φιλοσοφία

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν

φιλοσοφικές συζητήσεις και αναζητήσεις...

Δημοσίευσηαπό messinian » Παρ Μάιος 07, 2004 9:31 pm

Τάξεις - Κοινωνικές ομάδες

Εκτός από τους Σπαρτιάτες που είχαν πλήρη δικαιώματα και υποχρεώσεις -ήταν αυτοί που είχαν κλήρο- και εκτός από την Περιοίκους που ήταν ελεύθεροι και τους Είλωτες που δούλευαν τη γη για τους Σπαρτιάτες η τους συνόδευαν στο πόλεμο, υπήρχαν και κάποιες όχι τάξεις, αλλά κοινωνικές ομάδες, όπως ήταν οι Μόθακες, πολίτες δηλαδή που ήταν ελεύθεροι, αλλά δεν ήταν Λακεδαιμόνιοι.
Επρόκειτο για παιδιά ξένων ή Ειλώτων ή για νόθους, που ωστόσο μετείχαν στην κοινή αγωγή. Ήταν ακόμη οι Νεοδαμώτες, οι νέοι πολίτες που από Είλωτες είχαν αποκτήσει την ελευθερία τους για κάποια αξιόλογη υπηρεσία τους στη Σπάρτη. Οι Παρθενίες πάλι αποτελούσαν ένα άλλο κοινωνικό στρώμα της Σπάρτης. Ήταν αυτοί που είχαν γεννηθεί από πατέρα Σπαρτιάτη και μητέρα Αχαιή. Μετά τον Α΄ Μεσσηνιακό πόλεμο είχαν προκαλέσει ταραχές γιατί δεν αναγνωρίζονταν ως γνήσιοι Σπαρτιάτες. Μετανάστευσαν το 707 στη Κάτω Ιταλία και ίδρυσαν τον Τάραντα.
Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις

Nα μην τις παίρνει ο άνεμος.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Μάιος 07, 2004 10:00 pm

το λακωνίζειν έτσι όπως μας το δίνεις εδώ, μου φαίνεται σαν να είναι η θεωρία της παιδαγωγικής των γιαπωνέζων, μια απ' τις πιο τρομακτικές κοινωνίες...

και χίλιες φορές προτιμώ τότε το φιλοσοφείν... αν και νόμιζα ότι προτιμούσα το λακωνίζειν, νομίζω καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.

μια και είπαμε για γιαπωνέζους, μια φορά βρέθηκα με δυο φίλους σε μια τελετή τσαγιού εδώ, στην αθήνα, που οργάνωνε σαν πολιτιστική παρουσίαση η πρεσβεία της ιαπωνίας. είχα πάρει μαζί μου και τα δυο από τα τρία παιδιά μου, που ήταν τότε 10 και 8 χρόνων, και παιδιά δικά μου, δηλαδή με κάτι τρόπους τελείως ιθαγενείς :wink:
όταν είδα περί τινος επρόκειτο πανικοβλήθηκα, γιατί ήταν μια αίθουσα με καρέκλες όπως σε συνέδριο, και μπροστά μια τεράστια έδρα. πού να κάτσουν ήσυχα τα παλουκάκια μου...
έψαχνα απεγνωσμένα να βρω μια θέση πίσω πίσω, γιατι δεν μπορούσα να εκγαταλείψω τους φίλους μου, αλλά τα παιδιά μου σε λίγο θα τσιμπιόντουσαν, θα χασμουριόντουσαν, θα με παιδεύανε κατά το γνωστό τους τρόπο.
δεν πρόλαβα!
εντοπίστηκαν τα παιδιά που ήταν τα μόνα δυστυχισμένα σ' εκείνη την αίθουσα, και αμέσως ήρθε μια κυρία σε μένα, και μια άλλη στους φίλους μου, μας πήραν και μας έφεραν στην πρώτη θέση. ο λουκάς βρέθηκε δίπλα στην πρέσβυρα και εγώ με την άννα δίπλα στον γιαπωνέζο πρέσβυ, και οι φίλοι μας επίσης εκεί. όταν άρχισε η τελετή του τσαγιού, οι πρώτοι που έπρεπε να δοκιμάσουν ήταν τα παιδιά...
άντε και να γινόταν αυτό στην ελλάδα, και μάλιστα χωρίς γνωριμίες...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν;

Δημοσίευσηαπό onMYnerves » Κυρ Οκτ 30, 2005 2:52 pm

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν!
onMYnerves
onMYnerves
new member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο φιλοσοφία

Μέλη σε σύνδεση