φιλοσοφία

ΑΤΙΤΛΟ

φιλοσοφικές συζητήσεις και αναζητήσεις...

ΑΤΙΤΛΟ

Δημοσίευσηαπό fbl » Τετ Νοέμ 02, 2005 5:05 pm

Καθομαι και ακουω καθε μερα και βλεπω τους προφητες και τους ειδικους του τοπου μας και πολλοι απο αυτους ειναι χωρις αμφιβολια ευγλωτοι ,πειστικοι , τεχνιτες του λογου και συχνα βαθυστοχαστοι ανθρωποι και μου δινουν την εντυπωση οτι κατι μεσα σ ολη τη φιλοσοφια αν τη θεωρησουμε ετσι με αυτα που αναπτυσουν δε λεγεται οπως ειναι η δε λεγεται ολοκληρο.Η απογνωση ειναι σχεδον κατα κανονα ειτε προθηκη που κρυβει τον ανομολογητο ποθο της καταστροφης μια καταθλιπτικης σχεσεις που ειχαν η συντηρουν ακομη ειτε σχημα προορισμενο να δικαιολογησει τη παραιτηση απο καποιο σχεδιο η καποιον αγωνα γενικως εδωσαν και δεν καρποφορει. Και στις δυο παντως περιπτωσεις δε προκειτε για ζητημα που εξηγηται με λογικα επιχειρηματα (τουλαχιστο οχι με το δικο μου τροπο που κρινω κ εξηγω) αλλα για φαινομενο που μαλλον χρειαζεται καποιου ειδους ψυχολογικη εξηγηση και αποφευγοντας το ρολο του ειδικου απλα βλεπω μια πικρη και αδυσωπητη απαισιοδοξια που γυρω τους βλεπει μονο ισκιους και πουθενα φως ...η μια εφεση χαλασμου , που στεκει στην αρνηση την αποθαρρυνση και την ευθυνοφοβια .
Ενας μυθος λοιπον ( οχι το γνωστο μας φορουμυθο ) με μια υποκρουση χιλιαστικη της ταξεως βοηθεια ερχεται το τελος του κοσμου ειναι το προσωπο πισω απο τη μασκα πολλων..
Βεβαια θα μου πειτε οτι ζουμε σε μια εποχη οπου τα στοιχεια της φθορας ενεργουν καθημερινως αποσυνθετικα και δεν λεω το αντιθετο , μαλιστα ειναι καθαρη βλακεια η ανεντιμοτητα οποιος περιχαρακωμενος στην ευμαρεια του ολα τα δικαιολογει αναλογα με τις αναγκες του η τις "θυσιες ''
που κανει στο ονομα της προοδου κτλ.
Το κυρηγμα ομως αυτο της απελπισιας που συναντω παντου γυρω μου μονο να υπονομευσει μπορει και οχι να οικοδομησει.
Σκορπαει την ηττοπαθεια αναχαιτιζει τις καλες προθεσεις των διπλανων του και μεγαλωνει τη συγχυση.
ʽΑς μη γελιομαστε : οποιος τιμα και αγαπα τον ανθρωπο (ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ) ποτε δεν απελπιζεται .Ξερει απο πειρας οτι μεσα σ ατο το τρομερο και υπερφιαλο ζωο υπαρχει ενας σκληρος πυρηνας που αντιστεκεται θριαμβευτικα στη φθορα της ιστοριας .Γιατι μια απο τις βολικες αδυναμιες του ανθρωπου ειναι να αποδινει σε εξωτερικα αιτια και αυτες ακομα τις μεταβολες που ερχονται απο μεσα του.
Ακομη και οτι αποφασιζεται ερημην του ανθρωπου ( απο τη Φυση η την Ιστορια ) πραγματοποιειται με τη συγκαταθεση η με την ελλειψη της αντιστασης του , με την παρουσια η με την απουσια του , επομενως κατα καποιο τροπο μαζι του.
Το παρελθον , απλως και μονο ως παρελθον ειναι ισως βαρος οχληρο και καποτε επικινδυνο , που εμποδιζει τη δραση μας να χαραξει τους δικους της δρομους ,να δοκιμασει τις δικες της δυναμεις και να φτασει τις δικες της λυσεις. Μονο οταν συσχετισθει στενα , οργανικα μετο παρων και με τη γνωση υψωθει ως την αληθεια και την αξια της πιο αμεσης επικαιροτητας ,γινεται φωτισμος για το πνευμα και κινητρο δημιουργιας .

Μαλλον δυστυχως ποτε δε μπορουμε να απαλλαγουμε εντελως απο τις προθεσεις του καιρου μας και της προσωπικοτητας μας , και αυτο ισως ειναι ο χειροτερος εχθρος μας και ως επακολουθο ειναι οτι οποιος δε μπορει ξεχνωντας ολα τα περασμενα να σταθει επανω στο σκαλοπατι της στιγμης, οποιος δεν εχει τη δυναμη να σταθει πανω σε ενα σημειο οπως μια
Θεα της Νικης , χωρις ιλιγγο και χωρις φοβο , αυτος ποτε δε θα μαθει τι ειναι ευτυχια , και κατι χειροτερο ποτε δε θα πραξει τιποτα απο εκεινα που κανουν τους αλλους ευτυχεις................

Χρωσταω ενα ταξιδακι στον εαυτο μου ....
χαιρομαι που δε θα σας λειψω...

adios amigos
press alt + f4 after read..
Άβαταρ μέλους
fbl
super member

Re: ΑΤΙΤΛΟ

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Τετ Νοέμ 02, 2005 5:17 pm

fbl έγραψε:Χρωσταω ενα ταξιδακι στον εαυτο μου ....
χαιρομαι που δε θα σας λειψω...

adios amigos

Μήπως χαίρεσαι που δεν θα σου λείψουμε; Εντάξει, δικαίωμά σου και καλό ταξίδι!!! Αλλά θα μπορούσες να το πεις και πιο απλά... Όχι κάνοντας κύρηγμα πριν...

Αϊ στο καλό, όλοι έχουν κάτι καλό να μας σούρουν τον τελευταίο καιρό... Ας το έκαναν τουλάχιστον με ειλικρίνεια και με στύλ!!!
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

Δημοσίευσηαπό kanenas » Τετ Νοέμ 02, 2005 9:14 pm

τις πιο πολλές φορές έχεις την αίσθηση πως ορισμένα πράγματα ή καταστάσεις θα κρατήσουν για πάντα
ή μάλλον δεν σου περνάει άμεσα από το μυαλό πως μπορεί να σταματήσουν εκεί που δεν το περιμένεις

έτσι, αυτό που μεταφέρεται αίφνης μέσα σου, είναι πως το σημείο που λες και η λατρεία του, οδηγεί στο χειροκρότημα ή στην καταβαράθρωση

στέκεις για λίγο απέξω, ώσπου να βρεις ένα άλλο σημείο ή έστω το ίδιο αλλά πια με άλλη προοπτική

γιατί ό,τι χαρίζουμε - για να χρησιμοποιήσω δικές σου εκφράσεις - με τη στιγμή της νίκης, είναι το σημείο αυτό στο σημείο - και πείσε με για το αντίθετο...

να μείνω μακριά από τέτοιους θεσμούς διαπλοκής, έστω και με τίμημα τη σιωπή - είναι καλύτερη από τους δεσμούς που
δημιουργεί ο πόνος - και η ανθρωπιά - για τον άλλον...
νομίζω ότι αυτό είναι το πιο δυνατό άλλοθι για την επιβίωση τέτοιων στάσεων ...η επίφαση μιας κοινής πορείας, συμπόρευσης με τον άλλον...δεν τη βρήκα αληθινά πουθενά και τώρα που το σκέφτομαι, ευτυχώς...αυτό που έβλεπα και συνεχίζω να βλέπω, σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια, είναι μια ανώμαλη δοξαστική του σημείου που λες...ανώμαλη γιατί ντύνεται ακριβώς τη συμπόνοια και την κατανόηση

αυτά σχετικά με το τι χαρίζουμε στους άλλους

και το ερώτημα λοιπόν είναι,
αφού αυτά είναι τόσο φανερά, πως γίνεται να γίνεις παρανάλωμα χωρίς να επισύρεις το χειροκρότημα ή να σε νιώσει το πλήθος;
γιατί πρόσωπα στα πλαίσια μιας τέτοιας πρακτικής δεν υπάρχουν....μόνο ο δικός σου ο θάνατος και τ'αδηφάγα μάτια του κοινού...είτε που βλέπει είτε που τραγουδάει μαζί σου

πάντως αν το εννοείς πως φεύγεις, το είπες απότομα...
να περνάς καλά

adios ...flamigo
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Πέμ Νοέμ 03, 2005 11:07 am

kanenas έγραψε:και το ερώτημα λοιπόν είναι,
αφού αυτά είναι τόσο φανερά, πως γίνεται να γίνεις παρανάλωμα χωρίς να επισύρεις το χειροκρότημα ή να σε νιώσει το πλήθος;

Αυτά είναι ερωτήματα που γεννιούνται όταν κάποιος λαμβάνει υπόψη το χειροκρότημα ή τα αισθήματα του πλήθους.

Τα ερωτήματα που γεννιούνται όταν κανείς λαμβάνει υπόψη τον εαυτό του και όσα μπορεί και θα ήθελε να χαρίσει είναι: Ποιος είμαι;
Και κάνει πορεία κοινή με "υστερόβουλο" σκοπό να το ανακαλύψει.

Ας μην βαυκαλιζόμαστε λοιπόν με έννοιες τόσο υπεροπτικές όπως "τα δώρα" που χαρίζουμε!
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

Δημοσίευσηαπό eleos » Πέμ Νοέμ 03, 2005 11:18 am

χαμίνι

επειδή εγώ είμαι καινούριος εδώ και δεν καταλαβαίνω τους κώδικες σας

θα ήθελα να προτείνω

ας μη βαυκαλιζόμαστε

και ας μη .......μαστε

άλλο πια

έκανα και ομοιοκαταληξία, φαίνεται θα είμαι ποιητής και δεν το ξέρω
eleos
new member

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Πέμ Νοέμ 03, 2005 11:53 am

Νέε μου, αν δεν καταλαβαίνεις τους κώδικες τη ....μησες! Όπότε, εμείς και να σταματήσουμε, εσένα πάλι σου 'φεξε!!!

8)
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

Δημοσίευσηαπό eleos » Πέμ Νοέμ 03, 2005 12:08 pm

χαμίνι, δε μου αρέσει να μπαίνω στο διαδίκτυο και να βρίζω αγνώστους και άγνωστες που δεν έχω δει ποτέ και δεν έχω ακούσει ποτέ μου

αλλά αυτή τη στιγμή έχω μια μεγάλη παρόρμηση να σου πω

άι γαμήσου
eleos
new member

Δημοσίευσηαπό kopadi » Πέμ Νοέμ 03, 2005 12:33 pm

χαίρομαι που οι συνφορουμιστές μου ανταλάσσουν τόσο ευχάριστες παραινέσεις ό ένας προς τον άλλο ...
aimenartakarabaz
kopadi
super member

Δημοσίευσηαπό χαμίνι » Πέμ Νοέμ 03, 2005 1:01 pm

Έχεις την παρόρμηση, ή μου το λες; Να ξέρω για να πω κι εγώ με τη σειρά μου: Ευχαριστώ, αλλά δεν χρειαζόταν...
Καλό ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
χαμίνι
senior member

Δημοσίευσηαπό atomant » Παρ Νοέμ 04, 2005 4:10 pm

eleos έγραψε:άι γαμήσου

Τελικά Ανάμεσα σε ούρα και σκατά γεννιόμαστε

ΥΓ. Τραγουδιστα

«Κοντά στα ξημερώματα πολέμαγα στα στρώματα...»
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member