φιλοσοφία

Υφισταται ο Χρονος; Έχει ύπαρξη και υποστάσεις;

φιλοσοφικές συζητήσεις και αναζητήσεις...

Υφισταται ο Χρονος; Έχει ύπαρξη και υποστάσεις;

Δημοσίευσηαπό Korgull_x » Σάβ Ιαν 18, 2003 1:36 am

pertri wrote
..............................
'Αλλωστε "οι αιώνες χτίστηκαν για τη συνείδηση του ανθρώπου" , χρόνος πραγματικά δεν υπάρχει...

σχολιαστε... παρεθεσα την πρωτη αποψη απο άλλο topic.
Άβαταρ μέλους
Korgull_x
senior member

Δημοσίευσηαπό maleficia » Σάβ Ιαν 18, 2003 1:36 am

Πολύ σύντομα θα πώ τη μια οπτική, οτι ο χρόνος ειναι το μόνο που υπάρχει, οτι ειναι ο Θεός μας και οτι ειναι ο κυρίαρχος εξωτερικός παράγοντας σε κάθε φυσικό, διαπροσωπικό και κοινωνικό φαινόμενο.

Αυτο ομως δεν σημαίνει οτι ο χρόνος κινείται απαραιτήτως γραμμικά, οπως τον βλέπουμε εμείς. Ίσως να κινείται σε κύκλους, ίσως να εχει αρχή και τέλος.

Απο την άλλη, αν η φύση με ειχε προικίσει με μυαλό ισως να καταλάβαινα τι έλεγε εκείνη η αναθεματισμένη θεωρία του Αϊνστάιν και να το έβλεπα αλλιώς.

Πάντως ο χρόνος ειναι πολύ ομορφο θέμα να ασχοληθεί κάποιος που γράφει διηγήματα επιστημονικής φαντασίας. Τα καλύτερα πάντα εχουν κατι να πουν γι'αυτο.
maleficia
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Σάβ Ιαν 18, 2003 1:37 am

ο χρόνος υπάρχει ως θάνατος.
άρα για μένα, είτε είναι κυκλικός είτε γραμμικός, ΕΝτάσσεται μέσα σε ένα άχρονο πλαίσιο, μέσα στην αιωνιότητα του θεού. έτσι χρόνος δεν είναι παρά η συνειδοποίηση του θανάτου.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Korgull_x » Σάβ Ιαν 18, 2003 1:37 am

pisteyw pws o xronos pantws den exei sxhmatikh diastash (kyklikh,grammikh, statikh, klp), einai ola kai tipote.....
Άβαταρ μέλους
Korgull_x
senior member

Δημοσίευσηαπό pertri » Σάβ Ιαν 18, 2003 1:38 am

ο χρόνος είναι για μένα ένα είδος ορίου. απαραίτητου ορίου.
ο άνθρωπος έγινε άνθρωπος όταν του τέθηκαν όρια. νόμοι, δικαιώματα, υποχρεώσεις, θάνατος. αλλιώς που θα στηριζόμασταν; πως θα καταλαβαίναμε τη σπουδαιότητα και την ασημαντότητα των πραγμάτων; στην δική μου αλήθεια αυτά τα όρια τα θεωρώ εικονικά. βέβαια η πραγματικότητά μου είναι ίδια με όλων των άλλων.
μη χρόνος = μη θάνατος. και θάνατος δεν σημαίνει για μένα εξαφάνιση αλλά ....μετατροπή. Τα οξυγόνα μου, τα υδρογόνα μου, οι άνθρακές μου θα έχουν για πάντα το όνομά μου πάνω τους... όπως και του καθενός.
θάνατος είναι η διακοπή της παροχής ρεύματος στον υπολογιστή.
και ζωή για μένα είναι να έχω το συγκεκριμένο υπολογιστή - σώμα με όλες του τις μνήμες και να είναι συνδεδεμένος με την παροχή ρεύματος - πνεύμα ζωής. μέχρι να μάθουμε πως να σπάσουμε το θάνατο με την αγάπη, θα κινούμαστε μέσα στο χρόνο..
Τελευταία επεξεργασία από pertri και Τρί Ιουν 24, 2003 10:51 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
pertri
senior member

Δημοσίευσηαπό maleficia » Σάβ Ιαν 18, 2003 1:39 am

Τι θα ήμασταν χωρίς υποχρεώσεις, δικαιώματα, ορια, χρόνο, θάνατο; Δυσκολη ερώτηση.

Θεοι.

Και τότε τι θα έμενε για να παλέψουμε; Να ξαναγίνουμε ανθρωποι.

Το δυσάρεστο με τον χρόνο (και τον θάνατο ως επακόλουθο του) ειναι οτι μας επιβάλεται απο εναν εξωτερικό παράγοντα, απο τη φύση.

Για ολα τα άλλα ειμαστε εδώ για να τα θέσουμε εμεις στον εαυτό μας.
maleficia
senior member

Δημοσίευσηαπό John » Σάβ Ιαν 18, 2003 1:39 am

Ο χρόνος,κατα πως διαβάζω είναι άρρηκτα 'δεμένος' με τις τρείς υπόλοιπες διαστάσεις που γνωρίζουμε.
Αυτό σημαίνει πως ο χρόνος δεν είναι 'αυθύπαρκτος' και ότι δεν ενοείτε χρόνος έξω από το πλαίσιο τού γνωστού σε όλους μας χώρου.Ο χωροχρόνος λοιπόν με τις ιδιότητες του που μας εχει αποκαλύψει η ειδική θεωρία της σχετικότητας, όχι μόνον υφίσταται,αλλά-κατά την γνώμη μου-είναι πρόκληση γιά παραπέρα έρευνα (βεβαίως όχι από εμένα) αλλά από εκείνους πού.....υποψιάζονται ότι μπορεί καί να μπορέσουμε κάποτε να ΄τον γυρίσουμε πίσω ή ακριβέστερα να μπορέσουμε εκμεταλεύωμενοι τις ιδιότητες του καί με την περετέρω ανάπτυξης της τεχνολογίας να μπορέσουμε να ''πλεύσουμε''μέσα σε αυτόν τόν χωροχρόνο κατά τό ''δοκούν''!!!
John

Δημοσίευσηαπό Korgull_x » Σάβ Ιαν 18, 2003 1:40 am

filosofika omws einai adynaton to ta3idi sto parel9on kai h epiteu3h allagwn epi tou parel8ontos, dioti sto neo mellon ths stigmhs toy parel9ontos sthn opoia 9a shmeiw8ei epemvash den 9a yparxei logos gia epemvash.

ara, exoume na faylo kyklo....

'H 8a exoyme mia metaphdhsh se mia enallaktikh diastash toy xronoxwrou.... (back to the future 2 'H 3 - de 9ymamai...)
Άβαταρ μέλους
Korgull_x
senior member

Δημοσίευσηαπό Lipstick » Σάβ Ιαν 18, 2003 1:41 am

Θα συμφωνήσω ότι ο χρόνος είναι η συνθήκη του παρατηρητή. Χωρίς παρατηρητή υπάρχει χρόνος;
Δύο παρατηρητές που βρίσκονται σε διαφορετικές
"φυσικές" συνθήκες αντιλαμβάνονται διαφορετικά τον χρόνο. Κάτι τέτοιο υποννοεί η θεωρία της σχετικότητας.

Ο χρόνος μας φαίνεται "γραμμικός" αλλά δεν είναι σίγουρο ότι δεν έχει "παραθυράκια", στρεβλώσεις κλπ.
Άβαταρ μέλους
Lipstick
junior member

Δημοσίευσηαπό pertri » Σάβ Ιαν 18, 2003 3:20 pm

Πότε άραγε ο άνθρωπος κατάφερε να σπάσει τα όρια μέσα από τη γνώση; πάντα αυτή ακολουθούσε για να θεμελιώσει κάτι που κατακτήθηκε πρώτα..
ʼμα το λέει η καρδούλα μας.... θα βρει και ο νους τρόπο..
για να κατακτήσουμε το αιώνιο..παρόν!
ʼντε παιδιά να κάνουμε ντου όλοι μαζί μπας και τα καταφέρουμε!!!!
Άβαταρ μέλους
pertri
senior member

Επόμενο

Επιστροφή στο φιλοσοφία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες