φιλοσοφία

TO EΓΩ ΚΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ

φιλοσοφικές συζητήσεις και αναζητήσεις...

TO EΓΩ ΚΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ

Δημοσίευσηαπό fbl » Τρί Σεπ 12, 2006 11:21 am

Μια και σε προηγουμενο τοπικιο ο καπεταν Φιλ προσπαθησε ,(αν και ανεπιτυχως αλλα φυσικα αυτό οφειλεται στις παραισθησιογονες ουσιες που λαμβανει ανα τεταρτο) να εισαγει στους υπολοιπους συγκατοικους του υποστεγου ότι αναγνωριζει εν μερη τη θεικη υποσταση του εαυτου του _παυλα_ ‘εγω’ , όμως δε παυει αυτό το γεγονος να αποτελουσε ανεκαθεν εριδα στο μεγαλειο της ανθρωπινης ματαιοδοξιας ανα το περασμα των αιωνων στη προσπαθεια της να πεισει τον παραγοντα ‘εγω’ ότι δεν είναι ένα απλο εγω αλλα κατι μα κατι σαφεστατα ανωτερο και ανυπερβλητο από τα υπολοιπα εγω των κοινων θνητων που ζουσαν διπλα του και ηταν απλα ηλικιακο το θεμα για να πραγματοποιηθει η μεγαλη αλλαγη προς την αναμονη του μεγαλου συμβαντος που λεγεται θεωση.
Μα ειπαμε …
Τα παραισθησιογονα και χωρις να χρειαστει να τα καταταξουμε σε κατηγοριες εχουν τη ταση να εξυψωνουν την ανθρωπινη δυναμικη του εγω μα αυτό θα το συζητησουμε εν καιρο όταν και θα ασχοληθουμε με τη φαρμακολογια και τις ψυχοκινητικες διαταραχες.
Προς το παρων θα αντιμετωπισουμε τη περιορισμενη δυνατοτητα που προσφερει η γνωση που στηριζει το κοσμο του εγω και το ποσο αυτή η γνωση μπορει να διευρυνθει στον απεραντο χωρο του υπεραντικειμενικου.
Des transobjektive* είναι η σωστη λεξη και μας λεει ότι η ανθρωπινη γνωση είναι περιορισμενη και αγκαλιαζει δηλαδη , μονο ένα τμημα του οντος και όχι το Ειναι σε ολοκληρο το βαθος του.
Ακομα και τα συνολα του τι γνωριζουμε εμπειρικα , υποκεινται και αυτά στους νομους των φαινομενων : στο χωρο δηλαδη στο χρονο και στις κατηγοριες . Από το συνολο του τι γνωριζουμε και περα , το Ον ,(η αλλιως θεωση για αυτους που είναι επιρρεπεις στη σε ψυχοτροπικες εφαρμογες) δε μπορει να αντικειμενοποιηθει , και αρχιζει αυτή η περιοχη που ο Kant την ονομαζε <πραγμα καθ αυτό> που ναι μπορει να είναι νοητο μα δε θα γινει ποτε προσιτο στη γνωση .
Λογος και Αλογο ** λοιπον δυο εκ διαμετρου κοντινες εννοιες μα που στη πραγματικοτητα το χασμα τους θα είναι παντα ανυπερβλητο . Η απεραντη χωρα που ο Καπιταν Φιλ θελει να κανει μερος του , η χωρα του απροσιτου και του ξενου ως προς τα συνορα του εγω θα παραμεινει για παντα απροσπελαστη . Το Αλογο με την απεραντοσυνη του περιτριγυριζει από παντου τη στενη λωριδα της Λογικοτητας…...
Φυσικα όταν μιλαμε για εγω και την αυτου σχεση του ως προς το Θεο δε θα μπορουσα να παραλειψω απ τα γραφομενα μου και την άλλη πλευρα ..Τη πλευρα των θεολογικων θεωριων…
Τωρα θα μου πειτε δηλαδη ο ανθρωπος δε μπορει να φτασει στη θεωση ;
Θα μπλεξουμε δηλαδη με τις θεωριες του παπαδαριου που μας λεει ότι η ανθρωπινη γνωση δε τολμα και δε θελει να υπερβει τους τους ορους της φυσεως , ενώ η πιστη <<εν εξουσια διαβαινει ταυτα>>
Λεει το παπαδομαζωμα ότι ενώ η ανθρωπινη γνωση αποκταται με την ενεργεια της λογικης και με την ανθρωπινη αναζητηση η θεια γνωση αποκταται με τη πιστη …
Και αυτή η πιστη συμφωνα παντα με τις διδαχες της ορθοδοξιας ανατελλει στη ψυχη από το φως της Χαριτος (φεξε μου δηλαδη ) και με τη δυναμη αυτή μαθαινει ο ανθρωπος όλα τα μυστηρια που είναι κρυμμενα από τους οφθαλμους των σαρκικων ανθρωπων …
Και ερωτω εγω τον Καπιταν Φιλ…
Σου φεξε τιποτα ρε ;
Εννοω φυσικα αν σου φεξε πριν παρεις αυτά τα περιεργα συσκευασματα που σου δινουν προαγωγη από καπιτανιο μαουνας σε ναυαρχο του πλανητη γης……

Καρτεσιου
Μικρουτσικου
Οζζυ Οζμπουρν
Ισσακ Συριου
Παπα μανωλη

Και πολλων αλλων ασχετων μα που φυσικα εχουν εμπεριστατωμενη αποψη για ότι δε ξερουν ..

Stay tuned….

_________________________________________________-
*Des Transobjektive
Ασπικ… μη το μπερδεψεις με τα παραγωγα του Trans γιατι καποιος θα αρπαξει του λουρι ..

**Αλογο
Μη το μπερδευεται εσεις οι υπολοιποι με το Ψαρη που εχει ο Ασπικ για να μοστραρεται κάθε κυριακη πρωι στη πλατεια του χωριου
press alt + f4 after read..
Άβαταρ μέλους
fbl
super member

Επιστροφή στο φιλοσοφία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης