρχίζει να κελαηδάει και αυτός.

Τι τηλέφωνο έψιλον;
Τα χω χάσει όλα.
Είπαμε, μηδενίζουμε και πάμε από την αρχή.
Εδώ ξαναρχίζει ένας έρωτας μεγάλος (με αυγολέμονο και αυτός).
Στέλνω μύνημα στην θυρίδα.
Και εσείς παιδιά,αρχίστε τα μυνήματα μεταξύ σας να πάρει πάλι το μίσσος μπροστά.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Αύγ 22, 2008 4:06 pm

Ασπικ, δεν θα το πιστέψεις αλλά είμαι ενήμερος, των τηλ-επιτυχιών σου.
Tα κατάφερες ρε θηρίο και βγήκες από την ανωνυμία. Διάσημος ανά το πανελλήνιο! ʼφεριμ!
Μάλιστα εκείνο το βράδυ, μόλις άκουσα το σαβίδη να εκφωνεί το παρατσούκλι σου, πολύ εντυπωσιάστηκα. Αμα σου πω ότι χάρηκα, ρε παλιοφορουμά, θα νομίσεις ότι σε δουλεύω.

Οσον αφορά την δραστηριότητα του φόρουμ, δυστυχώς δεν έχω χρόνο, εσύ όμως που έχεις σκόρπισε τον πάνω στο τραπέζι του εμισσος να γίνει λίγο τζόγος. Αλλωστε του σαβίδη είναι κλειστόν λόγω διακοπών, το μουλτι διανύει περίοδο μουσώνων με έντονες αναταρράξεις-μεταπτώσεις-καταπτώσεις, τα μπλόγκια είτε μετατρέπονται σε πολυεθνικες (τρόπος του λέγειν) είτε εγκαταλείπονται στην τύχη τους, θυμίζοντας ερειπωμενες καλύβες και πρωτόγονες γκρεμιζμένες εγκαταστάσεις χρυσοθήρων του φαρ-ουεστ τέλη 19ου αρχες 20ου αιω.
Οπότε, δεν βλέπω να έχεις και πολλά περιθώρια (όχι ότι σε πηρε ο πόνος για το υπόστεγο, τυχοδιώκτη-σοφιστή των μεσογείων) για αυτό κοίτα να στρωθείς εδω χάμου να φέρεις το μαγαζί σε μια κάπως πιο δημιουργική λειτουργικότητα.. Κι αμα μπορεσεις και δεν επαναληφθείς, τότε το πραμα θα πάει περίφημα.
Εγώ δεν εχω χρόνο (δεν θυμαμαι, το ξανα-είπα αυτό παραπάνω η δεν είπα; ) διότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω πανω από 5-6 ανοιχτά μέτωπα -ανατολικό, δυτικό, βορειοδυτικό, νοτιοανατολικό, νότιο, βόρειο και απ' ό,τι βλέπω όπου να 'ναι θα φυσηξει και γαρμπής, πάει να πει κι άλλο μέτωπο, το νοτιοδυτικό, που είναι και το χειρότερο.

Οσο για την αμπττθα-εψιλον (εν συντομία: α-ε) αυτή είναι μαϊστραλι δροσερό μερικές φορές, που όμως μπορεί να νυχτώσει, η ανήμερη, μπουνάτσα και να ξημερώσει τραμουντανα, έχοντας σε κάνει να βαδίζεις και να παραμιλάς, αν δηλαδή, δεν βολοδέρνεις μισοπέλαγα, αρπαγμένος από κάποια ιστιοσανίδα που "τυχαία" σου πεταξε η τύχη κατακέφαλα, όχι για να μη πνιγείς και ησυχάσεις αλλά για να σε βλέπει να αγωνίζεσαι και σκυλοπνίγεσαι και να σπάει πλάκα με την ταλαιπωρία και τον πανικό σου. Η ημετέρη α-ε δεν έχει σχέση με τέτοιες βάρβαρες συμπεριφορές βέβαια, είναι ευγενέστατη και χρυσή καρδιά κια πάνω απ' ολα άνθρωπος, (πρέπει να λέμε και καμμιά φορά αυτό που πιστεύουμε, όπως το πιστεύουμε και να μη το αφήνουμε στο έλεος του Αυτονόητου που δεν είναι και το καλλίτερο κουτάβι-φύλακας των πεποιθήσεων μας. Καλά δεν λέω βρε α-ε; Καλά λεω.. κι άκου και το άλλο: Ψέματα είπα παραπάνω στο προηγούμενο.. ανάρτημά μου (!) ότι πηγα μεχρι το μπλογκ σου και γύρισα πισω απρακτος. Ποτέ δεν γυρίζω άπρακτος από το μπλογκ μιας α-ε. Αλλά βαρυέμαι κι εύκολα, τους, κατά τα άλλα ρισπέκταμπλ, και ενίοτε πολύ αξιοπρόσεκτους/ες λογοτεχνικώς και φιλοσοφικώς, νοικοκυραίους/ες που συνευρίσκονται εκείδα.
Δεν έχουν και πολλά να πουν, ποιός έχει άλλωστε; Κανένας. Και τι να τα κανεις και τα πολλα; Λιγα και καλά. Γιαυτό μην τα "χώνεις" , ασπικ, το Μιχαλη. Μπορεί και να ξέρει αυτός, "απου δεν μιλεί πολύ".Από την άλλη, "όποιος δεν μιλεί (καθ'όλου) τονε θάφτουνε!" Αυτά να τα 'κουνε τα ζόμπι που πηγαινοέρχουνται εδω μεσα χωρις να μιλάνε, σα σκιές στη ζώνη του λυκόφωτος.. Καλά δεν λέω, ρε μιχάλη;

_|\/|_
Επισκέπτης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ας γράψουμε ιστορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης