φιλοσοφία

Αυθεντίες

φιλοσοφικές συζητήσεις και αναζητήσεις...

Δημοσίευσηαπό fbl » Τρί Σεπ 13, 2005 9:54 am

Γεγονος ειναι παντως οτι μπορει ο ανθρωπος στις επιστημες
και στις τεχνες , στους πολιτικους θεσμους και στις μορφες του υλικου πολιτισμου να εξελισσεται , και αλλοτε να προοδευει , αλλοτε παλι
να καθυστερει , ομως στην ηθικη ζωη που αποτελει την εσωτερη ουσια του,
το κεντρικο πυρηνα της υπαρξης του , μενει αναλλοιωτος , βαρβαρος , αρπακτικος διεστραμμενος - αποδειξη οτι μολις γινουν αβεβαιοι οι οροι της ζωης ( με το πολεμο, το λοιμο , η τον λοιμο) ξεσπουν τα πρωτογονα ενστικτα που υπαρχουν μεσα του και ξαναγινεται με τη μεγαλυτερη ευκολια θηριο.
Η << φυσις των αθρωπων >>ειναι πραγματικα μια εννοια που απο το καιρο του Θουκιδιδη ....γιγνομενα μεν και αει εσομενα εως αν η αυτη φυσις των ανθρωπων η και με το δικο του παραδειγμα ερχεται να εξηγησει την ηθικη αβελτηρια.
Οταν στην ιστορια ειτε ανεξελικτων και ανωριμων ειτε προχωρημενων στο πολιτισμο και καλλιεργημενων λαων βλεπουμε πως η πλεονεξια και η
διαφθορα οδηγει τους ανθρωπους σε θανασιμες ρηξεις και σπρωχνει προς τον ολεθρο κοινωνιες που ευδοκιμουν και κρατη ισχυρα, κουνουμε μελαγχολικα το κεφαλι και με πικρη εγκαρτερηση σπευδουμε να αναγνωρισουμε οτι δυστυχως τετοια ειναι << η φυσις των ανθρωπων>>

Ακομη και αν υποθεσουμε οτι ορισμενα ικανοτερα και πιο αποφασιστικα ατομα κατορθωνουν να απαλλαγουν απο τους περιορισμους τους το μεγαλο πληθος η μαζα ειναι απο μακρα εξη συντηρητικο και ποτε δεν απαγκιστρωνεται εντελως απο καταστασεις που εχουν γινει οικειες και χαρη σ αυτο το προσον τους αναγκαιες.
Αν κρινουμε τον ανθρωπο σαν μελος της μαζας θα δουμε οτι κατρακυλα πολυ χαμηλα με την απλη συμμετοχη του σ αυτην.
Αν σα μεμονωμενο ατομο ηταν ισως καλλιεργημενος , σα μελος της μαζας
ειναι ενας βαρβαρος , ενα ον που κυριαρχειται απο τις ορμες του.
Εχει τον αυθορμητισμο , την ορμητικοτητα , την αγριοτητα, αλλα και τον και τον ενθουσιασμο των πρωτογονων ανθρωπων.
Η μαζα ειναι παρορμητικη , ευμεταβλητη και ευερεθιστη.
καθοδηγειται σχεδον αποκλειστικα απο το ασυνειδητο.
Υπακουει σε παρορμησεις που, αναλογα με τις περιστασεις , ειναι ευγενεις η απανθρωπες , ηρωικες η δειλες σε καθε περιπτωση ομως τοσο επιτακτικες ,ωστε να μην υπολογιζεται το προσωπικο συμφερον η κ αυτο ακομα το αισθημα της αυτοσυντηρησης .
Στη μαζα δεν υπαρχει τιποτα προμελετημενο, ακομα κι οταν με παθος αποζητα κατι , η επιθυμια της ειναι βραχυπροθεσμη η θεληση της δεν εχει διαρκεια και δεν ανεχεται αναβολη αναμεσα στην επιθυμια και στην εκπληρωση της .
Εχει το αισθημα της παντοδυναμιας , και για το μελος της μαζας δεν υπαρχει η εννοια του ανεφικτου.

...ουπς...σα να ξεφυγαμε λιγακι...

μαζικως..............................................................
press alt + f4 after read..
Άβαταρ μέλους
fbl
super member

Δημοσίευσηαπό LAMPA » Τρί Σεπ 13, 2005 10:09 am

kathy έγραψε:

(και καταλάβετε επιτέλους, ρε γαμώτο, ότι δεν περιστρέφονται όλα γύρω απ'το σεξ, τόσο πολύ τα φοβάστε τα υπόλοιπα?)

Πλάκα μας κάνεις ρε Κατερίνα..... εμείς τι να καταλάβουμε.... εσύ πρέπει να καταλάβεις ότι τα πάντα ΚΑΙ εδώ, στο ίδρυμα του ε-μισσος, αρχή, μέση, και τέλος έχουν το σεξ.

Οι αυθεντίες του υπόστεγου, οι παλιοί με την συνθηματική τους ονομασία, παλιώσανε και γίνανε αυθεντίες μονο και μόνο γιατί το σεξ τους κράτησε και τους κρατά το ενδιαφέρον.
Είναι ένα κίνητρο για όλους.

Και όταν ο θείος μιλά για ενοχλητική κλωνοποίηση αυτό μας λέει, λασπιάσανε τόσο τα πράγματα εδώ που άμα συναλλασεσαι με τις ίδιες ιδέες, με τις ίδιες υπάρξεις, καταντάς να πιάνεις τον κώλο του κλώνου σου, σαν να πιάνεις τον δικό σου κώλο.
Κάνω λάθος ????

Πάψε να κάνεις την πάπια λοιπόν και κάνε κάτι τώρα που είναι νωρίς ακόμα...... σεξ ή κάτι από τα υπόλοιπα.... πριν καταντήσεις και εσύ αυθεντία....

Υ.Γ. Αυτονόητο είναι ότι ο πληθυντικός που αναφέρομαι είναι πλασματικός και δεν αφορά το 100 % των κατοίκων....... μόνο το 99,99%....
Άβαταρ μέλους
LAMPA
super member

Δημοσίευσηαπό kathy » Τρί Σεπ 13, 2005 10:42 am

Αγαπητέ λάμπα,

ξέρεις πόσο σε εκτιμώ, αλλά θα αναγκαστώ ακόμα μια φορά να διαφωνήσω μαζί σου.

Καθ'ότι

το σεξ είναι κάτι αυτονόητο.

Μπορεί να σου διατίθεται και να μην το ψάχνεις.

Πάντως και όποιος ψάχνει και επείγεται, υπάρχουν πολλά μέρη που μπορεί να το βρει εύκολα και δεν εννοώ αγοραπωλώντας.

Αν ψάξεις, πάντα βρίσκεις αυτό που θες

γιατί πάντα υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν απλά να πηδιούνται.

Αλλά όπως ξαναείπα,

το σεξ είναι αυτονόητο.

Και δε χρειάζεται καν να κοπιάσεις γι'αυτό, μιας και έχει τόσο τέλεια φροντίσει η μητέρα φύση εμάς των ημιανθρώπων.

Τα υπόλοιπα θέλουν φροντίδα, αλλά αυτά, λυπάμαι που σας το λέω, τα φοβάστε.

Και τα πηδάτε κιόλας.

Το θέμα είναι, βέβαια, αρκετά περίπλοκο, ακόμα κι αν κάνω πως δεν καταλαβαίνω που και που κι εγώ.

Πάντως να ξέρετε, αγαπητοί,

εγώ την αυθεντία του εαυτού μου την έχω ήδη απορρίψει και σε αυτό το τόπικ μάλιστα

οπότε

σεξ δεν πρόκειται να κάνω.

Ποτέ μου άλλωστε δεν πιστεύω τις στατιστικές

γιατί ο καθένας τις χρησιμοποιεί όπως τον βολεύει.

Κι αν θέλατε τόσο πολύ να δείτε σεξ

να μη μου χαλούσατε το σήριαλ.

Αν δε, επείγεστε ακόμα να δείτε σεξ,

καθίστε όλοι μαζί εκεί στις κερκίδες σας

θα σας φέρω μια γιγαντοοθόνη

και θα βάλω να παίζει κανένα ριάλιτυ.
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό atomant » Τρί Σεπ 13, 2005 11:47 am

ΤΟ ΣΕΞ ΠΟΛΕΜΑ ΤΗΝ ΤΕΡΗΔΟΝΑ καθώς ανθίζει η ανεμώνα

Κάθυ μην παρεξηγηθείς πάλι
Πάντα για τον Μέρμηγκα γράφω...

Ποίημα σε ρυθμό τσάμικο.

ΟΜΩΣ εδώ γνωρίζουμε πως στο σεξ
μετρά η ορμή του... πούλου.

Γι' αυτό και επιδιδόμαστε
με γιους και μποντιγκάρντ
σε πάρτι λάγνα εξαίσια
τρέντι και αβανγκάρντ.

Δι' αυτό...

ΤΩΡΑ που θα 'μαι εις Κορέους

στο σεξ ξανά θα εξασκηθώ

μέσω Ιντερνέτ θα βρω δασκάλους

στο ύψος του πάθους να σταθώ.

:wink:
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό kathy » Τρί Σεπ 13, 2005 12:00 pm

άτομαντ, πρώτος είσαι στις αλληγορίες, μπράβο...
(σ'ευχαριστώ πάντως που μου απευθύνεις το λόγο)

εγώ φταίω, ρε, που σας θεωρούσα και σοβαρούς ημιανθρώπους

πανάθεμα με...

ε, μα τι να πω, δηλαδή,

είναι γλώσσα αυτή?

που λέει κι η γιαγιά μου
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό LAMPA » Τρί Σεπ 13, 2005 12:39 pm

Αγαπητή Κάθυ,

ξέρεις πόσο και εγω σε εκτιμώ, ( και σε ευχαριστώ ) αλλά μην αναγκαστείς, ακόμα μια φορά να διαφωνήσεις μαζί μου.

Καθ'ότι

Και εγώ συμφωνώ ότι,

το σεξ είναι κάτι αυτονόητο.

Μπορεί να σου διατίθεται και να μην το ψάχνεις.

Πάντως και όποιος ψάχνει και επείγεται, υπάρχουν πολλά μέρη που μπορεί να το βρει εύκολα και δεν εννοώ αγοραπωλώντας.

Αν ψάξεις, πάντα βρίσκεις αυτό που θες

γιατί πάντα υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν απλά να πηδιούνται. (Γίνε πιό συγκεκριμένη, ονόματα, διευθύνσεις, τηλέφωνα.....)

Αλλά όπως ξαναείπα,

το σεξ είναι αυτονόητο.

Και δε χρειάζεται καν να κοπιάσεις γι'αυτό, μιας και έχει τόσο τέλεια φροντίσει η μητέρα φύση εμάς των ανθρώπων.

Τα υπόλοιπα θέλουν φροντίδα, αλλά αυτά, λυπάμαι και εγώ που σας το λέω, τα φοβάστε.

Και τα πηδάτε κιόλας. ( ποιός τα πηδάει τα υπόλοιπα..... )

Το θέμα είναι, βέβαια, αρκετά περίπλοκο, ακόμα κι αν κάνω πως δεν καταλαβαίνω που και που, κι εγώ.( ο Λάμπας) ( η πάπια που έλεγα...... )

Υ.Γ. Γεγονός πάντως είναι ότι, τα αυτονόητα είναι αυτά που μας παιδεύουν........αλληγορικά πάντα.....
Άβαταρ μέλους
LAMPA
super member

Δημοσίευσηαπό kathy » Τρί Σεπ 13, 2005 1:24 pm

Eντάξει, λάμπα, χαίρομαι που συμφωνούμε, γιατί εσύ δεν ξέρω γιατί, μου βγάζεις ένα σεβασμό, αν και κατά βάθος καλή πάπια είσαι κι εσύ σαν τον άτομαντ.

Τηλέφωνα δεν έχω παρεπιπτόντως, όποιος θέλει πάντως ό,τι θέλει βρίσκει.

Και για να μη μείνετε παραπονεμένοι, θέλετε να σας κάνω ένα σήριαλ που να κάνετε σεξ εσείς μεταξύ σας?
Μαζί με τον άσπικ και τον ντε μπορντινγκ φυσικά.

Όχι, ε?

Ήμουνα σίγουρη.

Εσάς τους άντρες η ομοφοβία θα σας φάει.

Γι'αυτό γίνεστε χόμο σάπιενς και τρώγεστε μεταξύ σας.

Παρά ταύτα συνεχίζω να σας εκτιμώ.

Πανάθεμα σας.
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τρί Σεπ 13, 2005 1:27 pm

συμφωνω δεν πρεπει να γινονται αστεια με παρτουζες ...
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kathy » Τρί Σεπ 13, 2005 1:30 pm

Λέφτυ, μόλις τη γλίτωσες απ'το σήριαλ.

Για να προσέχετε τι λέτε άλλη φορά.

Μόνο τον κανένα δε θα έβαζα ποτέ στο σήριαλ αυτό, γιατί ο κανένας είναι μεγάλος αισθηματίας και ξέρει να παίζει και με άδειες τσέπες.
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Τρί Σεπ 13, 2005 1:44 pm

εμ γιατι νομιζες οτι το ειπα...τη γλυτωσα τη ρετσινια !

οτι γραφει δεν ξεγραφει!

τωρα μπορω να πω τη συνεχεια !

....οι παρτουζες ειναι σοβαρα πραγματα !
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο φιλοσοφία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης