φιλοσοφία

Γιατί;

φιλοσοφικές συζητήσεις και αναζητήσεις...

Δημοσίευσηαπό Tanton » Δευτ Μάιος 29, 2006 7:24 pm

Μια αλήθεια, μια επικίνδυνα πετυχημένη μαντεψιά , ένα σκονάκι και ένα καλό νέο…
Α. πράγματι το Γύθειο είναι μάπα και τα χωριά γύρω και πάνω από την Καρδαμύλη πεντάμορφα ( ευτυχώς τα γύρισα πέρυσι και δεν είχα δυσάρεστα συναπαντήματα να μου χαλάσουν τις μέρες μου ).
Πάντως εγώ πάντα κολλημένος, και επειδή δεν πολυγουστάρω τα βουνά, θα γυρίζω και θα ξαναγυρίζω στο Ταίναρο. Εκεί αγναντεύοντας το πέλαγο, δίπλα στις λαξευμένες στο βράχο δεξαμενές, πάνω στα σημάδια από τα αρχαία τσαντίρια, θα περιμένω… κάποτε θα έρθουν τα καράβια να προσλάβουν μισθοφόρους… όλοι οι άλλοι έφυγαν τους πήραν Σπαρτιάτες, Μακεδόνες, Πέρσες, Ρωμαίοι…οι επόμενοι ίσως πάρουν και μένα.
Πάντα θα περισσεύουν πόλεις για κούρσεμα…
Β. πράγματι αυτό τον καιρό είμαι με το πουλί στο χέρι ( από πού έχει εσωτερική πληροφόρηση ο μπαγάσας; ). Μια παλιά μόλυνση που παραμελήθηκε…και ναμε στα… τόσα μου χρόνια να κάνω και εγώ το μπαρ-μισβά μου! ( πονάει το …άθλιο ). Περιμένω λοιπόν τα κεράσματα και τα δώρα ( οι Κυρίες , αλλά και οι μη Κυρίες, θα πρέπει να περιμένουν ακόμα 15 μέρες…λένε οι γιατροί ).
Γ. ( σκονάκι για να γράψω στο σαχλαμαροδιαγώνισμα του σαχλαμαροδάσκαλου σ΄αυτό το σαχλαμαροσχολείο που μας έριξε η ζωή ).
Αυτό τον πλανήτη τον μοιράζονται αυτή τη στιγμή πάνω από 100.00 είδη ( είδη, έτσι; Όχι μορφές ζωής αλλιώς θα φτάναμε στα εκατομμύρια…). Για να τα καταφέρουν το κάθε είδος βρήκε το δικό του εξελικτικό κόλπο. Χιλιάδες χιλιάδων εξελικτικά τεχνάσματα. Και άλλες τόσες επιτυχίες ( γι΄ αυτά που επέζησαν δηλαδή….γιατί τα εκατομμύρια άλλα που έκαναν λάθος τα έφαγε η εξελικτική μαρμάγκα. ),
Το απόλυτο ( για την ώρα…για την ώρα… οι επόμενες χιλιετίες θα δείξουν ) εξελικτικό κόλπο ήταν του ανθρώπου. Αντί να προσαρμοστεί στο περιβάλλον για να επιζήσει, προσάρμοσε το περιβάλλον στις ανάγκες του. Σύμφωνοι ως εδώ; Και γιατί παρακαλώ να ονομάσουμε αυτό το εξελικτικό κόλπο θέωση; ( γιατί όχι μαγκιά ή ότι άλλο θέλετε; ). Θέωση είναι η πορεία προς τον πολιτισμό θα ξεφωνίσει ( λίγο υστερικά ) ο σαχλαμαροδάσκαλος. Μπα; Και γιατί παρακαλώ; Πολιτισμός είναι η προσπάθεια του ανθρώπου να κάνει το περιβάλλον που έφτιαξε λίγο πιο ενδιαφέρον και την ζωή του λίγο πιο εύκολη, λίγο πιο όμορφη, λίγο πιο γλυκιά. Όχι για να γίνει θεός απλά για να γίνει λίγο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος.
Να κάνεις την ζωή των άλλων, και τη δικιά σου μαζί, λίγο πιο εύκολη, λίγο πιο όμορφη, λίγο πιο γλυκιά…να ένας στόχος ζωής που εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει. Αφήνω τους άλλους να εκτοξεύονται στα ουράνια αναζητώντας τους θεούς που κατασκεύασαν και εκτόξευσαν εκεί. Για να ξεφύγουν από την μοναξιά του ανθρώπου που προσπαθεί μόνος του. Εγώ δεν φοβάμαι την μοναξιά. Εξ΄ άλλου έχω να με ζεσταίνουν οι ανάσες άλλων 6 δις ανθρώπων και τα 100.000 είδη που μοιράζονται μαζί μου τον πλανήτη.
Δ. Η Αράλη άρχισε να ξαναζεί. Το μεγαλύτερο οικολογικό έγκλημα επουλώνεται. Πάλι ¨οι οικολόγοι¨ είχαν άδικο. Η φύση είναι πολύ μεγάλη για να την κουβαλάει ο άνθρωπος πάνω κάτω. Και πολύ μεγάλη ακόμα και για να την καταστρέψει ο άνθρωπος ( χώρια που δεν θα του το επιτρέψουν τα άλλα είδη…)
Κι'αν σου μιλάω με παραμύθια και παραβολές
είναι γιατί τ' ακους γλυκότερα, κι η φρίκη
δεν κουβεντιάζεται γιατί είναι ζωντανή
γιατί είναι αμίλητη και προχωράει...
Tanton
full member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τρί Μάιος 30, 2006 12:48 am

για ποια επιχειρηματα μιλας ρε 3τλ ?

να στο πω και πιο λιανα για να το καταλαβεις

σχεδον ολα οσα εχω γραψει τα τελευταια δυο χρονια στο εμισσος και ειδικα στη φιλοσοφια ειναι μερος (ή υπηρξε) παραμυθιου

το τελος του οποιου δεν το εχω αποκαλυψει (εκτος απο ενα δυο υπαινιγμους που περασαν αορατοι )αν και μου εχει αποκαλυφθει .

για την ψυχολογια 24χρονης ισως εχεις δικιο απο μια πλευρα γιατι αυτο ακριβως προσπαθω να πετυχω να μεταδωσω ..την αγχωτικη κατασταση ...(αν και δεν πιανω το υπονοουμενο που υποπτευομαι οτι προσπαθεις να μου χωσεις)

θα σε συμβουλευα και σενα ομως να σταματησεις να στηνεις τα ψυχολογικα προφιλ των ψευδωνυμων σαν και του λογου μου και να χαρακτηριζεις "φτηνο" οτι δε σου καθεται καλα.

αν μου πεις ακριβως ποια επιχειρηματα θεωρησες φτηνα θα το συζητησω για να εχουμε διαλογο
----------------------------------

"Το απόλυτο ( για την ώρα�για την ώρα� οι επόμενες χιλιετίες θα δείξουν ) εξελικτικό κόλπο ήταν του ανθρώπου. Αντί να προσαρμοστεί στο περιβάλλον για να επιζήσει, προσάρμοσε το περιβάλλον στις ανάγκες του. "

"Η Αράλη άρχισε να ξαναζεί. Το μεγαλύτερο οικολογικό έγκλημα επουλώνεται. Πάλι ¨οι οικολόγοι¨ είχαν άδικο. Η φύση είναι πολύ μεγάλη για να την κουβαλάει ο άνθρωπος πάνω κάτω. Και πολύ μεγάλη ακόμα και για να την καταστρέψει ο άνθρωπος ( χώρια που δεν θα του το επιτρέψουν τα άλλα είδη�)"

ταντονα αφου λες ο ανθρωπος καταφερε να δαμασει τη φυση
μετα ισχυριζεσαι το ακριβως αντιθετο
"Η φύση είναι πολύ μεγάλη για να την κουβαλάει ο άνθρωπος πάνω κάτω."

και συνεχιζεις λεγοντας αυτο για το οποιο φωναζω τοσο καιρο οταν λεω οτι θα ειμαστε οι επομενοι δεινοσαυροι

"Και πολύ μεγάλη ακόμα και για να την καταστρέψει ο άνθρωπος ( χώρια που δεν θα του το επιτρέψουν τα άλλα είδη�)"
δηλαδη μια και η εξελικτικη διαδικασια δε "συγχωρει" και δεν "αγαπαει" κανεναν το δε θα το επιτρεψουν σημαινει οτι θα παρουμε τον πουλο ως ανθρωπινο γενος για να βρει η γη τη νεα ισοροπια της (πραγμα που κι αυτο το εχω γραψει πεντακοσιες φορες )

τελικα ρε προοδευτικε φιλε μου ξερεις τι σου γινεται ? ή απλα βλεπεις την πραγματικοτητα αλλα η θεση σου (στον προοδευτικο χωρο ντε και καλα ) δε σ' αφηνει να τη δεχτεις ....

και κατι ακομα για ολους τους προοδευτικαριους

τον καρκινο που θεριζει τον βλεπετε ? ποτε ηταν η τελευταια εβδομαδα που δεν ακουσατε για καποιον γνωστο σας ή γνωστο του γνωστου σας που εφυγε νεος και καρκινοπαθης ?

γιατι η αραλη μπορει να ξαναζει (που πολυ αμφιβαλλω καθως ειμαι δυσπιστος σε ολες τις χρηματοδοτουμενες ειδησεις και ερευνες που διακινουνται ) αλλα το νερο που πινουμε ειναι ολο και χειροτερο ποιοτικα και ακριβοτερο (γιατι ειναι λιγωτερο βεβαια κι αυτο το διαπιστωνουμε καθε μερα στο ποτηρι μας)...τωρα αν τα δικα σας τα ματακια δεν βλεπουν το θερμαϊκο
ή το ποτηρι σας
αλλα παρ ολ' αυτα βλεπουν ως την αραλη ....φανταστειτε τι μεγαλα γυαλια σας φορανε για να δειτε ετσι.

εσυ μυθε που ησουνα οταν συζητουσαμε εδω μεσα για τα πραγματα που νομιζουμε οτι εχουμε ,ενω στην πραγματικοτητα μας εχουν ? τωρα θυμηθηκες να κατονομασεις τον ενοχο τροπο ζωης μας ...οταν καταφερομασταν εναντιον του δυτικου τροπου ζωης και των δυτικων ψευτοδημοκρατιων ειχες τα ματακια σου κλειστα ?

τωρα που θιχτηκες εσυ και η λοιπη σιωπηρη χορωδια(κλαπ κλαπ συντονιστηκατε και στην υπερκοπωση θαυμασια οπως το συνηθιζετε) των υπερκοπτομενων υπερκοπωσιωσικων συνδρομητων του εμισσους ξυπνησες?

αϊντε βρε "μια καλημερα ειναι αυτη , πεστε την και ας πεσει κατω" .

οσο για τους μειωτικους χαρακτηρισμους ,που χρησιμοποιουν μερικοι για να απαξιωσουν τους αλλους οπως εσυ λες (μομφη που στρεφεται προφανως κατα των αλλων "αλλων") να σου θυμισω τι εγραψες πριν κανα δυο μερουλες ...μια παραγραφο ολοκληρη για να στολισεις ,εμμεσως πλην σαφως οπως κανεις παντα με τα κομψευομενα λογιδρια σου, με χαρακτηρισμους το χαμινι ...και να σου πω γιατι ? γιατι το χαμινακι δεν ανηκει στη μαλακισμενη χορωδια και παρ ολα αυτα η κυρια ε εκανε το λαθος (κατα τη γνωμη σου) να της γραψει ενα καλο λογο ...μια ολοκληρη παραγραφο με απαξιωτικους χαρακτηρισμους της αφιερωσες

απολαυστε μυθο (σε ποσες χωρες ειπαμε?) απευθυνομενο σε κυρια ε για το χαμινιον
"Ωστοσο δεν μπορω παρα να σεβαστω το δικαιωμα σου, εσυ να ανακαλυπτεις την σοφοτατην σοφιαν εκει που εγω βλεπω μια λιγο βεβιασμενη, λιγο βαρετη, λιγο ακαθοριστα υστερικη, φοβικη και αντιφατικη και παρορμητικα εκτονωτικη προταση περιφρουρησης ενος ( επιπολαιου, αλλαζονικου και κακομαθημενου; ) "εγω" που υποτιθεται οτι απειλειται απο νευρικο κλονισμο γιατι δεν μπορει ουτε θελει να διαχειριστει εποικοδομητικα και ισως "ιαματικα", το δυσκολο προνομιο Σιωπης."

τα σαν το προηγουμενο σαφως εχθρικα αλλα γενικα ασαφη ποστ της χορωδιας εκαναν την αμοιρη την ε να αναρωτηθει ως συνηθως "μα τι γινεται εδω περα και δεν το καταλαβαινω? προς τι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος στο εμισσος?" να σας πω εγω κυρια ε η "σιωπηρη χορωδια" αρεσκεται στο να συγκρινει την πουτσα που εχει καρφωμενη στον εγκεφαλο της , με τις πουτσες που ειναι καρφωμενες στον εγκεφαλο των αλλων και εκσπερματωνει αυνανιζομενη , με την αυτοαναγορευση της δικιας της ως "ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΠΟΥΤΣΑΣ ΤΟΥ ΥΠΟΣΤΕΓΟΥ" ...
η "σιωπηρη χορωδια " με τη συνθεση "του μπεκη ψιλοκομμενο μαρουλακι" λοιπον αυτοανακυρησσεται ο survivor στην εξελικτικη γιουροβιζιον της αιθουσης συζητησεων του υποστεγου

της αξιζει ενα θερμο ειρωνικο χειροκροτημα (ΚΛΑΠ ΚΛΑΠΑ ΚΛΑΠΑ ΚΛΑΠ)
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Μάιος 30, 2006 5:57 am

σαν το προηγουμενο σαφως εχθρικα αλλα γενικα ασαφη ποστ της χορωδιας εκαναν την αμοιρη την ε να αναρωτηθει ως συνηθως "μα τι γινεται εδω περα και δεν το καταλαβαινω? προς τι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος στο εμισσος?" να σας πω εγω κυρια ε η "σιωπηρη χορωδια" αρεσκεται στο να συγκρινει την πουτσα που εχει καρφωμενη στον εγκεφαλο της , με τις πουτσες που ειναι καρφωμενες στον εγκεφαλο των αλλων και εκσπερματωνει αυνανιζομενη , με την αυτοαναγορευση της δικιας της ως "ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΠΟΥΤΣΑΣ ΤΟΥ ΥΠΟΣΤΕΓΟΥ" ...
η "σιωπηρη χορωδια " με τη συνθεση "του μπεκη ψιλοκομμενο μαρουλακι" λοιπον αυτοανακυρησσεται ο survivor στην εξελικτικη γιουροβιζιον της αιθουσης συζητησεων του υποστεγου

΄λέφτυ',
ενώ είσαι έξυπνος κι έχεις διάφορα ενδιαφέροντα να πεις, και λές, όπως όλοι, μερικές φορές τα επιχειρήματά σου είναι απλώς 'κακά λόγια', άρα και εντυπωσιακά.

σου εύχομαι να είσαι άμοιρος σαν κι εμένα.
μπορεί έτσι να αγωνιστείς για να είσαι ελεύθερος.
συλλογικότητες και γιουροβίζιον ίσως απλώς να είναι σαβουροβίζιον: κάποτε μια σκούπα αναγκαστικά περναει και καθαρίζει τη σαβούρα.
είθε κι από το μυαλό όλων μας, όχι μόνο το δικό σου ή το δικό μου.
πάντως καλώς ή κακώς όλοι
ελευθεροι είμαστε τουλάχιστον ως προς ένα πράγμα:
να καταλαβαίνουμε ή να μην καταλαβαίνουμε, άρα να βλέπουμε τα πράγματα απλώς στο δικό μας επίπεδο. το δικό μου είναι όντως χαμηλό, αλλά μέχρι τώρα όχι μόνο το έχω καταλάβει, και το αποδέχομαι, αλλά και το καλλιεργώ έτσι. η δυστυχία του καθενός μας είναι πιο πολύπλοκη από μια μεταφορική "πούτσα στον εγκέφαλο" που γράφεις.
όσο για τις χορωδίες, καλές είναι, αλλά εγώ δε βλέπω εύκολα το μαέστρο, έχω πρόβλημα στην όραση,
και γι' αυτό συνήθως δεν τραγουδάω σε χορωδίες,
κι έχω πρόβλημα οξύτητας στην ακοή,
κι ακούω
απ' τον καθένα
ό,τι μπορώ ν' ακούσω.
μ' αγγίζουν πράματα που μπορούν να μ' αγγίξουν, ίσως όπως πολλούς,
τάντον,
και βέβαια διάβασα. σαν να κατάλαβα κάτι κι εγώ η άμοιρη :lol: . στέκομαι στην ανάγνωση αυτή αλληλέγγυα, όσο βλακώδες και να ακούγεται, έχω ανάγκη να το πω.
ο καθένας μας μια πορεία είναι.
ένα μοναχικό πλακάτ.
ένα απ' όλα (που λένε και για τα σουβλάκια, αλλά αυτό είναι εντελώς άλλο).
καλημέρα σε όλους.
το κλάπα-κλάπα, με λίγη δυσλεξία ας γίνει κάτι πολύ καλύτερο: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΠΑΛΑΜΑ,
είναι ένθεος.

την καλημέρα μου με αγωνία σήμερα.
και με αγάπη ωστόσο. έτσι ουσιαστική όπως τη νιώθω, αφού παρόλο που δε σας ξέρω τους περσότερους, έχετε πάντως γίνει άνθρωποι στους οποίους εξομολογούμαι και απευθύνομαι.
εδώ το κλαπ μπορεί να γινει και κλάψ, αλλά όχι, καμέλιες δεν έχει σήμερα.
είμαι χαρούμενη απλώς.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Tanton » Τρί Μάιος 30, 2006 12:31 pm

ταντονα αφου λες ο ανθρωπος καταφερε να δαμασει τη φυση…

που, στο διάολο, το είπα αυτό; Ακόμα και εγώ που αρέσκομαι να γράφω μεγαλοστομίες και υπερβολές ( για να κάνω το λόγο μου πιο παραστατικό ) δεν θα μπορούσα να πω τέτοια μεγάλη μαλακία.
Είπα και ήταν σαφές : ο άνθρωπος προσάρμοσε το περιβάλλον στις ανάγκες του. Πιο λιανά ακόμα; Γρατσούνισε λίγο τον πλανήτη. Ανέβασε λίγο την θερμοκρασία εδώ. Την κατέβασε λίγο εκεί ( για να πετύχει τους ιδανικούς 26 βαθμούς μέσο όρο που χρειάζονται τα σπερματοζωάρια του για να κολυμπάνε υγιή και ευτυχισμένα ). Υπόταξε μερικά φυτά. Δάμασε μερικά ζώα. ( όσα του το επέτρεψαν και δέχτηκαν την συμφωνία και την συνύπαρξη ).
Αυτό ήταν και είναι όλο. Αλλά δάμασε τη φύση; Έχω περπατήσει στο Ακρωτήρι και στην Πομπηία, έχω κολυμπήσει πάνω από αρκετές πολιτείες που τις έπνιξε το τσουνάμι για να μιλήσω για …δαμασμούς !
Όσο για τα άλλα….δεν τα κατάλαβα. Μάλλον θα είναι προσωπικά και παρείστικα και από τέτοια δεν σκαμπάζω.

Υ.Γ … και μην ξεχνάτε τις κατσαρίδες. Ο,τι αυτές θα κατακτήσουν την βασιλεία της γης. ( τώρα την κατέχουν οι φάλαινες και τα μυρμήγκια ).
Κι'αν σου μιλάω με παραμύθια και παραβολές
είναι γιατί τ' ακους γλυκότερα, κι η φρίκη
δεν κουβεντιάζεται γιατί είναι ζωντανή
γιατί είναι αμίλητη και προχωράει...
Tanton
full member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τρί Μάιος 30, 2006 2:36 pm

δηλ. οταν ο ανθρωπος προσαρμοσε το λυκο στις ανθρωπινες αναγκες δεν τον δαμασε ? δεν τον εκανε σκυλο ?

τελος παντων αφου λες οτι δεν ισχυριζεσαι αυτο ας συμφωνησω τουλαχιστον με το μερος που λεει οτι ο ανθρωπος απλα προσπαθησε και προσπαθει ακομα , να προσαρμοσει τη φυση στα μετρα του ...

μαλιστα θα το επεκτεινω σα σκεψη (βαζοντας τα αυθαιρετα μου μεσα)
μεχρι καποιο χρονικο σημειο ο ανθρωπος ζουσε σε αρμονια με τη φυση

ηταν ο γηινος ανθρωπος ..ο χωματινος...μετα οι θεοι φυσηξαν την πνοη τους μεσα μας δημιουργωντας τον χομο σαπιενς και τα σκατωσαμε ...προσπαθωντας να προσαρμοσουμε τη φυση ..δηλ. (οπως το βλεπω εγω) να τη δαμασουμε ...την επιθετικη αυτη συμπεριφορα μας την εχω ερμηνευσει παλιοτερα σαν τυπικη συμπεριφορα ενςο εισβαλλοντος ειδους ...δηλ. ενος ειδους που εισαγεται βιαια σ'ενα οικοσυστημα και προσπαθει να ανατρεψει την ισοροπια για να επιβιωσει στο νεο περιβαλλον

το οικοσυστημα (γη) αντιδρα βιαια κι εχουμε την επικρατηση του επομενου
στη σειρα που μπορει να ειναι η κατσαριδα οπως λεει κι ο ταντονας ή οτιδηποτε δειξει αντοχη στις βιαιες αλλαγες ....

ΥΓ.
κυρια ε εμεινες στα κεφαλαια ...ΕΜ ΕΚΦΡΑΖΕΙς ΑΠΟΡΙΕς ΕΜ ΔΕ ΘΕΣ ΝΑ ΣΤΟ ΘΥΜΙΖΟΥΝ ...να θυμασαι ομως οτι δε σε χαρακτηρισα εγω αμοιρη ... αυτοπροσδιοριζεσαι ετσι οταν επαναλαμβανεις συνεχως ...δεν καταλαβαινω και δεν καταλαβαινω ...αφου καταλαβαινεις οπως ειναι φανερο ,αλλα δε θελεις να παρεις θεση για να μη χαλαστεις με τον κοσμο ...

τι να κανουμε αυτα εχει η κωλοδημοκρατια ...πρεπει να μαζευει σταυρους κανεις ετσι ?

μη μασας ομως και δε σε κατηγορω καθολου ..ετσι εισαι κι ετσι να μεινεις ...δεν εχεις καμμια υποχρεωση σε κανεναν wpleftyboy ν'αλλαξεις ....απλα σου θυμιζω οτι κι ο wpleftyboy εχει απολυτο δικαιωμα να γουσταρει

μιλας για ελευθερια
αυτο που ειναι για σενα η ελευθερια ειναι για μενα η απολυτη σκλαβια

συλλογικοτητες και γιουροβιζιον οχι μπορει αλλα ειναι σιγουρα η απολυτη σαβουροβιζιον οπως η βισση ειναι η απολυτη ελληνιδα σταρ

μονο που αυτο δεν πρεπει να το λες σε μενα που το ξερω και το φωναζω
για να το πολεμησω , αλλα σ' αυτους που αναπτυσσουν ομαδικα ιογενη συνδρομα σιωπηρης ανεπαρκειας ...

καλα τα ειπες ταντονα....προσωπικα και παρεϊστικα ...μονο που κι εσυ βρε παιδι μου δε διαπιστωσες τα προσωπικα και παρεϊστικα στα γραπτα που προσυπογραψες ....αν τα εβλεπες κι εκει θα σε θαυμαζα ...παντως καλυτερα μυωψ παρα στη χορωδια ....νεβερμαϊντ , ντου γουατσαλαϊκ μαϊφρεντ.
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Φιλοκαλούμεν άνευ ευτελίας και φιλοσοφούμεν μετά μαλακίας

Δημοσίευσηαπό 3ΤΛ » Τρί Μάιος 30, 2006 6:19 pm

Αγαπητέ ʼσπικ, δεν χάρηκα καθόλου που τα ξαναλέμε και θα σου εξηγήσω παρακάτω τους λόγους. Πρώτα απ’ όλα θέλω να σε πληροφορήσω ότι από την θέση σου διάβασα μόνο τα κεφαλαία. Όχι μόνο λόγω της πρεσβιωπείας μου αλλά και λόγω των τεράστιων κενών μεταξύ των δύο άκρων του σεντονιού σου. Πιάνεται το χέρι μου να στρίβω την ρόδα του ποντικιού βρε αδερφάκι μου, και όταν καταφέρνω να βρίσκω την συνέχεια της πρότασης έχω ξεχάσει τι έγραφες παραπάνω.
ΑΡΚΕΤΑ μεγάλε. Κατ’ αρχήν μου χαλάς τους σχεδιασμούς. Ξαναέγραψα στο site ενώ η αναγνωσιμότητα είχε πέσει στο τρεις και ο κούκος για να δω αν θα καταφέρω να την ανεβάσω και πάνω που ανέβηκε μπαίνεις μέσα κι εσύ. Τώρα σε ποιόν από τους δυο μας οφείλεται η αύξηση? Τα βλέπεις?
Ο δεύτερος λόγος της λύπης μου είναι ότι ΖΗΛΕΥΩ. Διότι γράφεις καλύτερα από εμένα, με ένα καυστικότατο χιούμορ και αδηφάγο σαρκασμό. Και όταν ο σαρκασμός σου περιοριζόταν στον εαυτό σου ήταν όλα καλά. Ποιος σου είπε ότι εμείς θέλουμε κάποιον να μας σαρκάζει και να μας κρίνει? Εμείς κάνουμε τέχνη κύριε! Δεν συζητάμε, τεχνοτροπούμε. Τι νομίζεις δηλ. ότι ο χώρος είναι αίθουσα συζητήσεων? ΟΧΙ. Είναι Βουδιστικό Μοναστήρι. Αφού βλέπεις ότι καλούμε ανθρώπους να πάρουν μέρος στα δρώμενα και όταν έρχονται τους επιβάλουμε τον όρκο της σιωπής!
Εσύ έχεις μπλοκάρει στα περασμένα ενώ εμείς blogάρουμε ακολουθώντας τις απαιτήσεις των καιρών. Ριζοσπαστικές αντιλήψεις. Ερχόμαστε κόντρα στο ρεύμα ακολουθώντας το ρεύμα. Έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο στο παρελθόν? Εντάξει, τα ΚΚ που εκμεταλεύονταν το καπιταλιστικό σύστημα είναι η μόνη εξαίρεση.
Και αμάν πια μ’ αυτήν την εμμονή σου στον Χαϊντεγκερ και στον Υπαρξισμό. Το ακούσαμε κι εμείς φίλε ότι όλα είναι ετεροπροσδιοριζόμενα και τιποτένια. Αλλά δεν ξέρω αν έμαθες ότι ο Σαρτρ πέθανε, και η Σιμόν ντε Μποβουάρ επίσης. Αν δεν μπορείς να αναπτύξεις αυτήν την μινιμαλιστική καλτ υποκουλτούρα που προάγεται εδώ μέσα, τουλάχιστον γίνε μεταμοντέρνος ή μεταπλατωνικός κάτι μετα- τέλος πάντων, έστω και μετααξονικός.
Και επειδή δεν σ’ αντέχω άλλο θα αποκαλύψω σε όλους το μυστικό σου. Όλοι νομίζουν ότι γράφεις με περισσότερα από ένα ψευδώνυμα. Αλλά η αλήθεια είναι ότι με το ψευδώνυμο σου γράφουν 9,5 διαφορετικοί άνθρωποι. Δεν είχατε σκεφτεί τέτοια εκδοχή, εεεε τζιμάνια?

Ααααααααααααααααα τα είπα και ξεθύμανα!
Επιτέλους!
3ΤΛ
super member

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Μάιος 31, 2006 11:41 pm

Απρόσμενα συγκρατημένος ο τάντονας,σχεδόν φιλικός για τα δικά του μέτρα,μου θύμισε τον παλιό τάντον του ντισί,όταν οι διαδικτυακές συνομιλίες των τότε φορουμάδων ήταν ακόμη αρμονικές και ευχάριστες (ίσως να πρέπει να μας κόψουν το πουλί για να γίνουμε άνθρωποι καλοί τελικά).
Ακολουθώ στο ίδιο σχεδόν φιλικό τόνο και εγώ,για τα δικά μου μέτρα αντίστοιχα βέβαια,και απαντώ σε όσα ξέρω και κατέχω και κυρίως για όσα δέν ξέρω και δέν κατέχω που έχει και την μεγαλύτερη γοητεία.

Η λίγο πιο εύκολη,λίγο πιο όμορφη,και λίγο πιο γλυκειά ζωή που λές τάντονα,δηλαδή η λίγο πιο ελεύθερη και αυτάρκης,είναι και αυτή που πλησιάζει την θέωση.Και εντέλει το τελικό ζητούμενο του ανθρώπου είναι η απόλυτα εύκολη,η απόλυτα όμορφη και η απόλυτα γλυκειά ζωή,η απόλυτη αυτάρκειά του δηλαδή.
Και άν δέν συμφωνείς με αυτό δέν πειράζει μιάς και δέν αλλάζει σε τίποτα το θέμα.
Και την λίγο πιο όμορφη,λίγο πιο εύκολη και γλυκειά ζωή να επιζητούμε όπως σωστά λές,και πάλι νομίζω πώς χρειάζεται να κουβαλήσουμε μαζί και την φύση μας.
Γιατί αυτό το βρίσκεις θεολογικό;
Ίσα ίσα που τα αντίθετα λένε οι παπάδες οι οποίοι θέλουν να καταδικάζουν αυτή την φύση μας.

Για την αράλη που λές,δέν σημαίνει τίποτα η επιβίωσή της.
Προφανώς και κάποια κομμάτια του αμαζόνιου μπορουν να διασωθούν,όπως και κάποια είδη ζώων,η καρέτα καρέτα,η μονάχους μονάχους και λοιπά.
Αυτά είναι όμως στάχτη στα μάτια ,που μας ρίχνουν κάποιοι <<οικολόγοι>> που λές και εσύ, προσπαθώντας να αθωώσουν το σύστημα.
Στο σύνολό της όμως η γή βρίσκεται σε οριακή οικολογική ανισσοροπία.
Και χεστήκαμε για την ίδια τη γή,μιάς και εμείς εκ των πραγμάτων αύριο δέν θα υπάρχουμε να την χαιρόμαστε.Για αυτήν άς νοιαστεί ο θεός και ο διάβολος που είναι αιώνιοι (εκεί είναι και η αντίφασή σου,στο ότι αρνείσαι τον θεό και καλά κάνεις,αλλά παράλληλα αποδέχεσαι την φύση έξω από τον άνθρωπο σάν να υπάρχει τελικά θεός).
Σημασία έχει πώς η εξάντληση του πλανήτη που μας φιλοξενεί,είναι σαφής ένδειξη της ανισότητας των ανθρώπων,και της καταπίεσης που υφίσταται άνθρωπος απο ανθρωπο.
Διότι η ανισοτομία και η εκμετάλευση των ανθρώπων,αποτυπώνεται στην εκμετάλευση και ανισσοροπία του πλανήτη.Να στο πώ πιο απλά,η φύση είναι το μεγάλο καζάνι που βράζουν και μετασχηματίζονται οι εκάστοτε κοινωνικοπολιτικές συνθήκες.
Έτσι λοιπόν το πανανθρώπινο αίτημα για σεβασμό στην φύση,ουσιαστικά απευθύνεται στον σεβασμό του ανθρώπου και αποκτά σαφές κοινωνικοπολιτικό νόημα.
Ο νέος αριστερός λόγος,σίγουρα θα έχει οικολογικό προσανατολισμό,μιάς και η νέα διαχείριση του φυσικού πλούτου που θα προτείνει,θα πλήτει ταυτόχρονα τα υπερκέρδη του κεφαλαίου και την ανεξέλεγκτη γιγάντωσή του.
Αυτός ο οικολογικός αριστερός λόγος δηλαδή,είναι τουλάχιστον σήμερα ο μόνος ικανός αντίλογος στον περιβόητο φιλελευθερισμό που θα τα γαμήσει όλα τελικά άν συνεχίσει έτσι,ανθρώπους και φύση,ακόμη και τον ίδιο του τον εαυτό.
Οπότε τι κάθεσαι και μου λές τώρα,ότι μιλάω για το θεό και τέτοια;
Εκτός άν ο θεός μας έλθει από αριστερά,οποτε.....

Τριτουλέ κρίμα που ξεθύμανες τώρα που φεύγεις και δέν τα είπες αυτά πιο πρίν για να ξέρω πως να σε περιλάβω.
Η αλήθεια είναι ότι δέν κατάλαβα γιατί τα λές αυτά και άν απευθύνεσαι σε εμένα η σε άλλους.
Υποψιάζομαι όμως ότι τελικά βγάζεις ένα παράπονο για τις αναγνωστικές επιλογές εδώ μέσα,αφού τελικά τα καραγκιοζιλίκια σάν και αυτά που γράφω και εγώ έχουν ακόμη πέραση.
Σε αυτό δέν έχεις καθόλου άδικο.
Εξάλλου και εγώ για αυτό επέλεξα αυτό το μέρος.
Διότι ο καραγκιόζης ανάμεσα στους καραγκιόζηδες,είναι ότι και ο κύριος ανάμεσα στους κυρίους.

(ʼντε και επειδή με αποκάλυψες ότι είμαστε ενιάμιση πρόσωπα (δέν το έκανες εννιά όπως τα πρόσωπα του χριστού καλύτερα; ) θα σε απαλάξω από την ταλαιπωρία και δέν θα βάλω βυθογραφο.Να δούμε τι θα κάνεις με την ρόδα του ποντικιού σου τώρα).
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Το Κολλητηράκι » Σάβ Ιουν 10, 2006 7:41 pm

Χαμίνι ρόουτ:

'Τότε 3τλ συμπλέεις. Η εναντίωση στο ρεύμα δεν είναι θέμα μόδας. Είναι θέμα αρχών και αξιών. Αν οι αξίες σου ταυτίζονται με αυτές του ρεύματος δεν πας ανάποδα, μόνο και μόνο για να ξεχωρίζεις'.

Νομίζω ότι ανέκαμψε λίγο αυτό το... παλιοφόρουμ. Μπράβο Χαμίνι! Εγώ βρε σε έχω πάνω - πάνω κι εσύ ούτε μια καλή κουβέντα δε μου λες!... και γιατί να μου πεις;... με ήξερες κι από χθες σάματι;... τέλος πάντων, δε θα πολυλογίσω, μου πήρε μια ώρα και κάτι για να αναγνώσω τα τεκτενόμενα από 27 Μάη και έπειτα.
Την ατάκα του Μπάμπη τη σχολιάσαμε σε πρότερο ποστ, φτάνει τόσο μη πάρει κι άλλο αέρα και δεν τον προλαβαίνουμε... του Χαμινίου είναι εξαιρετικό το λεγόμενο, και μιας και μπήκε και ο Τάντονας, νομίζω ότι τα πράματα βαίνουν καλώς αν σκεφτεί κανείς και τη σπαρίλα του Καλοκαιριού έ;...
καλέ πρώτη φορά κάνω κριτική!... μην ανησυχήσετε... είναι σαν εκείνους τους αστεροειδείς που εμφανίζονται κάθε τέσσερα χρόνια...

Υ.Γ. Πάντως δεν ξέρω καμιά ουσιαστική αγάπη που γεννήθηκε από... ανταλλαγή ποστς...

Υ.Γ. Κε ʼτομαντ... φιλοτιμηθήκατε και μου απαντήσατε βλέπω... κάτι λέτε για έρωτες και παφλασμούς κυμάτων, αν θυμάμαι καλά.
Εμένα τη μεγαλύτερη μου αγάπη, την έθαψε το κύμα 13 χρόνια πριν. Και σε καμιά ακτή δεν την ξέβρασε για να την βρω έστω.
Και ξέρετε, εγώ πάντα έτσι μιλώ όταν πλησιάζουν οι μέρες... και αναρωτιέμαι... πόσοι έχουν ζήσει τέτοιες μέρες άραγε;...

Οι άνθρωποι δε γεννήθηκαν για να πονούν. Αλλά για να χαίρονται.
Φταίει που δε γίναν άνθρωποι ακόμη...

Καλό Μας Τριήμερο Και Είθε Το ʼγιο Πνεύμα Να Προσγειωθεί Και Στα Τσερβέλα Μας!...

Υ.Γ. Τσόντα: κε Κοπάδιε, εδώ Κολλητήρις! Μπορούμε να έχουμε κάτι δικό σας να το διαβάσουμε;... κάτι για βιβλίο λέτε... ή θα μας γράψετε πάλι στα αρχίδια του Κοπαδιού σας και θα ξεμπερδέψετε;... επικοινωνήστε στη θυρίδα μου παρακαλώ. Ο μπερντές μας έχει κουφώματα αλουμινίου με ανάκλιση. Συμβαδίζομε με το ρεύμα την κοινωνία σας μέσα!...
'...sorry, i forgot your beauty... my life goes on, absolutely...'

Salento
Άβαταρ μέλους
Το Κολλητηράκι
super member

Τοποθεσία: Ο Κλαυσίγελος Της Τυρόπιττας Και Ο Πήδουλος Της Μελιτζάνας...

Προηγούμενη

Επιστροφή στο φιλοσοφία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης