ας γράψουμε ιστορίες

Οχι, η λεξη που ψαχνουμε δεν ειναι ο 'Λογος'!

εδώ ο καθένας γράφει ένα κομμάτι από ένα "παραμύθι" που κανείς δεν ξέρει πότε,που και πως θα τελειώσει...

Δημοσίευσηαπό λυκος » Σάβ Οκτ 23, 2004 12:09 pm

aspic έγραψε: .. σε ότι με αφορά από αυτά που λές στην διανάθενα (πίπες σμάρτις κ.λ.π.),όλα αυτά είναι στα πλαίσια αυτών των ...λογοτεχνημάτων μου.Και ο μπουκόφσκυ λογοτέχνης ήταν.

ακου να σου πω ασπικ. τις μαλακιες αυτες παρακαλω να μη τις λες σε μενα, οχι γιατι ειμαι καν'νας μεγαλος μαγκας, απλα γιατι ετυχε να διαβαζω μπουκοφσκι τοτε που εσυ επινες ακομα γαλα βλαχας.

το λοιπον

ο μπουκοσφσκι μπορει να γραψει (τωρα πια δεν μπορει βεβαια να γραψει τιποτα, "ψευδο-λογοτεχνικη" αδεία το λεω)
"Θελω να γαμησω τον κωλο σου, τζενη...
γιατι μου αρεσει ο ομορφος κωλος σου!"

Ομως φιλαρακο ασπικ δεν θα εγραφε ποτε
"θελω να μου παρεις μια πιπα, τζενη,
γιατι εισαι μια συφλιδικη ξεδοντιαρα που
1) δεν ξερει να απαγγελλει σαιξπηρ
και
2) η πιο επιτηδευμενη φραση που ξερεις να προφερεις, πανηλιθια τζενη, ειναι ΚΑΤΟΥΡΗΣΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ, και να μου γαμας ετσι την υπερμεγαλειωδη συζητηση για το μελλον της μετα-ιστορικης αλαντοβιομηχανιας, μικρουλα αυτιστικη τζενη"

---
βρωμοστομοςΛυκος
λυκος

Δημοσίευσηαπό λυκος » Σάβ Οκτ 23, 2004 1:00 pm

λυκος έγραψε:ετυχε να διαβαζω μπουκοφσκι τοτε που εσυ επινες ακομα γαλα βλαχας.

"τοτε που εσυ επινες γαλα βλαχας" ειναι στην προκειμενη περιπτωση καθαρα ηλικιακου προσδιορισμου εκφραση και δεν εχει τιποτα το υποτιμο-αλλαζονικο. μακαρι μαλιστα τοτε που εσυ επινες γαλα βλαχας εγω να επινα γαλα βλαχοβυζιου διοτι τωρα θα ημουν ενας νεος και ωραιος (και "γκαυλωμενος" οπως θα το εθετε κι ο λεφτυς) εικοσαρης και δεν θα ειχα καμμια λογοτεχνιζουσα ορεξη να καθομαι εδω χαμω να λιμαρω τα αγχη της ζωης και τα ιδεολογικα αδιεξοδα της περασμενης μου νιοτης, θα κυνηγαγα αλεπουδιτσες στα νεανικα παζαρια (συνειρμος απο το "τι γυρευει η αλεπου στο παζαρι;"... )

Γιατι μπορει ο παλιος να ειναι αλλοιως και το "αλλοιως" να περικλειει οτι μαλακια φανταστεις αλλα ο νεος ειναι κατι πολυ συγκεκριμενο.
Ειναι ωραιος! φιλε ασπικ.
Κι οπως ειπε ο γερος φιλοσοφος,
Καλλιτερα νεος κι ωραιος, παρα παληος και (σκατα) αλλοιως..

---
διευκρινιστικοςΛυκος
λυκος

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy6ew » Σάβ Οκτ 23, 2004 1:50 pm

διευκρινιστικος θα ειμαι κι εγω....

το αντε γεια αγπητοι μου συμπολιτες το ειπα μονο στον λυκο και μονο για οσο καιρο συνεχιζει να assholeιται με επουσιωδη ζητηματα οπως τι ειπα εγω και τι ειπε ο ταδε και η παραταδε....

βλεπω παντως με ικανοποιηση οτι η παρεμβαση μου στην κοντρα λυκου -κατοικων αλλης οχθης , δειχνει να πετυχαινει το στοχο...μετα τα εκατερωθεν μπινελικια αρχιζουν επιτελους τα ξεβρακωματα....

δηλαδη προβλεπω οτι σε λιγο θ'αρχισουμε και παλι να δειχνουμε τους κωλους μας ο ενας στον αλλο και να καμαρωνουμε εαυτους και αλληλους...πραγμα που ειναι ο λογος υπαρξης των περισσοτερων νικ στο εμισσος....ερχεται και χειμωνας που ειναι και περιοδος παραγωγικη βλεπετε.

και γνωριζετε οι περισσοτεροι οτι ο "κωλος" δεν ειναι υποτιμητικος ορος καθως για μενα ειναι ενα απ' τα πιο ομορφα δημιουργηματα (ποιου?)...

η κωλοτρυπιδα ειναι βεβαια μια αλλη βρωμεροτερη υποθεση....καθε κωλος ομως κρυβει μια κωλοτρυπιδα....τι να κανουμε ουδεν καλον αμιγες κακου και αντιστροφως...

αγαπητη ε,
σιγουρα πρεπει ολοι να σκαλιζουμε το παρελθον μας και να βλεπουμε τα κατορθωματα μας...

και δεν ειναι ντροπη καμμια φορα να ζηταμε συγνωμη .......

οπως και εχει γινει στο παρελθον απο αρκετους ....

οπως υποσχεθηκα δεν επιμενω στην "στειρα αντιπαραθεση " εξυπναδων αλλα περιμενω (χαχαχαχαχα και γαμω τα ασματα).....
να δω κωλαρακια κι ας ειναι και τριχωτα (μπλιαχ).....

οταν καποιος σου δειχνει τον κωλο του ξεβρακωνεται μπροστα σου.....

στην κυριολεξια και μεταφορικα με ολους τους πιθανους συνδυασμους .
wpleftyboy6ew

Δημοσίευσηαπό epsilon » Σάβ Οκτ 23, 2004 1:56 pm

λέφτυ, είναι σίγουρο πως δεν καταλαβαίνω ποτέ γρήγορα.
ούτε και τώρα.
απλώς αρχίζω να βλέπω τη μη-κατανόησή μου.

βλέπω όμως και κάτι άλλο. λύπη από πολλούς.
αυτό με λυπεί και μένα.

για τα άλλα θα τα ξαναπούμε.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboykkk » Σάβ Οκτ 23, 2004 2:44 pm

αντε θα τα πω και σε μεταφραση για σενα ε στα εψιλονιστικα....

"θ'αρχισουν τα ξεβρακωματα"= θα ανοιγουμε τις ψυχες μας και θα τις καταθετουμε υπο μορφην κειμενων , θ' αρχισουμε να μιλαμε και παλι αντι να κλανουμε ο ενας τα μουτρα του αλλου...

κωλος= εσωψυχα (a.k.a. προσωπικοτητα , υπερτιμημενη κυριαρχη πλευρα των εσωψυχων)

κωλοτρυπιδα = βρωμερη πλευρα του εαυτου μας που την εκφραζουμε με μορφη γνωμης "κατα τη γνωμη μου" κατα την αποψη μου "κλπ και θεωρουμε οτι νομιμοποιουμαστε να την εκφραζουμε μονο και μονο επειδη υπαρχει... ο πιο βρωμικος θησαυρος που κρυβει ο κωλος μας στο βαθος του...τι να κανουμε ετσι μας εφτιαξε ο θεος (ποιος?η απαντηση σ'αυτο ειναι ολη η ουσια και φυσικα δε θα την εξηγησω τωρα αλλα μετα)

..........................................................................................................

λυπη λυπη σκατα ρε ε!
δε χρειαζεται λυπη χρειαζεται δραση...

καταλαβαινω οτι σαν ευαισθητες καλλιτεχνικες φυσεις που ειμαστε δικαιουμαστε να λυπομαστε λιγο παραπανω....αλλα δε θ'αφησουμε να μας πανε τα πραγματα οπου θελουν...εμεις θα τα παμε οπου θελουμε....νομιζω οτι ξερουμε τι θελουμε απο δω μεσα ετσι δεν ειναι ? ε ας τα παμε προς τα εκει τα πραγματα...! αντε να δουμε !

και για να γινω εντελως σαφης , εγω θα ξαναγραψω οπως εγω γουσταρω
και δε θ' αφησω να διαλυθει οτι καλο εχει γινει εδω μεσα για χαρη κανενος...οποιος θελει ας γραψει κι αυτος κι οποιος θελει ας διαβασει ...δε με νοιαζει...ειμαι σιγουρος οτι μεταξυ μας θα υπαρχουν και δεκα ζευγαρια ματια ανταξια των αριστουργηματων μου ! τι διαλο πια! ελπιζω να επεισες την αυτοειρωνια μου ε !

μας ευχομαι ολους καλη ανασταση !
wpleftyboykkk

Δημοσίευσηαπό epsilon » Σάβ Οκτ 23, 2004 3:56 pm

και τώρα που ο παλιολέφτυ μου έκανε φραγκο΄δίφραγκα τη σκατολογία του, και με καθησύχασε,
να παραποιήσω το του λύκου 'καλύτερα έτσι παρά άλλιώς':
το έλεγε ο σνούπυ όταν έπινα γάλα δεινοσαύρου:
καλύτερα πλούσιος και υγιής παρά φτωχός και άρρωστος...

κουβέντες που ανοίχτηκαν εδώ θα τις διασπείρω και καλλιεργήσω και αλλού, ως καλλιεργημένο άτομο που είμαι. ...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Κυρ Οκτ 24, 2004 7:35 am

" Δεν ενδιαφερουν κανεναν οι τρεις ανοητοι με τα 36 παρανοικα κι ανοητα αλτερ εγκο, σημασια κι αξια εχουν οι 36 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ και ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ανοητοι. (και παρακαλω να μου κρατησεις ΜΙΑ καλη θεση σ' αυτη την ΑΝΤΙΜΟΝΟΠΩΛΕΙΑΚΗ λιστα των ανοητων)"

καλημέρα
μ' αρέσει ο σολωμός.
και το ψάρι και ο συγγραφέας.
μ' αρέσει ο ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ με τον τόνο κάπου και τον τόνο κάπου αλλού.
δεν έχω διαβάσει μπουκόφσκυ αλλά πανόφσκυ, και τρώω συχνά μπουκιές μπουκιές από μπουφέδες, βιβλιοθήκες, σαχλαμάρες
και το παίζω (ως γυνή) ελεύθερη κι ωραία
(δηλαδή και τα δύο στην ευκτική, η οριστική είναι αλλιώς και την βλέπουν άλλοι)
συνεπώς ανήκω ασφαλώς στους τρεις ανόητους με τα διάφορα άλτερ έγκω
δεν έχω καταφέρει παρά πολύ λίγο προς το παρόν να τα συρράψω μεταξύ τους.
έτσι άλλη φορά είμαι στρυφνή και απαίσια, κι άλλη φορά τόσο γλυκιά που να κάνω φίλους αγνώστους με τη μία.
στη προσπάθεια συρραφής κάνω μεταφράσεις, σαν κι αυτή την αξιόλογη μετάφραση που έκανε ο λέφτυ παραπάνω, και που σημα΄'ινει, εδώ που τα λέμε, πως αν από την αρχή τα έλεγες εψιλονίστικα λέφτυ, να ήταν περίπου τα ίδια και λιγότερο υβριστικά, γιατί εδώ που τα λέμε άλλο 'κώλος' και άλλο 'στρογγυλη κουβέντα' ή 'ταψί -με ραβανί βεροίας παρακαλώ με΄σα-, που λεγε και ο συνάδελφός μου ο καραγκιόζης :wink:
πάντως, εδώ
που τα νικ δεν έχουν μεγάλα γαλανά ή πράσινα μάτια, ελληνική ή γαλλική μυτούλα,
μπορεί κανείς που και που να τα εκλάβει σαν μικρές σακουλίτσες.
με καραμελίτσες ή σκατουλίτσες, ανάλογα αν αρέσουν στο άλλο νικ, που σαν ψαράκι ας πούμε στον βαθύ ωκεανό της αναζήτησης, τσιμπάει κάτι, ή προσπερνάει.
άρα, κι αφού ανόητοι ή νοήμονες δεν μπορούμε παρά να είμαστε όλοι, - σημασία έχει τι γράφεται, κι όχι από ποιον γράφεται.
αλλά επειδή και το πώς γράφεται κάτι δεν έχει τελικά διαφορά από το τί γράφεται, έχει σχέση το περιεχόμενο με το σκοπό της γραφής.
για μένα εκεί είναι το κουμπί διαφοράς των ανοήτων:
αν γράφω απλώς για να στα χώσω, ή για να σε αναζητήσω, αν γράφω για να παίξω, ή από αγωνία, κλπ κλπ...
δε μου αρέσουν τα χωσίματα εμένα, ή έτσι νομίζω.
όλα είναι προς διερεύνηση βέβαια.
κι ευτυχώς αναγνωρίζω ότι υπάρχει σκοτάδι.
η μέρα σήμερα είναι όμορφη...
σαν ήσυχη τριαντάρα που τα χει δεχτει όλα και τώρα κάθεται σε μια καρέκλα του μοντιγιάνι σ' ένα σπίτι μπροστά, οχι μέσα, που μοιάζει με σπίτι του τσαρούχη. αλήθεια έχει ζωγραφίσει σπίτια ο τσαρούχης;. πίσω απ' το σπίτι, κάποιος ακόμη βάφει τον ουρανό με τις διαταγές του παρθένη, που κάθεται σε μια πολυθρόνα με τις παντόφλες του -αυτές που όταν πέθανε β΄γήκανε σε πληστιριασμό 30 δρχ, ένς σιωπηλός βέλγος έχει τη βούρτσα για το βάψιμο, τον λένε μακγριτ -μαργαρίτα πού είσαι; πού;-. και τα πουλιά ακόμη σώπασαν τώρα. τέτοιος φρεσκοβαμένος ουρανός δε θέλει μουσική, αρκεί μόνος του.
εγώ κάθομαι μέσα. μακριά ακούω μια καμπάνα, κυριακή πρωί που είναι, μα τα παράθυρα και οι πόρτες είναι ανοιχτές και τους τοίχους τους σκοτεινιάζουν, σχεδόν τους αφανίζουν ήσυχα, αδιόρατα, γιατί τραβούν το βλέμμα προς το φως
τότε διαπιστώνω την οικειότητα του σκοταδιού. ο λόγος δεν έχει σημασία εδώ. ο δρόμος ανάμεσα στο σκοτάδι και το φως είναι το σημαντικό.

καλημέρα σας.
αλήθεια κιόλας, σε ποιους απευθύνομαι; ας διαβάσετε όλοι μόνο την καλημέρα. αυτή ξεχωρίζει. τα άλλα...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Κυρ Οκτ 24, 2004 12:16 pm

«.....η μέρα σήμερα είναι όμορφη... σαν ήσυχη τριαντάρα που τα χει δεχτεί όλα και τώρα κάθεται σε μια καρέκλα του μοντιγιάνι σ' ένα σπίτι μπροστά, οχι μέσα, που μοιάζει με σπίτι του τσαρούχη.
αλήθεια έχει ζωγραφίσει σπίτια ο τσαρούχης;.

πίσω απ' το σπίτι, κάποιος ακόμη βάφει τον ουρανό με τις διαταγές του παρθένη που κάθεται σε μια πολυθρόνα με τις παντόφλες του -αυτές που όταν πέθανε βγήκανε σε πλειστηριασμό 30 δρχ,
ένας σιωπηλός βέλγος έχει τη βούρτσα για το βάψιμο, τον λένε μάγκριτ

και τα πουλιά ακόμη σώπασαν τώρα.
τέτοιος φρεσκοβαμμένος ουρανός δε θέλει μουσική, αρκεί μόνος του.

εγώ κάθομαι μέσα.
μακριά ακούω μια καμπάνα, Κυριακή πρωί που είναι, μα τα παράθυρα και οι πόρτες είναι ανοιχτές και τους τοίχους τους σκοτεινιάζουν, σχεδόν τους αφανίζουν ήσυχα, αδιόρατα, γιατί τραβούν το βλέμμα προς το φως....».

Η μέρα σήμερα είναι όμορφη....
Η Ελένη σήμερα είναι όμορφη.....

Πίσω από το σπίτι έχει στήσει το καβαλέτο της και ζωγραφίζει πίνακες. Να έχει άραγε κα άλλους; Πού τους έκρυψε;

Mille merci.
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Κυρ Οκτ 24, 2004 1:55 pm

...
α, κι ακόμη ξέχασα, κάτω στο δρόμο, ένας μεσόκοπος ζητιάνος σωπαίνει καθισμένος στην άκρη. πάντα μεσόκοποι οι ζητιάνοι. δίνουν και παίρνουν μέσα σ΄ένα τριμένο κάτι.
αν βάφω, είμαι κι εγώ ζητιάνα. δεν είμαι όμορφη, δεν έχω κρυμμένα πράματα, μονάχα δανεικά χρώματα και γράμματα. το ευχαριστώ σου ήρθε λοιπόν σε μένα. απαντώ σκύβοντας το κεφάλι.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό ΜΗΛΟ ΚΟΠΗΚΕ ΣΤΑ ΔΥΟ » Κυρ Οκτ 24, 2004 10:19 pm

Θάθελα νάμουν ο Μαγκρίτ.
Νάχα μια βούρτσα στο δεξί και να βάφω ουρανούς.
Νάμουν Εραστής.
Σιωπηλός να ζωγραφίζω με τ' αριστερό το πρόσωπό της.
Κόρη παράτολμη εκείνη μ' έβαζε να την χύνω στο πρόσωπο καθισμένη.
Την αγαπώ απο τότε που ήμουν μικρός.

γιός ήμουν ή πατέρας;
αντρας ή εραστής της;
σαν Θεά την έβλεπα στον ουρανό ν' ανεβαίνει με το φεγγάρι..

και εγώ πάταγα στη γη κι ονειρευόμουν..

νάμουν ο Μαγκρίτ..
ο σιωπηλός..

να βάφω ουρανούς.

τώρα κάθομαι εδώ και μαδάω μαργαρίτες.

"Μ' αγαπάει, δεν μ' αγαπάει; "

Δεν είμαι ο Μαγκρίτ..
μπερδεύω ακόμα την πούτσα με τη βούρτσα..
ΜΗΛΟ ΚΟΠΗΚΕ ΣΤΑ ΔΥΟ
super member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ας γράψουμε ιστορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης