φιλοσοφία

Να Αγαπάς ή να σε Αγαπάνε?

φιλοσοφικές συζητήσεις και αναζητήσεις...

Δημοσίευσηαπό feelgood » Τρί Ιαν 17, 2006 6:27 pm

χαμίνι έγραψε:ΧΑΧΑΧΑ!!! Φιλ, νομίζω πως είμαι τόσο ανυπέρβλητα εγωϊστρια και εξουσιαστικό ναρκισιστικό γουρούνι που δεν μπορώ να μην γελάσω όταν "την πέφτεις" έτσι απροειδοποίητα σε νέα ανυποψίαστα μέλη...

αισθάνομαι ιδιαίτερα ευτυχής χαμίνι που μετά από τόσο καιρό μιλάς στα ίσια, απο καρδιάς και αληθινά!

ΥΓ
βεβαια γραφεις και τα "πεφτουλιάρικα" τα δικά σου στον τριτουλέ (που νομίζεις πως τον αγαπάς και θα πληγωθεί βαρύτατα έτσι, να το χεις υπόψη) κι έτσι το χεις δίπορτο και με τους μάγκες και με τους αισθηματίες αλλά πρόσεχε στη ζωή σου, το τέλος σου δεν θα ναι καλό με το δρόμο που ακολουθείς, πιθανόν όμως να ναι πιο ωραίο...
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Τρί Ιαν 17, 2006 8:36 pm

Απογοητευμένοι της αγάπης......οι περισσότεροι... :)

Σίγουρα μπορεί ο συνδυασμός, να εξαντλεί! Να αγαπάς, κουράζεσαι! Να σε αγαπάνε, πνίγεσαι!
(νεφερτίτη)

Σίγουρα μπορείς να εγείρεις ένα σύστημα αυτοπροστασίας και "να αγαπάς την αλήθεια σου και να αγαπάνε το ψέμα σου".
(corvidophile)
Να μην επιτρέπεις δηλαδή, αν καταλαβαίνω καλά, να δουν οι άλλοι παρά την «εικόνα»σου αγαπώντας εσύ μόνο τον εαυτό σου κι έτσι να προφυλάγεσαι και να μην κουράζεσαι ούτε να πνίγεσαι.

Σίγουρα μπορείς να καταστήσεις σαφή τα όριά σου, αφήνοντας τον εαυτό σου να αγαπά μέχρι ''εκεί'' που αντέχει και να δέχεσαι να σε αγαπούν μέχρι ''εκεί'' που δεν πνίγεσαι .
(LaBwmEnO_kswTikO)

Σίγουρα μπορείς να αναλύσεις τους μηχανισμούς της « αγάπης» και να πεις ότι "αγαπάμε γιατι ειμαστε ΝΑΡΚΙΣΣΟΙ, επειδη ειμαστε ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ, θελουμε να ΕΞΟΥΣΙΑΣΟΥΜΕ τον αλλον κανοντας τον να νομιζει πως ειναι τα παντα για μας στερωντας του την ελευθερια του, αγαπαμε επειδη ειμαστε ΕΓΩΙΣΤΕΣ

θελουμε να μας αγαπανε γιατι ειμαστε αχρηστοι κι μισουμε τον ιδιο μας τον εαυτό, θελουμε να μας αγαπανε γιατι ειμαστε ανικανοι να αυτοπροσδιοριστουμε και περιμενουμε απο τον αλλο να μας προσδιορισει" .
(feelgood)

Σίγουρα μπορούμε να επικαλεστούμε μια πολιτική τοποθέτηση ή το πάθημά μας στο παρελθόν

"η αγαπη ... ειναι απλα ενα κολπακι για να παει ο κοσμος μας μπροστα
εχω χυσει τοσο για την αγαπη (μελανι ) που σας υποσχομαι οτι δε θα το ξανακανω"
(Wpleftyboy)

Σίγουρα μπορούμε να φανούμε μεγαλόθυμοι και να δώσουμε κάτι από τον εαυτό μας
"Πες μια καλημέρα ..... Δε θα σου λείψει"
(χαμίνι)

Τέλος, σίγουρα μπορούμε να δούμε και πιο ελαφρά το θέμα αφήνοντας το στήθος ανοιχτό στα βέλη κι ό, τι προκύψει...
na agapas ton erota
goldfish

ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΡΏΤΗΜΑ ΠΑΡΑΜΈΝΕΙ και δεν είναι ΤΟ ΠΩΣ και το ΓΙΑΤΙ αλλά το ΑΝ.

Αν μπορεί ο άνθρωπος να ζήσει ΧΩΡΙΣ ΑΓΑΠΗ, αγαπούλα, αγαπίτσα, αγαπάκι........
Να μην αισθανθεί ΠΟΤΕ αγάπη.
Για άνθρωπο, ζωό, φυτό. Κάτι.....

Μπορεί;

Οχι να τον αγαπούν για αυτό για εκείνο, για το τέτοιο, το άλλο και το παράλλο ΑΛΛΑ

ΑΝ γίνεται να μην αγαπάει ΚΑΘΟΛΟΥ.

Μπιτ!

Να τον αγαπούν, να τον θέλουν, να τον παρακαλούν, να τον ικετεύουν, να τον δοξάζουν, να τον υμνούν, να τον ζαλίζουν, ΟΛΑ, βάλτε ό,τι ρήμα θέλετε και αυτός να ΜΗ ΜΠΟΡΕΙ να αγαπήσει.

Αυτά περί ανθρώπων..

Περί ζώων να βάλουμε άλλα ρήματα.....να τον υπηρετούν, να τον προστατεύουν, να τον γλείφουν, να του είναι πιστά, να τον ακολουθούν, να κουνούν την ουρά τους....και αυτός να ΜΗ ΜΠΟΡΕΙ να αγαπήσει.

Περί φυτών....να ανθίζουν, να ευωδιάζουν, να καρπίζουν, να στολίζουν.....και αυτός να ΜΗ ΜΠΟΡΕΙ να αγαπήσει.

Ως εκ τούτου αγαπητοί αγαπησιάρηδες και μη, ιδεολόγοι, πολιτικολόγοι, ανοιχτοί, κλειστοί, ημίκλειστοι, πείτε μου σας παρακαλώ, τι είναι καλύτερο και σπουδαιότερο:

Να αγαπάς ή να αγαπιέσαι.
Και αφήστε τα πώς και τα γιατί.
(να τον εξουσιάζουν, να τον καταπιέζουν, να του στερούν την ελευθερία του, να τον κουράζουν, να τον εξαντλούν, να τον βραχυκυκλώνουν..... ό,τι ρήμα θέλετε)

Μπορείτε να ζήσετε χωρίς αγάπη; Ε;
Καμιά αγάπη.
Και από κανέναν.
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Τρί Ιαν 17, 2006 10:24 pm

Όντως η αγάπη κρύβει ιδιοτελεια και στην υπερβολή της χαρακτηρίζει τους νάρκισσους και τους εξουσιαστές όπως λέει ο φιλ,αλλά το πρόβλημα είναι πώς και το μίσος κρύβει την ίδια επίσης ιδιοτέλεια,που και αυτό στην υπερβολή του χαρακτηρίζει πάλι τους ίδιους νάρκισους και εξουσιαστές.
Και έτσι λοιπόν το ίδιο άνετα και με πλήθος επιχειρημάτων,θα μπορούσαμε να αποδείξουμε την ιδιοτέλεια τους ενός ή του άλλου συναισθήματος.
Και το τι θα επιλέγαμε για να αποδείξουμε ,θα είχε να κάνει πάλι με την σειρά του με μιά δική μας εκ νέου ιδιοτέλεια.
Η καλή μου λέει πώς με αγαπάει και όσο αυτή η αγάπη της μου προσφέρει ασφάλεια,στοργή και φροντίδα,τότε εγώ θα έχω κάθε λόγο να αποδεικνύω το μεγαλείο και τον αλτρουιστικό χαρακτήρα και της αγάπης και της καλής μου.Όταν όμως αυτή η αγάπη γίνει καταπιεστική,τότε εγώ θα έχω κάθε λόγο για να αποδείξω ομοίως την ιδιοτέλεια και της αγάπης και της καλής μου πάλι.

Έτσι λοιπόν εύκολα διαπιστώνουμε,πώς το πρόβλημα ουσιαστικά αφορά σε ένα παζάρεμα διαπροσωπικών συμφερόντων (και για τα συλλογικά το ίδιο ισχύει),όπου το συναίσθημα (αγάπη,μίσος,συμπάθεια,εκτίμηση και λοιπά),δέν είναι τίποτα άλλο,από το νόμισμα συναλλαγής τους.
Και όπου τα πάντα στον κόσμο είναι ιδιοτελή και ακόμη ακόμη και αυτά τα οποία θα έλθουν να ισχυριστούν την ιδιοτέλεια των πάντων του κόσμου,ιδιοτελή είναι και αυτά.

Και ποιά πράγματα είναι αυτά άραγε που μπορεί να είναι αλτρουιστικά και να ανήκουν στον χώρο των μεγάλων ιδεών του κόσμου,χωρίς να κρύβουν ιδιοτέλεια;
Από ανιδιοτέλεια μας διαβάζουν οι παπάδες,μας δικάζουν οι δικαστές,μας δουλεύουν οι δημοσιογράφοι,μας μορφώνουν οι δάσκαλοι,μας θεραπεύουν οι γιατροί και λοιπά και λοιπά;
Για εμάς το κάνουν ή για τα δικά τους συμφέροντα;
Αλλά και εμείς που καθόμαστε και τους ακούμε και τους ανεχόμαστε,για αυτούς το κάνουμε από ανιδιοτέλεια,ή για τα δικά μας συμφέροντα;
Διότι άμα είμασταν όντως ανιδιοτελείς,θα έπρεπε να τους πηδήξουμε όλους και όλα,να πηδήξουμε ακόμη και την ανιδιοτέλειά μας και να πάρουμε τα βουνά.

Αλλά και αυτό ακόμη απο ανιδιοτέλεια θα το κάναμε.
Έδώ λοιπόν θα έλθει ο φιλόσοφος,θα μας κουνήσει το δάκτυλο πάνω -κάτω μπροστά στα αλλοιθωρισμένα μας μάτια και θα μας πεί: παιδάκια,η μόνη ανιδιοτελής πράξη που μπορείτε να κάνετε,είναι να πέσετε από τον πεμπτο και να αφήσετε τον κόσμο στην ησυχία του.

Πέσε εσύ πρώτα και μετά ακολουθούμε και εμείς,γιατί και εσύ από ιδιοτέλεια μας τα λές αυτά,θα του απαντήσουμε.
Οπότε φίλ,καλο είναι να αποφεύγουμε να θέτουμε τέτοια θέματα περί ιδιοτέλειας διότι θα βρεθουμε σε δύσκολη θέση όταν μας ζητηθεί να αποδείξουμε το δικό μας ανιδιοτελές κίνητρο που τα λέμε αυτά.
(διανάθενα,ούτε χωρίς επαρκή αφόδευση θα μπορούσαμε να ζήσουμε,αλλά αυτό δέν σημαίνει πως η κουράδα μας είναι και καμμιά μεγάλη ιδέα).
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό feelgood » Τρί Ιαν 17, 2006 10:45 pm

το προβλημα ειναι πως ο ανθρωπος νομιζει πως αγαπα, νομιζει πως αγαπιεται και νομιζει πως ετσι μονο μπορει να ζει, μεσα στη πλανη του, μεσα στο ναρκωτικο του

κι αν του εξηγησεις μια διαφορετικη αποψη σε λεει πεσσιμιστη, αναρωτιεται ΠΩΣ καποιος μπορει να ζει διαφορετικα απ οτι ο ιδιος εχει νομιμοποιησει πως πρεπει να ζει (και το οποιο βεβαια δεν το αποφασισε ο ιδιος αλλα του το μαθε η βασιλοπουλα και ο βατραχος πριγκιπας σαν ητανε μικρος) και στο τελος βεβαια κοτσαρει και τη βαρβατη ρητορικοφιλοσοφικοεννοιολογικη παγίδα:

Μπορείτε να ζήσετε χωρίς αγάπη; Ε;
Καμιά αγάπη.
Και από κανέναν.

σιγα τα αυγα ρε ντιανα
μα χωρις αγαπη ζεις, αλλα δε το βλεπεις
κι εσυ κι εγω κι ολοι μας

παψτε ρε τη παραμυθα ή τουλαχιστον να την αφηνετε να βγαινει οταν θελετε να εξουσιασετε τον "ανθρωπο" σας, όχι εδω μεσα

χωρις αγαπη ζουμε εδω και πολλες χιλιαδες χρονια

όταν η μπάκα σου έχει χορτασει φαι, οταν βγαζεις και μερικες χιλιαδες ευρωπουλα, οταν κοινωνικοεπαγγελματικα εισαι μια χαρα, τοτε μπορεις να σκεφτεσαι την "αγαπη" αλλά κι άλλα ωραια πραγματα

οταν δηλαδη τυχει και φτιαξουμε τον κοινωνικο μας περιγυρο με επιτυχια τοτε ή τρωμε τα φραγκα μας στις λουλουδουδες της πεγκυ ζηνα ή αναρωτιομαστε για την "αγαπη"

αν όμως τυχει και γενηθουμε στο πακισταν και η βομβα ή το τσουναμι μας κανει να μην εχουμε στον ηλιο μοιρα, αν το παιδι μας στην αφρικη πεθανει απο ελονοσια κι αν στη γεφυρα του μπρουκλιν τυχει να κοιμομαστε τα βραδια με παλιες εφημεριδες, τοτε στ αρχιδια μας η αγαπη

οσο για την "αγαπη" αυτη καθε αυτη ειναι μια ματαιοδοξια μας να ειμαστε αρεστοι-αποδεκτοι

θελουμε να μας αγαπανε

τι πιο ματαιοδοξο απο αυτό? και γιατι να μας αγαπανε? επειδη ειμαστε "ξεχωριστοι", διαφορετικοι, επειδη θελουμε να διαφερουμε, να ειμαστε ανωτεροι απο αλλους κι αυτο να μας το αναγνωριζει ο "ανθρωπος" μας ο οποιος βεβαια να ειναι και ενας γιατι δε θελουμε να "αγαπαει" κι αλλους, να μαστε οι ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ γι αυτον, ενα ειδος εξαρτησης δηλαδη

θελουμε ν αγαπαμε

τι πιο εξουσιαστικο απο αυτο, να χουμε ΕΝΑΝ δηλαδη που να μπορουμε μεσω της αγαπης που του δινουμε να νιωθει υποχρεωμενος (κι ενιοτε χρεωμενος) με εμας, να του "δινουμε" αυτά που -στην πραξη- θελουμε να του δινουμε και να τα εξαργυρωνουμε με αφοσιωση και -δηθεν- συντροφικοτητα

και τα δυο παραπανω βεβαια θελουμε να διαρκουν ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ

βεβαια όπως και τα τροφιμα η αγαπη σας εχει ημερομηνια ληξης αλλα δυστυχως δεν κανετε τον κοπο να κοιτατε και στο κατω μερος της συσκευασιας

το χειροτερο δεν ειναι τα παραπανω αλλα η υποκρισια που εχουμε να θεωρουμε την αγαπη ενα ειδος "ιερου" ένα "αβατον" που δε τολμαμε να τη δουμε λογικα κι απ ολες τις πλευρες, να τη κρινουμε, να την εξετασουμε

γαμηστε ρε την αγαπη και τις παπαριες που σας εχουν γεμισει το κεφαλι

η αγαπη ειναι τοσο υπαρκτη οσο ειναι κι ο θεος, μη τη συγχεεται με τον ερωτα, με τη ζωη, με την αισοδοξια, με το παθος

ειναι μια επινοηση αυτων που ονομαζουμε "αρετες" και που η κοινωνια μας τη χρεωσε με 105 μεχρι να ψοφησουμε κι αποτελει ενα πρωτης ταξεως ναρκωτικο για να βλεπουμε τη ζωη θαμπα, αδιορατα κι εξουσιαστικα

αν η αγαπη υπαρχει -οπως πολλοι διατεινονται- να ειστε σιγουροι πως δεν μπορειτε να την περιγραψετε κι αυτα που λετε τη μειωνουν και τη κανουν ιμιτασιον

ΥΓ
πωπω! περασε κι η ωρα και ξεχαστηκα!
παω να πλυνω τα δοντια μου (να μη βρωμαμε μπυρα βραδιατικα) να βρω τη γκομενα ΜΟΥ ν αγαπησω σημερα
ισως να της πω να μ αγαπησει κι αυτη
δεν την εχω δοκιμασει αυτη τη σταση εδω και καιρο
ειμαι αισθηματιας οπως καταλαβατε!
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό feelgood » Τρί Ιαν 17, 2006 10:47 pm

ΥΓ2
προφανως κινουμε απο ιδιοτελεια λεγοντας αυτα
προσπαθω να γινω κακος γιατι αρεσει στις γκομενες
(ειναι αποδεδειγμενο αυτο)
κι ετσι μπορει να μ αγαπησει και το χαμινι, που ξερεις?
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Ιαν 18, 2006 12:25 am

ʼ τρομάρα σου....πήγες με το καλό και το ρομαντικό δέν έγινε τίποτα και τώρα το γύρισες κακός και ρεαλιστής έ;
Να δούμε ποσο θα την γυρίσεις την δουλειά ακόμη μέχρι να πεσει καμμιά γυναίκα εδώ μέσα πιά.
Και όχι τίποτα άλλο,πρόσεξε μήν το γυρίσεις τόσο πολύ τελικά,που στην πέσει.....

..ο λέφτυ,έτσι που δέν κρατιέται τώρα που δέν έχει και γυναίκα.
(Ρε λεφτοψευταρά,γιατί κοροιδεύεις τον κόσμο εδώ μέσα πώς σε παράτησε η γυναίκα σου για να σε λυπηθούν;
Δέν είναι σωστό εσείς οι παντρεμένοι να μεταχειρίζεστε τέτοια κόλπα για να ρίξετε φορουμογυναίκες.
Δέν σέβεστε την δεοντολογία.
Και εμείς οι ανύπαντροι έχουμε ψυχή).

(ρε φίλ,αυτός ο ανηψιός που στριφογυρνάει;
Όλο στα τσάτ σβουρίζει ε ;
Ρε μπόρντιγκα η οικογένεια σε προόριζε για σπουδαία πράγματα και εσύ κατέληξες ένας τσατομάγειρας;
Στην τηλεόραση έχουμε τον μάγειρα τον μαμαλάκη,και στο διαδίκτυο τον τσατομάγειρα τον μαμαλάκα; ).
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Τετ Ιαν 18, 2006 12:32 am

.....καλά τώρα με πείσατε....

το θέμα μας αξιότιμοι κύριοι άσπικ και φιλ ήταν "να αγαπάς ή να σε αγαπάνε" ποιο είναι το σημαντικότερο...εννοώντας απ ότι κατάλαβα τον έρωτα.

( και μου προκάλεσε έκπληξη όταν το διάβασα γιατί τα χριστούγεννα σε μια συγκέντρωση αυτό συζητάγαμε.... :lol: )

και επ αυτού απάντησα νομίζω ΟΧΙ δεν είναι δυνατόν. Κάποιον θα αγαπήσει ο ανθρωπος ( άνδρας ή γυναίκα) σε ολόκληρη τη ζωή του που είπε και το λαβωμένο ξωτικό.

Υπονοώντας ότι αν δεν έχει αγαπήσει ποτέ ερωτικά ή δε θα είναι φυσιολογικός (υπό την έννοια ότι έχει τραύματα) ή θα είναι θεός.

(τη περίπτωση να μην έχει ποτέ αγαπήσει ΤΙΠΟΤΑ δεν την διανοούμαι καν)

Δεν εξετάζω πώς αγαπά ούτε γιατί αγαπά.
Αυτό έρχεται δεύτερο και οδηγεί στις αναλύσεις που όλοι έκαναν.

Για να απαντήσω λοιπόν στην ερώτηση της θεματοθέτιδος:
νομίζω πιο " κερδισμένος" είσαι όταν αγαπάς παρά όταν αγαπιέσαι.
Διότι βιώνεις ενεργητικά την αγάπη. Εσύ αγαπάς.

Και θα καταλάβετε γιατί το λέω αν βάλω και αυτά τα λίγα από τον Μπαρτ.

Το "σ αγαπώ" μας λέει στον "Ερωτικό Λόγο" δεν αναφέρεται στην ομολογία αλλά στην επανάλλειψη της ερωτικής κραυγής. Σαν περάσει ή πρώτη ομολογία, "σ' αγαπώ" είναι, απλά η επανάληψη του παλαιού μηνύματος .

Μου φαίνεται λοιπόν δύσκολο να υπάρχει οποιοδήποτε " κίνητρο" πίσω από μια κραυγή πλην του ενστίκτου.

Εκτός αυτού σαν λεκτική εκφορά το "σ αγαπώ" δεν εμπεριέχει κανένα μήνυμα αποθηκευμένο, είναι μια εκφορά όμοια με αυτή της νότας. Οπως και το τραγούδι. Το υποκείμενο που τραγουδά δεν συνομιλεί. Απλά εκφέρει
Ο ίδιος ο λόγος γίνεται αντικείμενο ηδονής. "Η ηδονή δε λέγεται όμως η ίδια μιλά και λέει: σ' αγαπώ" όπως μας λέει χαρακτηριστικά....

...οπότε μια κραυγή που είναι στη φύση μας (όπως και η αφόδευση άσπικ) πώς μπορεί να είναι "ιδέα" ρε εξυπνάκια άσπικ και πώς μπορεί να την αμφισβητήσει κανείς. Ε; :shock:
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τετ Ιαν 18, 2006 12:41 am

μα φυσικα ολοι κινουμαστε απο ιδιοτελεια σε ολες μας τις πραξεις

ειτε αγαπαμε ή μισουμε ...αλλα το θεμα εγω το βλεπω αλλου ασπικ...

1) θελουμε να παραμυθιαζομαστε για να αισθανομαστε σπουδαιοι ..οκ η αγαπη ειναι ζωντανη ,τα νικαει ολα , ειναι απαραιτητη οποτε και σχολιαζουμε αν προτιμαμε να μας αγαπν καινα μην αγαπαμε ή το αντιθετο ή αν το τελειο ειναι να αγαπας και να αγαπιεσαι κτλ. δεν υπαρχει κανενας υποτιμητικος υπαινιγμος
για ολους οσους προτιμουν να οριζουν τη ζωη τους ετσι ...θα ελεγα οτι μαλλον τους γουσταρω κιολας ...η υπαρξη τους με γεμιζει με αισθηματα ασφαλειας κλπ χωρις αυτους που αιωνες τωρα επιμενουν να αγαπουν και να αγαπιουνται ο κοσμος οπως τον ξερουμε προφανως δε θα υπηρχε (τωρα μενει να αναρωτηθουμε αν αυτο θα το προτιμουσαμε ή οχι) ...αυτα ειναι απλες διαπιστωσεις

2)ποιοι επωφελουνται απο την υπαρχουσα κατασταση οπου η αγαπη ολα τα σφαζει ολα τα μαχαιρωνει ? (οι εξωγηινοι φυσικα ...τι περιμενατε! )

3)η αγαπη ειναι πραγματι παντα ποιο δυνατη ...ενα πραγμα σαν τον τσοκολατα καρνεϊσον ...τοσα χρονια που τρεφεται και δυναμωνει με "ψυχες" λυγισμενες απο την προπαγανδα των εξωγηινων ειναι φυσικο να μπορει να βγαλει πανευκολα τη λολα απ' τη φωτια ...εκει που ολα σταματανε η αγαπη συνεχιζει ....διαολε με τοση προπαγανδα οτιδηποτε θα μπορουσε να ειναι πιο δυνατο και να τα κυριευει ολα ...ακομα και ο μπρους λη .

4) μπορει να ζησει ο ανθρωπος χωρις αγαπη ? φυσικα οχι ... ετσι οπως κατεληξε ...οχι και παλι οχι δεν μπορει και ειναι κριμα γιατι ετσι δε θα γινει ποτε θεος ....

5) το μισος ...η διαφορα του με την αγαπη ξερετε ποια ειναι ?

ειναι αληθινο , δεν ειναι προσχημα για τιποτα ...ειναι ασχημο και το νοιωθεις να καιει τα σωθικα και να ζηταει αιμα και δακρυα , πονο και γοερο κλαμμα...ειναι απολυτα ιδιοτελες και ζηταει τον απολυτο εκμηδενισμο του αλλου με τον πιο επωδυνο τροπο ...

αν ειναι ομορφο ? εσεις οι ιδιοι θα ορκιζοσασταν οτι η ομορφια ειναι υποκειμενικη ...και ναι ειναι διεστραμμενα ομορφο και μας γεμιζει με καταστροφικη ενεργεια

6)το μισος , η αγαπη ...τιποτα δεν ειναι αιωνιο και δεν αποκλειει το ενα την υπαρξη του αλλου σε μια αλλη δεδομενη στιγμη .

δεν υπαρχει ομως τιποτα πιο αφυσικο απο αυτο που προσπαθουν να μας επιβαλλουν ...να αποστρεφομαστε τον εαυτο μας ...ή τουλαχιστον το σκοτεινο μισο του (που θα μπορουσε να ειναι τοσο χρησιμο για την επιβιωση μας)

7)φιλεφιλ για να δεις ποσο σε αγαπω (εν χριστω αδελφε) δε θα βαλω λινκ

Εκδίκηση

είμαι κακός και άσχημος
σαν το χειρότερό σου εφιάλτη,
η ψυχή μου είναι ηφαίστειο
κι η λαβα χύνεται απ' τα μάτια μου,
κομμάτια ολόκληρα πυρωμένου βασάλτη...
φτωχός και βρώμικος σαν τα ποντίκια του υπονόμου
σέρνομαι αμαρτωλός και κρύβομαι
στις σκοτεινές γωνιές του δρόμου,
θέλω να καταστρέψω όλα τα όμορφα
κι όταν το μίσος μου στεγνώσει,
με αίμα απ'τα ολάνοιχτά μου τραύματα
θα το ξαναποτισω,
μέχρι τις ήσυχες τις νύχτες σου
με όνειρα τρομαχτικά να τις γεμίσω

ΜΠΟΥ ! (YPO WP LEFTYBOY Α.Κ.Α. "δημητριου ελευθεριος" Α.Ε. παραγωγης μεγαλων λατρεμενων κουραδων και ροδαλων κωλοτρυπιδων εν ανεπαρκεια)
χλι χλι χλι χλι χλι (το μισος σιγοβραζει)
χλου χλου χλου χλου (το μισος κοχλαζει)
νια νια νια νια (η αγαπη μας λιωνειι)
χαγκα χαγκα χαγκα (the sound of love οπως ερωτας)

ελεος !
δε θελω ελεος
θελω ελαιο (φαε λαδι κι ελα βραδυ)
δε θελω αγαπες και λουλουδια
θελω μποτες και μαστιγια
hit me hit me hit me
ΗΙΤ ΜΕ IAN DURY & THE BLOCKHEADS

HIT ME WITH YOUR RΗYTHM STICK
je t'adore , ich leibe dich(τσου τσα κο κινεζικα)
ΗΙΤ ΜΕ ΗΙΤ ΜΕ ΗΙΤ ΜΕ
(τελικα το χαγκα χαγκα ειναι ο ηχος που προτιμω και θα κανω οτι ιδιοτελες πρεπει για να τον ακουσω)
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τετ Ιαν 18, 2006 12:56 am

....γιατι...
http://www.crazyshit.com/cnt/pics/7683

Ain't Nothing But Mammals(the bloodhound gang)

Haha
Well now we call this the act of mating but...
There are several other very important differences
Between human beings and animmals you should know about

I'd appreciate it in the butt

Sweat baby sweat baby
Sex is a Texas drop me
Can you do the kind of stuff that only friends would sing about
So put your hands down my pants and I bet you'll feel nuts
Yes I'm Sisco, Yes I'm Ebert and you're getting two thumbs up
You've had enough of two hand touch
You want it rough you're out of bounds
I want you smoothered want you covered
Like my waffle house hash browns
Come quick like fed ex
Irridgenate like fex
Just like cuticle cost stock
You are inclined to make me rise an hour early
Just like day light savings time

(Chorus)
Do it now
You and me baby ain't nothing but mammals
So let's do it like they do on the discovery channel
Do it again now
So let's do it like they do on the discovery channel
Getting horny now

Love the kind you clean up with a mop and bucket
With the lost catagrins of Egypt
Only god knows where we stuck it
Heiroglphyics let me be specific
I wanna be down in your south seas
But I got this notation that the motation of your ocean
Meets small craft of that visery
So if I captsize
And devize high tide give me five
You sunk my battle ship
Please turn me on I'm Mr. Coffee with an automatic drip
So show me your's I'll show you mine
Tool Time you'll love it just like la
And then we'll do it doggie-style
So we can watch x-files

(3x's)
Do it now
So let's do it like they do on the discover channel
Do it again now
So let's do it like they do on the discover channel
Getting horny now

aspic μη με πληγωνεις και μου τα θυμιζεις τωρα ....συντομα θα σου γραψω ολη την ιστορια και θα δεις οτι ειμαι για κλαμματα και οχι ψευταρας ή αρχιδιψευταρος ...
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό LaBwmEnO_kswTikO » Τετ Ιαν 18, 2006 8:21 am

dianathenes έγραψε:(τη περίπτωση να μην έχει ποτέ αγαπήσει ΤΙΠΟΤΑ δεν την διανοούμαι καν)

Δεν εξετάζω πώς αγαπά ούτε γιατί αγαπά.
Αυτό έρχεται δεύτερο και οδηγεί στις αναλύσεις που όλοι έκαναν.

Για να απαντήσω λοιπόν στην ερώτηση της θεματοθέτιδος:
νομίζω πιο " κερδισμένος" είσαι όταν αγαπάς παρά όταν αγαπιέσαι.
Διότι βιώνεις ενεργητικά την αγάπη. Εσύ αγαπάς.

Με κάλυψες.
Κρατώ την ουσία που βρήκα στις δυο - τρείς φρασούλες σου και αποστασιοποιούμαι του θέματος. :wink:
... wHY cRY wHEn AnGeLs DeSeRvE To DiE ?
LaBwmEnO_kswTikO
junior member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο φιλοσοφία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες