ας γράψουμε ιστορίες

Οχι, η λεξη που ψαχνουμε δεν ειναι ο 'Λογος'!

εδώ ο καθένας γράφει ένα κομμάτι από ένα "παραμύθι" που κανείς δεν ξέρει πότε,που και πως θα τελειώσει...

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Οκτ 22, 2004 3:40 pm

αγαπητέ ασπίκ με τον τόνο κάτω και την απολύτως γαλλική έννοια,
από αυτό που σου είπα αν κατάλαβες μόνο πως πρόκειται για λέξεις, βάλε τότε το 'άρτι αφιχθέντας'.
άρτι θυμίζει άρτον και τέχνη, δηλαδή άρτον και θεάματα.
αυτό που λέω και το εννοώ,
είναι ότι όταν το παίζεις λοχίας με νεοσυλλέκτους, ασφαλώς και έχω την αίσθηση της αιδούς για να σου πω: στάκα φίλε, έχουν τόσο δικαίωμα να μιλήσουν, να κάνουν καζούρα, χάζι, κι ό,τι άλλο, όσο κι εσύ όταν πρωτοήλθες. <ενώ εγώ όταν πρωτομπήκα ήμουνα ψαρωμένη και δεν τά'χωσα σε κανέναν :oops: )
γκε-γκε;

ούτε την τρου να ξαναπιάσεις στο στόμα σου.
όσα νικ και να έχει, δεν είδα να παίζει ποτέ τόσο υποκριτικά όσο έτυχε να το παίζεις μερικές φορές εσύ. τουλάχιστον δημόσια, γιατί ιδιωτικά έχεις δείξει σε όλους όσους σε ξέρουμε έναν ζεστό άνθρωπο. εμένα τουλάχιστον μου έχεις προσφέρει πολλά. γι' αυτό και αν δεν υπάρχει πια φιλία απέναντί σου, αγάπη υπάρχει πάντοτε.
(ας μη φανταστεί κανένας παιδιά ότι ο ασπίκ θα καταδεχόταν ποτέ να με αραβωνιαστεί έστω και εικονικά, λόγω ηλικίας. είμαι υπέργηρως).

και γιατί η δίκοπη φεύγει;
το μετά λύπης δίκωπη είναι και δικό μου.
η διακριτική σου συμπόρευση μου άρεσε. να είσαι καλά.
γιατί τα λες λοιπόν αυτά ασπίκ;
έχεις τις αξίες σου.
γιατί πρέπει να πληγώνεις κόσμο και κοσμάκη μόλις το μπορείς;
πιστεύω πως δε χρειάζεται...
να και μια τελεία. (στήξης εννοώ).
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Παρ Οκτ 22, 2004 7:32 pm

Σε μια δίκη Μήλο, ο κατηγορούμενος κηρύσσεται ή Ένοχος ή Αθώος.

Εσύ όμως Μήλο έτσι όπως τα παρουσιάζεις τα πράγματα, επιζητάς να κηρυχθώ οπωσδήποτε ένοχος αφού αν μεν συνειδητοποιώ όπως λες, όσα μου προσάπτεις είμαι παλιάνθρωπος, αν πάλι δεν τα συνειδητοποιώ είμαι άρρωστη.

Συμπέρασμα: η Διανάθενα είναι ή παλιάνθρωπος ή άρρωστη. Φτύστε την Διανάθενα.

Επειδή όμως σε μια δίκη(!) για να υπάρχει δικαιοσύνη δε φτάνει μόνο η απαγγελία της κατηγορίας από τον κατήγορο αλλά χρειάζονται και μαρτυρίες άλλων προσώπων, δε νομίζεις Μήλο ότι θα έπρεπε να μιλήσουν και άλλα πρόσωπα από το φόρουμ; Να δούμε αν τις καταγγελίες αυτές τις συμμερίζεται το φόρουμ.

Με άλλα λόγια Μήλο, η προσωπική σου γνώμη, αυτή «που νιώθεις» χωρίς να την στοιχειοθετείς, δε φτάνουν ώστε να κηρυχθώ παλιάνθρωπος ή άρρωστη.

Οπότε θα περιμένω. Ο κατηγορούμενος εξ άλλου ( αφού σε αυτή τη θέση θέλεις να με βάλεις) απολογείται πάντα στο τέλος.

Δημοκρατικά λοιπόν, Μήλο. Τι λέει το φόρουμ.

Αλλά ας ποστάρω εδώ τις κατηγορίες για να τις δει συγκεντρωτικά το φόρουμ:

1)Έχω πρόθεση όχι να συνδιαλλαγώ αλλά να μειώσω και να εκμηδενίσω τον άλλον.
2)Οτιδήποτε ειπωθεί το αναλύω και το μετατρέπω σε ένα τελικό συμπέρασμα: "ʼρα πρέπει να κάνουμε αυτό ή να είμαστε έτσι"
3)Δεν νοιάζομαι ακριβώς για την συζήτηση ή για την ειλικρινή προσπάθεια διασκορπισμού της ομίχλης που σκεπάζει τα ανθρώπινα ζητήματα, αλλά είμαι αποφασισμένη να εμποδίσω και να διαστρέψω αυτή την διαδικασία.

Πράγμα που σε κάνει να διαπιστώνεις ότι δεν είμαι έντιμη.

1)ότι γελάω κάτω από τη μάσκα μου σαρκαστικά
2)την κατάλληλη στιγμή, επιτίθεμαι πισώπλατα με ένα μαχαίρι και σε μαχαιρώνω
3)τα πραγματικά μου κίνητρα δεν είναι να επικοινωνήσω και να ανταλλάξω απόψεις με τον άλλον αλλά να αποκρούσω τις ιδέες που μου δημιουργούν άγχος.

Τα συνειδητοποιώ όμως όλα αυτά ή όχι;

Στη πρώτη περίπτωση είμαι ΠΑΛΙΑΝΘΡΩΠΟΣ στη δεύτερη ΑΡΡΩΣΤΗ.
Τι να διαλέξω τώρα από αυτά τα δύο Μήλο;

Μπράβο Μήλο!

Νιώθεις Μήλο.....
«....υπάρχει κάτι που το νιώθεις σαν αδικία και ταυτόχρονα σαν κοροϊδία»
«.....πέρα από τα οποιαδήποτε επιχειρήματα και το τι λέει κανείς με τα λόγια του, νοιώθεις βαθιά μέσα σου.......»
«.....έχεις νοιώσει άπειρες φορές αυτό το κρυμμένο σαρκαστικό γέλιο .....»

Το «νιώθω» όμως Μήλο δεν στοιχειοθετεί κατηγορία σε οποιοδήποτε δικαστήριο, εικονικό ή πραγματικό.

Ξέρεις τι κάνεις τώρα εσύ Μήλο; Κάνεις αυτό ακριβώς για το οποίο με κατηγορείς:

καταθέτεις «τις ιδέες (σου) που σου δημιουργούν άγχος».

Αν παρ όλα αυτά το φόρουμ συμφωνεί να συζητήσουμε δημόσια τους φόβους σου δεν έχω αντίρρηση. Εξ άλλου, αυτό κάνουμε εδώ, με το ένα ή άλλο τρόπο, μέσα στα κείμενα, μέσα από συζητήσεις ή μέσα από ενστάσεις. Εγώ, μάλιστα κάνω συνεχώς «ενστάσεις» Μήλο και καταγγέλλω μέσα από αυτές τους φόβους μου. Αλλά τις στοιχειωθετώ τις ενστάσεις μου Μήλο όταν αφορούν πρόσωπα, δε λέω ένα γενικό και αόριστο «όλα τα κείμενά της έτσι τελειώνουν πάνω κάτω» ( να μου τα φέρεις αυτά τα κείμενα Μήλο να τα δω). Αυτά είναι αερινζίδικα λόγια.

Οπότε Μήλο αν εσύ καταθέτεις τους φόβους σου εδώ και εγώ τους έχω καταθέσει αλλού- και θα συνεχίσω να τους καταθέτω με στοιχεία όμως Μήλο, τελικά η στοιχειοθέτηση είναι η διαφορά σε αυτό επιμένω- τότε αγαπητό Μήλο είμαστε .....πάτσι. Και σε προσφωνώ έτσι γιατί ειλικρινά δεν έχω κανένα θυμό απέναντί σου παρ όλο που μου είπες ότι με λατρεύει ο διάολος. Φόβος είναι κι αυτός...

Για ρώτα όμως και το φόρουμ σε παρακαλώ, έτσι; Πάρε τους εν ανάγκη έναν - έναν τηλέφωνο, να δεις ισχύουν όλες αυτές οι κατηγόριες περί μαχαιρομάτων κλπ κλπ...

Υ.Γ. Όμως Μήλο, αν πράγματι είσαι άνθρωπος που θέλει να επικοινωνεί και να διαλύει τις «ομίχλες», όλα αυτά που μου καταλογίζεις τώρα δημόσια θα μπορούσες να τα πεις όταν από δική μου πρωτοβουλία, σου ζήτησα να διαλύσεις τις «ομίχλες» των λόγων σου. Το έκανα και ιδιωτικά με πμ .
Ιδού η απάντησή σου σε πόστ της 18ης.09.04 ώρα 13.55

«Οσο για το πμ σου, δεν έχω κάτι να απαντήσω.
Αν ήταν να με ρωτούσες ειλικρινά αυτό που με ρώτησες στο πμ, τότε θα το έκανες δημόσια, γιατί και εγώ ότι έγραψα το έγραψα δημόσια.
Δεν θέλω προσωπική επαφή, γι αυτό και δεν απάντησα».

το έκανα και δημόσια μετά από αυτή τη δήλωση αλλά πάλι κώφευσες.

Τι άλλαξε λοιπόν τώρα Μήλο και καταφέρεσαι έτσι εναντίον μου;
Δεν είμαι δα και το μοναδικό πρόσωπο που μπορείς να συζητάς εδώ.
Μεγάλη αξία μου δίνεις Μήλο...να ασχολείσαι τόσο πολύ μαζί μου και να λες ότι από μένα εξαρτάται όλη η υγεία ή αρρώστια στο φόρουμ!
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Παρ Οκτ 22, 2004 7:37 pm

Είμαι τουλάχιστον περί τα 40' στο καφέ και μελετώ το θέμα. Νομίζω ότι θα έπρεπε να είμαι ευτυχής, μιας και το χρονικό διάστημα θεωρώ πως είναι λίγο για να κατανοήσω, λέμε τώρα, ολίγα απ' τα γραφόμενα. Έχω ένα πρόβλημα στην έκφραση τελευταία, και ομολογώ πως δε ξέρω πως θέλω να πω όλα αυτά που στοιβάχτηκαν στο κουδουνοκέφαλό μου. Ναι, σας τα έχω πρήξει, και διόλου δε με μέλει, η εμμονή μου με την τελευταία παραλλαγή στο νικ μου. Όχι, δεν είναι κόμπλεξ, απλά συνέπεσε το γεγονός με το ότι όντως αισθάνομαι ως κώδων πλέον.
Ξεκινώντας λοιπόν, θα πω πως εμένα ο Λύκος μου αρέσει σε πολλά σημεία. Έτσι βιαστικά δηλαδή όπως τα διάβασα. Πιθανόν αν κάτσω και μελετήσω σοβαρά τα λεχθέντα, να αλλάξω γνώμη. Αλλά προς το παρόν το προσπερνάω. Να όμως που το Μήλο εγώ το θεωρώ φίλο μου. Ξέρετε, είναι η πρώτη φορά που πήγα να κάνω φιλία με ένα Μήλο, και εξεπλάγην απ' τον εαυτό μου που διόλου δε μου την έδωσε η έπαρσή του. Είναι που έχω κι εγώ μπόλικη και κανονικά θα έπρεπε να την έχω κάνει στο πρώτο μισάωρο της γνωριμίας μας. Τελικά, ναι, παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο τα κίνητρα του άλλου. Μπράβο Δούναι που αν και δεν καταλάβαινες ότι καταλαβαίνεις τα κίνητρα, τελικά τα καταλάβαινες.
Φυσικά, θα σκεφτούν τώρα κάποιοι, ότι μπήκα για να υπερασπιστώ τον φίλο μου. Καλά θα κάνουν, αν αυτό θέλουν να σκεφτούν, αλλά εγώ απευθύνομαι σε όσους θα ήθελαν να κάνουν κάτι καλύτερο. Να καταλάβουν τί λέω ας πούμε.
Λέω λοιπόν σε σένα Διανάθενα, που σου την πέσανε πολύ άσχημα και χοντρά ομολογουμένως, πως ρε γαμώτο, δυο χρόνια εδώ μέσα, ούτε και εγώ διακρίνω να έχεις διαφοροποιηθεί λιγάκι. Γιατί το βλέπω αυτό άραγε; Λες επειδή σε αντιπαθώ πολύ και βρήκα μια ακόμη ευκαιρία; Ναι, αν όντως έτσι σκεφτείς, όντως δεν έχεις αλλάξει και πολύ. Πιστεύω πως οι άνθρωποι αλλάζουν, και δε πάτε να μου πείτε χίλια - δυο. Βερεσέ θα τα ακούσω. Λέω λοιπόν, αγαπητή συμφορουμίστρια, πως όποιος πραγματικά αηδιάζει, δε μπαίνει να το γράψει. Η αηδία, είναι κι αυτή ένα συναίσθημα, άρα πρέπει να τη βιώσεις. Τουτέστιν αποχωρείς ας πούμε για λίγο μέχρι να συνέλθεις και να επανέλθεις. Να πω τώρα για τις κλασσικές πλέον ατάκες σου, 'θά' πρεπε να ντρέπεσαι', 'όλα αυτά είναι γελοία' και δε ξέρω κι εγώ τί άλλο. Και αν έχεις σκοπό, να μου πεις 'ποιά είσαι εσύ ρε που μου τι λές τώρα', ξέρεις πολύ καλά ότι θα στο γυρίσω για να κάνεις την ερώτηση στον εαυτό σου. Τις φράσεις αυτές τις έχω δει κάποιες φορές γραμμένες, όταν απευθυνόσουν και σε άλλους. Και όπως λέει και ο φίλος μου ο 'Εσύ', μιας και δε φοβάμαι την κριτική, έτσι απεχθάνομαι τη διδαχή. Τη διδαχή που έχει σκοπό. Τη διδαχή, που πριν κάποιος ξεκινήσει να μου πει κάτι έχει κι έναν σκοπό που το κάνει. Μακριά από μένα αυτό. Έχω την αίσθηση, πως προκειμένου να αρθρώσεις λόγο, μπλέχτηκες λίγο με τα δύσκολα εδώ μέσα. Η αηδία λοιπόν προϋποθέτει σιωπή, αν μη τι άλλο. Και τέλος πάντων, αυτή η ετυμηγορία σου ότι αυτοί οι δυο απίθανοι τύποι, Μήλο και Λύκος, είναι το ίδιο νικ, ας άφηνε και κάποια περιθώρια μη απόλυτου. Δε μπορεί δηλαδή να μοιάζουν κάποιοι άνθρωποι σε κάποιες φάσεις; Μας είναι αδιανόητο αυτό;
Όσο για το ότι είσαι πολλά πράγματα, επέτρεψέ μου να πω, πως είναι επίτευγμα να είσαι με τη χρήση ενός νικ μόνο. Μη μπεις στον κόπο να μου πεις ότι έχεις χρησιμοποιήσει μόνο το δικό σου. Η δύναμη του ενστίκτου στον άνθρωπο είναι από τις μεγαλύτερες. Ίσως το έχω πολύ ανεπτυγμένο για να υπάρχει μια ισορροπία με το ότι δεν έχω πολύ γνώση. Τίποτα δεν γίνεται τυχαία. Και για να γίνω πιο σαφής, διότι την τέχνη της χρήσης των υπονοούμενων επιθυμώ να την ασκώ μόνο όταν θέλω να χτυπήσω το ίδιο το υπονοούμενο, έχει αρχίσει να με ενοχλεί προσωπικά ο στόμφος σου και η ευκολία σου στους αφορισμούς.
Πάω στο Λύκο τώρα, που όπως είπα γουστάρω πολλά από αυτά που λέει. Ιδιαιτέρως μου άρεσε αυτό:

'Η αλλαζονεια ειναι η ιδιοτητα που σηκωσε των ανθρωπο ορθιο στο δυο του ακρα. Η αλλαζονεια εινα που τον εκανε να σηκωσει το χερι, και να δαχτυλοδειξει με θρασσος τον ηλιο. Η αλλαζονεια μπορει να τον ριξει στον Καιαδα, μπορει ομως και να τον στειλει στα αστρα. Ισως να μιλησουμε αλλη φορα για το πως μπορει να συμβει αυτο, ισως και οχι. '.

Λοιπόν χαίρομαι που ποτέ δεν έκρυψα την δική μου αλλαζονεία. Χάρη σ' αυτήν, γράφω αυτή τη στιγμή. Και βιώνω αυτό ακριβώς το πράγμα τελευταία. Τη μια μέρα είμαι στον Καιάδα και την άλλη στα άστρα. Είναι απίστευτα ψυχοφθόρο αυτό. Δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο, αν δε το νιώσετε. Και για να καταλάβεις Λύκε, αν ποτέ μιλήσουμε για αυτό, μπορεί και να μην απαντήσω καθόλου. Τόσο πολύ το βιώνω λοιπόν. Αλλά μου το χαλάς κι εσύ. Ξέρεις τί σκέφτομαι τώρα; Πως εσύ και το Μήλο, θα μπορούσατε μια χαρά να συνεννοηθείτε, αλλά δε χαμηλώνετε λίγο. Προσωπικά, δε με νοιάζουν τα κίνητρά σου. Ίσως θα έπρεπε, αλλά αδυνατώ να ενδιαφερθώ για αυτά. Και το ότι δεν έχω αηδιάσει ακόμη, δε νομίζω να είναι ένδειξη ότι έχω αρρωστήσει κι εγώ. Λόγω λοιπόν της προσωπικής μου αλλαζονείας, έχω πειστεί ακράδαντα ότι έχω τόσες αντοχές και τόσο δουλεμένο κουδουνοκέφαλο, που είμαι σε θέση να διαβάσω και άλλα απίθανα και άγνωστα σε μένα πράγματα.

Θα τελειώσω με σένα κα Έ. Γιατί πληγώνεσαι; Εγώ ας πούμε, αποφάσισα να μη ξαναγράψω στίχο εδώ μέσα. Κι έχω και το θράσσος να το πω. Η πλάκα είναι, πως αν θελήσω να το ξανακάνω, δε θα είναι γιατί το έχω σκοπό. Θα είναι γιατί έτσι μου την έκατσε, και γιατί έτσι είμαι. Και γιατί η πραγματική αλλαζονεία, είναι να με ενδιαφέρει μεν να με διαβάζουνε, αλλά όχι και να απολογούμαι σε όσους με διαβάζουνε.
Εμένα ο ʼσπικ Ελένη, μια φορά κατάφερε να με πληγώσει. Τώρα πια, δε νομίζω να θελήσει καν να ξαναδοκιμάσει.

Υ.Γ. Βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα τα όσα λέγονται. Κάνω τεστ στον εαυτό μου και οι συνέπειες αφορούν μόνο εμένα. Και δε θα κλείσω απολογούμενη, λέγοντάς σας τα τρία νικς που χρησιμοποιώ. Τα χρησιμοποιώ ακριβώς για να καταλάβετε πως είμαι το ίδιο πρόσωπο. Και ουδέποτε ένιωσα άσχημα για αυτό.
Η έπαρση σε παραλλαγές δε μου λέει τίποτα. Σε μια και μοναδική συσκευασία, είναι και η πρώτη. και της βγάζω και το καπέλο...

Υ.Γ. 2. Έϊ, 'Εσύ';... σε περιμένω στο αγαπημένο μας τόπικ. Θα είμαι εκεί, έτοιμη για σένα...
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό dounai » Παρ Οκτ 22, 2004 7:42 pm

Η πλάκα είναι πως όση ώρα έγραφα, με πέταξε όξω.

Την καληνύχτα μου και αφιερώνω το 'Απώλεια Ελέγχου'. Και σιγά που θα το ποστάρω. Είναι και αυτά τα μέλη που διαμαρτύρονται βρε παιδί μου!...

Υ.Γ. Κάπως έτσι πρέπει να είναι η έπαρση. Ή μήπως κάνω λάθος;...

Γκουντνάχτεν!
Κόψε αριστερά και μετά όλο ευθεία
Άβαταρ μέλους
dounai
full member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Παρ Οκτ 22, 2004 7:55 pm

Τα όσα είπα περί στοιχειοθέτησης ισχύουν και για σένα Λύκε.
Βρίσκω ότι στο τελευταίο σου ποστ παραληρείς χωρίς να μου απαντάς επί της ουσίας σε τίποτα.

Ακου Λύκε, εδώ σε αυτό το φόρουμ, οι άνδρες με έχουν συνηθίσει να μου μιλούν ορθά κοφτά.

Αν θες λοιπόν να συζητήσουμε φρόντισε να περάσεις εσύ μάλλον από δω που στέκουν αυτοί που πιάνεις στο στόμα σου που βασίζονται στη λογική και την επιχειρηματολογία παρά εγώ σε αυτή την άλλη όχθη - που δεν εννοώ τι ακριβώς είναι αλλά τέλος πάντων.

Αλλη είναι η ώρα της λογοτεχνίας και άλλη της σοβαρής συζήτησης. Ασε λοιπόν τα λογοτεχνικά πυροτεχνήματα και μίλα ορθά κοφτά.
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Παρ Οκτ 22, 2004 9:44 pm

Διανάθενα μήν χαλάς την τυπική διαδικασία (η οποία έχει και την μεγαλύτερη αξία τελικά).
Το μήλο είναι κατηγορούμενο και όχι εσύ και έτσι πρέπει να είναι,για να υπάρξει ομαλή εξέλιξη και πιθανή συμφιλίωση ή έστω και ανοχή μεταξύ σας. (στο λέω εγώ που έχω μελετήσει και χαρακτηροδομή,όπω ς μου είχε πεί το μήλο).
Και βέβαια δέν σε συμφέρει να φέρεις το θέμα υπό δημοσια κρίση στο φόρουμ γιατί θα την έχεις πουτσίσει από χέρι.Ώρες-ώρες νομίζω πώς είσαι τελείως αφελής και δέν έχεις καθόλου αυτογνωσία,αφού δέν μπορείς να αντιληφθείς ότι οι περισσότεροι δέν τρέφουν και ιδιαίτερη συμπάθεια για σένα ενώ σε πολλά σημεία έχουν την ίδια άποψη και συμφωνούν με αυτά που σου λέει το μήλο (όπως συμφωνώ και εγώ μαζί του σε κάποια πράγματα).
Για αυτό λοιπόν άσε με να κάνω την δουλειά μου εγώ που ξέρω από αυτά επιτέλους.
Το μήλο είναι κατηγορούμενο και καταλογισέ του ότι είναι να του καταλογίσεις,σε σχέση με αυτά που σου είπε.
Έτσι πρέπει να γίνει.
Και μήν απολογείσαι.Είπαμε δέν βάλαμε στο σκαμνί εσένα.
Εσύ μήλο,παρότι δέν σου κατελόγισε ακόμη κατηγορίες η διανάθενα,παρόλα αυτά άν θέλεις να επανέλθεις στο θέμα κάντο,μήπως βοηθηθεί η διανάθενα να βγάλει αποφαση.
Και να το κάνεις σε παρακαλώ με την ευγένεια και ευαισθησία που σε χαρακτηρίζει.
Εντάξει; μήν αρχίσεις να βρίζεις και να φωνάζεις.

ʼντε λοιπόν διανάθενα,πές μας αθώος η ένοχος το μήλο και γιατί.

ΥΓ Εσύ ρε κουδούναι,τι στο διάολο λές και πάς να χαλάσεις τη δουλειά;
Αμέσως βρήκες ευκαιρία να τα βάλεις με την διανάθενα;
Είπαμε δέν κατηγορείται η διανάθενα.Το μήλο κατηγορείται,γιατί έτσι θέλω εγώ.
ʼν θέλεις να κατηγορήσεις την διανάθενα για κάτι,να ανοίξεις άλλο τόπικ δικο σου.
Το παρόν πρόλαβα και το έπιασα εγώ,μέ την νόμιμη μή έγκριση και σχετικα ικανοποιητική δυσφορία του θεματοθέτη λύκου,όπως απαιτεί η φορουμική τυπολογία.

Εγώ παρέσυρα την διανάθενα να πεί πώς το μήλο και ο λυκος είναι το ίδιο πρόσωπο.
Δέν το κατάλαβες πώς είναι δική μου ευθύνη;
Και επειδή η αλλαζονία είναι είναι ένα σκοτεινό πέπλο που δέν μας αφήνει να δούμε τίποτα πέρα από την μύτη μας που έχει φθάσει στο μέτωπο,για αυτό δείξε ταπεινότητα και κατάλαβε πώς το θέμα είναι,πώς θα επιτευχθεί η αναγκαία ελαχίστη έστω συναίνεση και ειρήνη εδώ μέσα,για να ξεχειμωνιάσουμε και φέτος χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
Αλλιώς θα μας φάνε οι μασόνοι που παραμονεύουν στην γωνία (βλέπε δίκωπη).

Εγώ δέν πληγώνω κανέναν έψιλον και το ξέρεις.
Ο μόνος που μπορεί να μας πληγώσει είναι ο εαυτός μας.
Η δίκωπη θα πληγωθεί άν είναι όντως μιά τεκτόνισα-αρχιτεκτόνισα και η τρουσί θα πληγωθεί και αυτή,άν όντως είναι ανέντιμη και χρησιμοποιεί πολλά νίκ.Δέν φταίω εγώ για τίποτα.Εγώ το θέατρό μου παίζω και μάλιστα κωμωδία,σάν υποκριτής (καραγκιόζης) που είμαι.
Και άν στο πραγματικό είμαι ζεστός όπως λές,τότε στο διαδίκτυο καίω και ζεματάω.
Τέλος πάντων,αφού μου είπες πώς νοιώθεις αγάπη για μένα και επειδή κοκκινίζω όταν μου λένε τέτοια πράγματα,για αυτό δέν σου λέω τίποτα κακό σήμερα.
Απλώς δέν μπορώ να καταλάβω,πώς γίνεται να αγαπάμε κάποιον,χωρίς να αισθανόμαστε και φιλία ταυτοχρονα όπως λές.
ʼν και όντως θα πρέπει ναισχύει αυτό,αλλά δέν μπορώ να το πιάσω ψυχοδιανοητικά.
Εσύ μήλο το πιάνεις;
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Παρ Οκτ 22, 2004 10:16 pm

βρες ολα τα ποστ σου λυκε...διαβασε τα και θα διαπιστωσεις οτι ειναι πολλες σελιδες γεματες μονο με ειρωνικο στυλακι και κριτικη υπερ ανω....περιμενω να μας δειξεις κι εσυ τον κωλο σου λυκε...οι περισσοτεροι απ' τους υπολοιπους εδω μεσα το εχουν κανει με τον ενα η τον αλλο τροπο...

ο μονος που τριπλαρει αποκλειστικα τον εαυτο του εισαι εσυ...

το ιδιο προτεινω και στους υπολοιπους ...αν βεβαια αντεχει το στομαχι τους στη χολη ....

κι επειδη βλεπω λυκε οτι δε θες να καταλαβεις ...ΑΝΤΕ Γ(ΕΙ)Α !
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Παρ Οκτ 22, 2004 10:44 pm

ΑΝΤΕ Γ(ΕΙ)Α....ΣΟΥ !
Έτσι είναι το σωστό λέφτυ που έπρεπε να γράψεις στον λύκο ,για να βγεί κατανοητό το μύνημα που θέλεις να περάσεις.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Παρ Οκτ 22, 2004 11:38 pm

Καθόλου δε με παρέσυρες Ασπικ και καμιά ευθύνη δε φέρεις.
Το Μήλο το ίδιο δήλωσε ότι γράφει και σαν Λύκος.
Και νομίζω Δούναι, ότι περίμενα αρκετά για να δω τελικά αν είναι αλήθεια ή όχι πριν εκφράσω την «αηδία» μου.

Και ένιωσα αηδία για τους λόγους που είχα πει τότε.
Αισθάνθηκα δηλαδή τελείως πειραματόζωο. Επειδή θεώρησα ότι δε μπορεί το ίδιο άτομο σα Μήλο να με αποκαλεί διαβολογυναίκα και όλα τα άλλα και σα Λύκος να με αποκαλεί καλή του Διανάθενα.
Αυτό είναι πράγματι ανέντιμο για να μη πω βιτσιόζικο.
Το θέμα επομένως με αφορούσε προσωπικά και αν ήταν κάποιος που θα έπρεπε να χάσει την εμπιστοσύνη του είμαι εγώ Μήλο και όχι εσύ.

Ωστόσο...

καμιά κατηγορία δε μπορώ να θεμελιώσω ενάντια στο Μήλο σχετικά με το διπλό νικ.
Δεν έχω στοιχεία.
Βασίστηκα αποκλειστικά στη δήλωσή του.
Ετσι λοιπόν αφού ερωτούμαι, δηλώνω ότι είναι αθώο μεν για το διπλό νικ, ένοχο όμως γιατί χρησιμοποίεισαι ένα τρικ για να δεί πώς θα αντιδράσουμε. Ετσι μόνο μπορώ να εξηγήσω τη στάση του.

Μου προκαλεί ωστόσο εντύπωση που τα 2 νικς που εμπλέκονται σε αυτό το θέμα δεν καταφέρονται το ένα εναντίον του άλλου – ο Λύκος φυσιολογικά θα έπρεπε να παρεξηγηθεί με το Μήλο, αφού τον χρησιμοποίησε, έτσι δεν είναι;- αντί αυτού έχουν και οι 2 στραφεί εναντίον μου. Πως εξηγείται αυτό;

Επίσης μου προξενεί εντύπωση πως κανένας άλλος πλην εσού Ασπικ, δεν αντέδρασε σε όλη αυτή την υπόθεση. Να υποθέσω ότι είναι πάγια τακτική των χρηστών η διπλωνυμία;

Από μεριάς μου επειδή η Δούναι άφησε υπονοούμενα βασιζόμενη και αυτή όπως λέει στο αλάθητο «ένστικτό» της(!) δηλώνω υπεύθυνα ότι εδώ μέσα γράφω με ένα και μοναδικό νικ.

Για τα όσα μου καταλογίζει το Μήλο ό,τι είχα να πω το είπα. Οτι δηλαδή εκφράζει φόβους του.

Ούτε με ενδιαφέρει να ψάξω στο πίσω μέρος του εγκεφάλου μου να θυμηθώ ή να κάνω έρευνα στα γραπτά του για να του απαγγείλω κατηγορία ιδιαίτερη.

Τέλος, επειδή έχω αντιληφτεί ότι μερικοί δε με χωνεύουν στο φόρουμ, γι αυτό ζήτησα από το σύνολο να μιλήσει
Δεν είναι θέμα αν με συμφέρει ή όχι όπως λες Ασπικ αλλά θέμα ευθυξίας δε νομίζω δηλαδή ότι υπάρχει λόγος να γράφω εδώ αν όλοι συμμερίζονται τη γνώμη του Μήλου και της Δούναι.

Αυτά.
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ » Παρ Οκτ 22, 2004 11:40 pm

dianathenes έγραψε:Τα όσα είπα περί στοιχειοθέτησης ισχύουν και για σένα Λύκε.
Βρίσκω ότι στο τελευταίο σου ποστ παραληρείς χωρίς να μου απαντάς επί της ουσίας σε τίποτα.

Ακου Λύκε, εδώ σε αυτό το φόρουμ, οι άνδρες με έχουν συνηθίσει να μου μιλούν ορθά κοφτά.

Αν θες λοιπόν να συζητήσουμε φρόντισε να περάσεις εσύ μάλλον από δω που στέκουν αυτοί που πιάνεις στο στόμα σου που βασίζονται στη λογική και την επιχειρηματολογία παρά εγώ σε αυτή την άλλη όχθη - που δεν εννοώ τι ακριβώς είναι αλλά τέλος πάντων.

Αλλη είναι η ώρα της λογοτεχνίας και άλλη της σοβαρής συζήτησης. Ασε λοιπόν τα λογοτεχνικά πυροτεχνήματα και μίλα ορθά κοφτά.

Ακου δω ΝΤΙΑΝΑ για να τελειωνουμε,

Δεν ηρθα εδω για ψυχαναλυση ουτε για τηλεοπτικες δικες, ουτε για να αποκαθηλωσω τους φτασμενους σας δημιουργους με τα χειρογρφα παραμασκαλα, ουτε τιποτα! ηρθα για "ανησυχη" λογοτεχνικη συζητηση, για ενα χαλαρο χαμογελο με ανθρωπους παρομοιας πανω-κατω οπτικης και κουλτουρας, για μια ωρα ξεκουρασης. Κι εχει γινει φθορα ψυχικη το πραμα.

Απο την πρωτη στιγμη δεχτηκα (και οχι μονο εγω, αλλα και αλλοι "νεοφερμενοι") μια παραλογη απροκλητη και γελοια επιθεση με υβριστικους χαρακτηρισμους ("παλιανθρωπος", "καθαρμα" κλπ)
Εκανα πως δεν καταλαβα.
Σε ρωτησα τι συμβαινει; (και σε ρωτησα, διοτι την απροκλητη επιθεση την δεχτηκα κατα διαρκεια μιας μεταξυ μας συζητησης.)
Δεν απαντησες!
Ξαναδεχτηκα επιθεση με υβρεις. Ακομα δεν εχω καλαβει το γιατι. Εσυ που ξερεις κοσμο εδω μηπως εχεις καταλαβει;
Επιθεσεις και υβρεις..
Και τοτε αιθανθηκα την αναγκη να αμυνθω.
Και αμυνθηκα, με το μονο "οπλο" που διαθετει καποιος σε ενα φορουμ. Με το λογο μου.
Ηταν σκληρος λογος και πονεσε; ναι!
Δεν ειναι αντρικειο αυτο; Να αμυνεσαι; Οταν απροκλητα δεχεσαι επιθεσεις και υβρεις και αστυνομικες αναζητησεις του τυπου:
"ποιος ειναι ο λυκος;",
"μα μην ειναι ο σκυλος του ντι-σι;",
"ω ναι! ο σκυλος του ντι-σι ειναι!",
"ο σωγαμπρος..".
"να πω οναματεπωνυμο; ε Βαγγελη;"

Γελοία πραματα, δηλαδη, απο αναλογου υλικου ανθρωπους.
Δεν τα πηρε το ματι σου αυτα; Τιποτα δεν συγκρατησες;
Κι οταν τα ρωτησα τα αντρακια σου "τα οποια βασίζονται στη λογική και την επιχειρηματολογία"
"Τι ειναι αυτα που λετε ρε παιδια;"
"Ποιος ειναι ρε, αυτος ο ντι-ντογκ;"
"τι ειναι αυτο το ντι-σι";
εισεπραξα μια πολυ 'ανδρεικια' σιωπη ολο επιχειρηματα κι απο κοντα ξανα-μανά υβρεις.
Δεν προσεξες τιποτα απο ολα αυτα ΔΙΑΝΑ που ερχεσαι τωρα και ζητας "στοιχειοθετησεις" και αηδιες;

(Τι να πω για τους αλλους τωρα, δεν μ' αρεσει τα πατερναλιστικο απο καθεδρας υφος, ο καθενας ειναι καλο να μιλαει για τον εαυτο του αλλα τις "πιπες της σμαρτυς" δεν τις προσεξες μωρε; που μας μιλας για ηθη και εθιμα. ΝΤΙΑΝΑ! χα! Δεν με ενδιαφερει αν η σμαρτυ ηρθε εδω για να βρει γκομενο η για να γαμηθει η αν ειναι σκυλα στο κρεβατι, εγω τουλαχιστον δεν την ακουσα να λεει "ειμαι η σκυλα η σμαρτυς, δινω και πιπες, γαμηστε με!" Αλλοι τα ειπανε, εγω τα ακουσα απο δω, εσυ που στεκεις μαζι τους στην ιδια οχθη δεν ακουσες τιποτα; )

Με ορθες-κοφτες κουβεντες λοιπον οπως τις θες, ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ κι ασε τις παπαριες ΔΙΑΝΑ;
Με κατηγορησες οτι ο λογος μου ειναι σκληρος, "σταζει δηλητηριο" και αλλες μαλακιες. Γιατι το εκανες;
Οταν υπερασπιζομαι τον εαυτο μου απο αναιτιες, ανανδρες και προσβλητικες επιθεσεις ενηλικων νηπιων
δεν θα μου πεις εσυ πως θα αμυνθω, ντιανα! Δεν με ενδιαφερει αν αηδιαζεις, ντιανα.
Αν αηδιαζες ας απανταγες οταν σε ρωταγα "τι τρεχει με τον τυπο"; Ας εκανες οτι νομιζες καλλιτερο, αλλα μην μου ριχνεις εμενα ευθυνες, για "διαπεραστικα δηλητηρια" και αρχιδια..
Δεν σε κατηγορησα για τιποτα, ουτε φυσικα ειχα απαιτηση να παρεις το μερος μου
δεν με ενδιαφερουν οι τακτικες συμμαχιες ουτε ηρθα εδω για κανενος ειδους πολεμο..

ΑΛΛΟΙ ειναι εδω, σε αυτο το φορουμ για να καθαρισουν την γη απο τους "παρανοικους δολοφονους" και τους "παλιανθρωπους", οπως ΕΠΑΝΕΙΛΗΜΕΝΑ ΛΕΝΕ και ΣΥ ΡΕ ΝΤΙΑΝΑ, εχεις το θρασσος να ξεστομιζεις σε μενα φρασεις του τυπου: "αυτοί που πιάνεις στο στόμα σου που βασίζονται στη λογική και την επιχειρηματολογία";

ΠΟΣΗ ΛΟΓΙΚΗ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΣΤΗΝ εκφραση "αρρωστος παροανοϊκος δολοφονος απο την κορυφη μεχρι τα νυχια";
ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΜΩΡΕ;
Με αυτους που ξεχεζουν αναιτια τον κοσμο εδω μεσα ετσι για την "γκαβλα" τους, ΣΤΟΙΧΙΖΕΣΑΙ μωρε ντιανα;

Ε λοιπον, εγω ειμαι στην αλλη οχθη ντιανα.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΟΧΘΗ ΜΙΛΑΜΕ..
(Και θα πρεπει να ερθεις εσυ και οι φιλοι σου απο 'δω, Στην οχθη του ηθους, της ανοχης και του χαμογελου, χωρις ειδωλολατρικες υποκρισιες, μανιοκαταδιωκτικες ανοησιες, και αγχωμενες γκαυλες. Η 'τρελλα' ειναι δεκτη ντιανα, η παρανοια του μικροαστικου δωματιου ομως απορριπτεται.)
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΝΤΙΑΝΑ;
ΟΧΙ; ΤΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΤΙΑΝΑ! ΤΟ ΗΘΟΣ* ΣΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΣΟΒΑΡΗ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΓΙΑΤΡΕΥΤΗ ΜΥΩΠΙΑ..

ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΝΟΜΙΖΩ!

*και το ηθος δεν εχει πολυ σχεση με την ηθικη του ντοματοζουμου και τις διαδικτυακες δικες του θυμωμενου απογευματος.)

ΥΓ. Το μονο που με στεναχωρει εινα οτι σ' αυτο εδω το φορουμ και 'καλος κοσμος' και 'καλο υλικο' υπαρχει που για χαρη δυο-τριων ανοητων, ουτε ο κοσμος να εκφραστει μπορει και το υλικο παει χαμενο. Κριμα!

---
ΟρθοςΚοφτοςΛυκος
Άβαταρ μέλους
ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ
full member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ας γράψουμε ιστορίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες