φιλοσοφία

τι είναι για σας η ομορφιά;

φιλοσοφικές συζητήσεις και αναζητήσεις...

τι είναι για σας η ομορφιά;

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Νοέμ 11, 2003 10:26 am

καλός-κάλλιστος, ο ωραίος κάλλει, μορφή, ευμορφία, ωραιότητα.
την κυριακή έκανε κλικ το κεφάλι μου: ο ωραίος κάλλει!
μπορείτε να μου πείτε τι δουλειά έχει εκεί αυτή η δοτική; ρωτάω ως ψωρο-φιλόλογος που ούτε αυτό είμαι.
σας απαντάω σας ξερόλας μαϊντανός: είναι προσδιορισμός: πώς είναι ωραίος αυτός; είναι ωραίος από κάλλος.
δηλαδή;

τι είναι ωραιότητα;
τί είναι κάλλος;
πώς η γλώσσα εναρμονίζει σε κάποιον πολιτισμό το κάλλος με τα 2λλ και το καλός με το 1λ,
ποιος είναι ο καλός καγαθός
και ποιος ο ωραίος κάλλει
και τι και πώς
και πού θα βρω την ομορφιά στην ψυχή μου
και πώς θα σε κοιτάξω για να τη βρω στη δική σου
και πώς όταν μ' αγγίξει η αγάπη σου γίνομαι πιο όμορφη
-όχι δεν είναι εξομολόγηση- είναι βιώματα-κοινοί τόποι ίσως όλων μας
και πέστε τη γνώμη σας, παρακαλώ!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό alxhmisths » Τρί Νοέμ 11, 2003 12:13 pm

.....Ομορφιά......
Μια λέξη που μπορεί να συνδιαστεί με πολλές εικόνες και χρώματα ανάλογα με τις ανάγκες και τα πιστεύω κάθε γενειάς και κάθε εποχής....
....Το "φιόρο του Λεβάντε" όπως συνηθίζουμε να λέμε εμείς οι Εφτανήσιοι όταν βλέπουμε κάτι όμορφο...μια όμορφη παρουσία...Η ομορφιά είναι μουσική τέλεια εναρμονισμένη με την έννοια του χρόνου όπου σαν απόδιμο πουλί γνωρίζει τις κορκόπορτες που θα το βγάλουν απο τα στενά όρια που εμείς οι άνθρωποι βάζουμε για να δαμάσουμε και να εξηγήσουμε......Επι του φιλοσοφιν--->Αλχημιστής :lol:
Άβαταρ μέλους
alxhmisths
junior member

Δημοσίευσηαπό innerWaves » Τετ Νοέμ 12, 2003 2:40 am

...Τι είναι ομορφιά...
Η ομορφιά είναι κάτι που μπορεί να υπάρξει αντικειμανικά?
Η ομορφιά μπορεί μόνο να είναι υποκειμενική αίσθηση.
Η ομορφιά μπορεί να εκτιμηθεί μόνο απο κάποιον που μπορεί να την εκτιμήσει και να την αναγνωρίσει εκεί έξω στο πολύβουο και θορυβώδες αλλά και στο ήσυχο και σιωπηλό παρόν.
Μπορεί κάποιος μολυσμένος και φλύαρος εσωτερικά να αντιληφθεί την ομορφιά?
Είχα γνωρίσει κάποια άτομα τόσο αρνητικά και μουτρωμένα που πάντα είχανε παράπονο απο κάτι, πάντα έβρισκαν κάτι να καταπιαστούν και να κατηγορήσουν...
Αυτά τα άτομα μπορούν ποτέ να αναγνωρίσουν κάτι όμορφο?
Και απο μπροστά τους να περάσει, δεν είναι ικανοί να το αναγνωρίσουν.
Πόση ομορφιά μπορεί να κρύβεται στον ήλιο που δύει μοναχικά πίσω απο τα ταξιδιάρικα σύννεφα, πόση ομορφιά μπορεί να κρύβεται στα ηλιόλουστα ξέφωτα απέραντων δασών, πόση ομορφιά μπορεί να κρύβεται στη σιωπηλή θάλασσα, με τα κρυμμένα μυστικά στους αβυσσαλέους κόρφους της?
Πόση ομορφιά μπορεί να κρύβεται και ειλικρινά, ποιός μπορεί να την αναγνωρίσει?
Σε μια θάλασσα λεπτοφυών αισθήσεων, βρέθηκα να λησμονώ γιατί είμαι, μα βίωσα την αιωνιότητα σε μια στιγμή
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
innerWaves
junior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Νοέμ 12, 2003 8:49 am

innerWaves έγραψε: Μπορεί κάποιος μολυσμένος και φλύαρος εσωτερικά να αντιληφθεί την ομορφιά?
Είχα γνωρίσει κάποια άτομα τόσο αρνητικά και μουτρωμένα που πάντα είχανε παράπονο απο κάτι, πάντα έβρισκαν κάτι να καταπιαστούν και να κατηγορήσουν...

μπορει να μην ξέρουμε καμιά απάντηση ακόμη, αλλά συμφωνώ απόλυτα μ' αυτό που 'βαλες εδώ.
άρα η ομορφιά είναι μια σχέση ανάμεσα στο μέσα και στο έξω, όχι απλώς ανάμεσα στον εσωτερικό κόσμο και το βλέμμα, αλλά ζύμωση της ψυχής με την παραδοχή του ξένου, του άλλου. δηλαδή το άνοιγμά της.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τετ Νοέμ 12, 2003 4:16 pm

Η ομορφια ειναι η κινηση της γροθιας μου προς το σαγονι ενος εξωγηινου
και αμεσως μετα η κλωτσια στο στομαχι του .

Ομορφια ειναι και ενα πλαστικο ποτηρι στον πατο του ποταμιου διπλα στα πρασινα αδεια μπουκαλια της μπυρας ,που εγινε φωλια γυρινων.

Ομορφια ειναι και τα ψευτικα βυζομπαλα της ντινα μαρι βαννονι σε συνδυασμο με την παλινδρομικη κινηση της παλαμης μου μεσα στην τουαλλετα.

Ομορφια ειναι και η βρωμια και το κρυο η η ζεστη στις οικοδομες που γυρναω καθε μερα.

Ολα ειναι ομορφια εκτος απ' τα ζομπι και τους κωλοβρυκολακες.
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό alxhmisths » Τετ Νοέμ 12, 2003 8:11 pm

wpleftyboy exeis enan monadiko tropo na ta isopedwneis ola...enas gnhsios mhdenisths...bebaia apo thn allh pleyra isws se ligo kairo nanai omorfia ena plastiko pothri ston pato enos potamou mias pou ka8aroi kai anepireastoi potamoi apo thn epembash tou an8rwpou den 8a yparxoun...eyxh mou na mh ftasoume ws ekei...
Άβαταρ μέλους
alxhmisths
junior member

Δημοσίευσηαπό herm » Τετ Νοέμ 12, 2003 9:16 pm

ομορφιά είναι κι όταν οι ποιητές δεν πεθαίνουν, λέφτυ

τώρα ένα ποιηματάκι που ετοίμασα για την έψιλον:

η ομορφιά
θάλλει, το κάλλος
δεν σφάλλει

ο ωραίος
κάλλει, η ματιά του
δεν κάλλει

η ματιά όταν
κάλλει, η ψυχή
βάλλει

στου μυαλού
τη ζάλη, το κάλλος
σφάλλει

στης ψυχής την
πάλη, ομορφαίνεις
πάλι

(ουάου)
ο χάππυ το χάπι
herm
super member

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Νοέμ 12, 2003 9:34 pm

Το όμορφο,δηλαδή αυτό που έχει πλήρη αναπτυγμένη μορφή,το σχηματοποιημένο και αντιθέτως το άσχημο,δηλαδή αυτό που είναι ασχημάτιστο,ελλειπές.

Με τα παραπάνω λοιπόν,υπάρχει και παραυπάρχει αντικειμενική ομορφιά.
Μιά ωραία γυναίκα είναι σε γενικές γραμμές,για όλους ωραία,ένας ωραίος πινακας ζωγραφικής, είναι σε γενικές γραμμές για όλους ωραίος.
Η υποκειμενικότητα το μόνο που μπορεί είναι να δημιουργήσει μικρές διαβαθμίσεις πάντα όμως ανάμεσα στο ωραίο ή πάντα ανάμεσα στο άσχημο,αλλά αυτές οι αποκλίσεις μεταξυ των υποκειμένων είναι μικρές και κρίνονται απόλυτα φυσιολογικές.

Δυστυχώς ή ευτυχώς,υπάρχουν βασικοί αρμονικοι κανόνες στο ωραίο,έτσι όπως τους αντιλαμβάνεται και τους αποκωδικοποιεί έστω και ασυνείδητα μερικές φορές, ο ανθρώπινος εγκέφαλος.
Και μάλιστα συνήθως για τον άνθρωπο,το ωραίο ταυτίζεται και με το υγιές και δέν είναι τίποτα άλλο,παρά ένα εργαλείο για τις φυσικές του επιλογές.

Έτσι λοιπόν εσωκυματιστή,δέν υπάρχουν μολυσμένοι άνθρωποι,ούτε άνθρωποι που δέν μπορούν να αντιληφθούν το ωραίο.
Ούτε καλή μας κυρία έψιλον,μπορούμε να διακρίνουμε το ωραίο σαν αποκλειστικά υλικό χάρισμα ή σα΄ν αποκλειστικά πνευματικό τέτοιο και κανένα από τα δύο (υλική ή πνευματική ομορφιά) δέν είναι ανώτερο από το άλλο.

Έτσι λοιπόν,μπορεί κάποιος άνθρωπος να έχει πανέμορφο πρόσωπο και σώμα,ή να έχει πανέμορφο μυαλό,ή να έχει πανέμορφη ψυχή.
Ανοησία θα ήταν να λέγαμε ότι αυτός που έχει όμορφη ψυχή είναι ανώτερος αυτού που έχει πανεμορφη εμφάνιση και το αντίθετο.
Δέν υπάρχει ευγενές ωραίο ή ευτελές ωραίο.
Το ωραίο είναι ωραίο και έτσι λοιπόν,ένα πανέμορφο μοντέλο,έχει την ίδια αξία με έναν πανέξυπνο φωτισμένο άνθρωπο.
Και συνήθως από ότι θα έχετε διαπιστώσει και εσείς,κάποιος που είναι άσχημος στην εμφάνιση,προσπαθεί να υποκαταστήσει αυτό το έλλειμά του,αναπτύσοντας εσωτερική πνευτματική ομορφιά και κάποιος που είναι όμορφος εμφανιακά,καμμιά προθυμία δέν δείχνει για εσωτερική ομορφιά αφού δέν την χρειάζεται.
Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να είχαμε ομορφιά σε όλα τα επίπεδα,αλλά δυστυχώς αυτό δέν συμβαίνει και μάλλον ο ισχυρισμός ότι η μορφή δηλώνει και το περιεχόμενο,είναι απλώς και μόνον ένας ισχυρισμός.
Είναι πολύ σπάνιο να συμβεί κάτι τέτοιο και όταν συμβεί θα μιλάμε για ένα είδος τελείωσης.

Βέβαια εγώ είμαι εξαίρεση,αλλά μήν κρίνεται από μένα,διότι εγώ είμαι ο θεός όπως σας έχω αναλύσει και αποδείξει παλαιότερα και από τότε που το ανακάλυψα και εγώ πώς είμαι τέτοιος (θεός δηλαδή) περνάω αφάνταστα ωραία.
Γιατί το ξεχνάτε αυτό; γιατί το ξεχνάτε;
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό innerWaves » Πέμ Νοέμ 13, 2003 6:01 am

doumai έγραψε:Όταν θα μου στήσεις όλους τους ανθρώπους στην ίδια σειρά, και μου ζητήσεις να βρω έστω κι έναν που δεν έχει μολυνθεί εσωτερικά, τότε ίσως σου βρω απάντηση για το τί είναι ομορφιά.

Γιατί να πρέπει να βλέπουμε την κατάντια του ανθρώπου και να μη βλέπουμε μπροστά ή καλύτερα ψηλά?
Εγώ δε θα σου βρώ κανέναν άνθρωπο καλή μου, γιατί δεν υπάρχει...
Εσύ παρ' όλα αυτά θα επιμένεις πως τίποτα δεν είναι όμορφο?
Γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου?...
---
wpleftyboy έγραψε:Η ομορφια ειναι η κινηση της γροθιας μου προς το σαγονι ενος εξωγηινου
και αμεσως μετα η κλωτσια στο στομαχι του .

Ομορφια ειναι και ενα πλαστικο ποτηρι στον πατο του ποταμιου διπλα στα πρασινα αδεια μπουκαλια της μπυρας ,που εγινε φωλια γυρινων.

Ομορφια ειναι και τα ψευτικα βυζομπαλα της ντινα μαρι βαννονι σε συνδυασμο με την παλινδρομικη κινηση της παλαμης μου μεσα στην τουαλλετα.

Ομορφια ειναι και η βρωμια και το κρυο η η ζεστη στις οικοδομες που γυρναω καθε μερα.

Ολα ειναι ομορφια εκτος απ' τα ζομπι και τους κωλοβρυκολακες.

H φωλιά των γυρίνων είναι ομορφιά, τα πράσινα άδεια μπουκάλια και το πλαστικό ποτήρι δεν είναι ομορφιά. Οι βάτραχοι μπορούν και αλλού να γεννήσουν γυρίνους, είναι η φύση τους, τα μπουκάλια και τα πλαστικά δεν είναι ομορφιά, είναι ασχήμια και περαιτέρω, είναι μόλυνση.
'
Μάλιστα...μου έδειξες λοιπόν τι σημαίνει όμορφο για σένα wpleftyboy...
---
Φίλε αλχημιστή, οι περισσότεροι δε το θέλουν αλλά εγώ βλέπω οτι δυστυχώς εκεί φτάνουμε φίλε μου...γιατί κανείς δε κάνει τίποτε ή ό,τι κάνουμε κάποιοι δεν είναι αρκετό... :(
---
aspic,
μια όμορφη γυναίκα είναι όμορφη για τους περισσότερους...
πως είσαι τόσο σίγουρος? ρώτησες μισογύνυδες, ρώτησες τους εξωγήινους του λέφτυ?, ρώτησες τη γυναίκα σου (αν έχεις) αν δέχεται αυτή την ομορφιά?...
Μέσα σε ενα κόσμο υποκειμενικότητας, δε μπορεί να εννοηθεί αυθύπαρκτα τίποτε το αντικειμενικό φίλε μου.
Για τα υπόλοιπα που λές, συμφωνώ αλλά για να σου αποδείξω πως θα έρθεις στα λόγια μου, να σου επαναλάβω την τελευταία μου πρόταση...
innerWaves έγραψε:Πόση ομορφιά μπορεί να κρύβεται και ειλικρινά, ποιός μπορεί να την αναγνωρίσει?

...Ποίος μπορεί να την αναγνωρίσει?...Η κοινωνία αποτελείται απο τόσο διαφορετικούς ανθρώπους...δες για παράδειγμα τον λέφτυ :)
Φίλε λέφτυ σόρυ αλλά είσαι το καλύτερο παράδειγμα, ελπίζω να μη σε πείραξε πολύ οκ? ;)
Σε μια θάλασσα λεπτοφυών αισθήσεων, βρέθηκα να λησμονώ γιατί είμαι, μα βίωσα την αιωνιότητα σε μια στιγμή
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
innerWaves
junior member

Δημοσίευσηαπό veni » Πέμ Νοέμ 13, 2003 8:50 am

innerWaves έγραψε:ρώτησες τη γυναίκα σου (αν έχεις) αν δέχεται αυτή την ομορφιά?...

Αυτό πέστο ξανά.. η δικιά μου επιμένει, επειδή μου αρέσει η Charlize Theron, ότι είναι άσχημη :shock:
"...έχω έναν ήλιο μέσα μου μα νοιώθω κρύο..."
Άβαταρ μέλους
veni
junior member

Επόμενο

Επιστροφή στο φιλοσοφία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης