φιλοσοφία

Ο Εμίλ Σιοράν για τον Διογένη τον Κυνικό

φιλοσοφικές συζητήσεις και αναζητήσεις...

Ο Εμίλ Σιοράν για τον Διογένη τον Κυνικό

Δημοσίευσηαπό Ekptotos_aggelos » Σάβ Νοέμ 26, 2005 8:46 am

απόσπασμα από το βιβλίο ''Εγκόλπιον Ανασκολοπισμού'', εκδόσεις Εξάντας

Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι πρέπει να χάσει άνας άνθρωπος για να βρει το σθένος να αψηφίσει όλες τις συμβάσεις, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι απώλεσε ο Διογένης για να γίνει ο άνθρωπος που επέτρεψε τα πάντα στον εαυτό του......
..... κανείς δεν ήτταν πιο φιλαλήθης..... ''Μια μέρα κάποιος τον κάλεσε σε ένα πλούσιο σπίτι και του είπε : ''Προπαντός μην φτύνεις στο πάτωμα''. Ο Διογένης που ήθελε να φτύσει τον έφτυσε στο πρόσωπο, λέγοντάς του ότι αυτό ήταν το μόνο μέρος που έκρινε κατάλληλο για να φτύσει'' (Διογένης Λαέρτιος).
.....όλοι είμαστε γελοιοδώς φρόνιμοι και δειλοί : ο κυνισμός δε διδάσκεται στο σχολείο. Ούτε και η περηφάνεια. ''Ο Μένιπιπος, στο βιβλίο του με τίτλο Η αρετή του Διογένη διηγείται ότι όταν αιχμαλωτίστηκε και πουλήθηκε δούλος, τον ρώτησαν τι ήξερε να κάνει. Τότε απάντησε : ''Να διατάζω'' και κραύγασε στον κήρυκα : ''Κοίτα να δεις ποιός θέλει να αγοράσει έναν αφέντη''.
Ο άνθρωπος που αντιμετώπισε τον Αλέξανδρο και τον Πλάτωνα, που αυνανιζόταν δημοσίως (''μακάρι να μπορούσα τρίβοντας και την κοιλιά μου να μου περνάει η πείνα !'')....

Ο Διογένης έπνιξε μέσα του την πόζα. Τι τέρας για τα μάτια των άλλων ! Για να έχει κανείς μια τιμημένη θέση στην φιλοσοφία, πρέπει να είναι κομωδός, να σέβεται το παιχνίδι των ιδεών, και να εξάπτεται με ψευδοπροβλήματα. Σε καμμιά περίπτωση δεν πρέπει να ασχολείται με τον άνθρωπο όπως είναι......
ζέστανέ μου την καρδιά
Ekptotos_aggelos
new member

Επιστροφή στο φιλοσοφία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες