φιλοσοφία

Άνθρωπος...

φιλοσοφικές συζητήσεις και αναζητήσεις...

ʼνθρωπος...

Δημοσίευσηαπό qwertyui » Δευτ Οκτ 11, 2004 11:01 pm

Θα ηθελα να σας πω κατι που ειναι τετριμμενο ,αλλα εχει πολυ σημασια να δωσουμε βαση.Ο ανθρωπος ειναι 3 πραγματα ,ειναι κρεας,ειναι μυαλο,ειναι ψυχη .Βεβαια ψυχη δεν μπορω να σας πω τι ακριβως ειναι και που κατοικει,αλλα πρεπει να ειναι ενα στοιχειο ξεχωριστο σε καθε ανθρωπο και ισως να ειναι και η ταυτοτητα καθε ανθρωπου.Κατα την αποψη μου αμα θελεις να λεγεσαι ανθρωπος πρεπει να εκγυμναζεις τα τα 3 και να εξελισεσαι και στα 3.Δεν ξερω κατα ποσο εχει σημασια για εσας να ασχολειστε και με τα τρια...
qwertyui

Δημοσίευσηαπό κοπάδι ενθουσιασμένο » Πέμ Οκτ 14, 2004 9:52 am

Dear qwertyui . Νομίζω ότι ο άνθρωπος είναι οι πράξεις του τόσο με το κορμί όσο και με το μυαλό αλλά και με την ψυχή αν μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει ψυχή. Το να γυμνάζεις αυτά τα τρία μου φέρνει στο μυαλό κάτι σαν προετοιμασία για εξετάσεις . Προτιμότερο νομίζω ότι είναι να τα χρησιμοποιεί κανείς καθημερινά , δηλαδή να ζεί . Έτσι τα διατηρεί σε καλή κατάσταση , και τα γνωρίζει μέσα στο παρόν.Αυτά από εμένα το κοπάδι .
κοπάδι ενθουσιασμένο

Δημοσίευσηαπό smarties » Τρί Μαρ 01, 2005 10:25 pm

εσύ
εγώ
αυτός
πάντως κανένα σύννεφο
η αγάπη ίσως ξέρει πού είναι το μαγικό κλειδί.
Άβαταρ μέλους
smarties
senior member

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Μαρ 02, 2005 6:20 am

δεν ξέρω τ' άλλα.
για το σύννεφο,
ξέρω
πως έχει ουρανό και φως, όπως και να'ναι.

για τους ανθρώπους
πονάμε και γελάμε
υπάρχουμε.
κάπου πάμε.
ξέρω πως αγάπησα μερικούς και δεν το παίρνω πίσω.
Επισκέπτης

Απορία....

Δημοσίευσηαπό The_Raven » Τετ Μαρ 02, 2005 2:20 pm

...δηλαδή μπορούμε να πάρουμε ποτέ πίσω την αγάπη που δώσαμε;
Αν μετανοιώσουμε μπορούμε να πούμε "Φέρτη πίσω! Δεν ήταν ποτέ δική σου!" ;

Αν είναι έτσι δεν έχει νόημα. :roll: Ή μήπως έχει;
Won't you dance with me, in my world of fantasy?
Άβαταρ μέλους
The_Raven
junior member

Re: Απορία....

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Παρ Σεπ 23, 2005 12:11 am

The_Raven έγραψε:...δηλαδή μπορούμε να πάρουμε ποτέ πίσω την αγάπη που δώσαμε;
Αν μετανοιώσουμε μπορούμε να πούμε "Φέρτη πίσω! Δεν ήταν ποτέ δική σου!" ;

Αν είναι έτσι δεν έχει νόημα. :roll: Ή μήπως έχει;

Σωστό!Τι είναι η αγάπη δηλαδή; Δεν είναι ένα συναίσθημα , μια κατάσταση τέλος πάντων που όσο είσαι σε αυτή δίνεις με το τσουβάλι. Δίνεις πράγματα, χάδια, φιλιά, σκέψεις, γέλια, περιπάτους.....μετά;
Γίνεται να πάρεις πίσω τα πράγματα; Ας πούμε ότι είσαι γύφτουλας και τα πράγματα που έδωσες τα ζητάς πίσω....
- τοκ τοκ....
-- ποιος είναι;
- εγώ ρε θέλω να μου δώσεις πίσω εκείνο το τέτοιο, το αποτέτοιο και το από άλλο...
- ορίστε πάρε το τέτοιο, το αποτέτοιο και το από άλλο και ξεφορτώσε μας....
- ρε άει....
- ρε άει και συ....ζώον...
τικ τουκ μπουμ ( τακούνια όλο νεύρο στη σκάλα....)
γκλιν( αυλόπορτα)

Αλλά τα άλλα;
Γίνεται να πάρεις πίσω τα φιλιά και τα χάδια( όχι πρώτα τα χάιδια και μετά τα φιλιά, έτσι πάει το πράγμα....)όχι κάτσε....

πρώτα πάνε οι περίπατοι μετά τα γέλια, μετά...όχι όχι ρε
πρώτα πάνε οι σκέψεις, μάλιστα! μετά οι περίπατοι, μετά τα γέλια, μετά τα χάιδια και μετά τα φιλιά...έτσι πάει.

Οπότε γίνεται να τα πάρεις πίσω;
Δε γίνεται. Τι να κάνεις δηλαδή να πας τοκ τοκ και να πεις δώσε μο πίσω τα φιλιά; Αυτό προυποθέτει ότι θα πρέπει να σε φιλήσει. Εστω στο μάγουλο. Αλλά άμα σε φιλήσει.....βλέπεις δε γίνεται. Δε μπορείς να δεχτείς να σε φιλήσει κάποιος που δεν αγαπάς....λογικό

Η, γινεται να πας τοκ τοκ και να πεις δώσε μου πίσω τα χάιδια; Αυτό προυποθέτει ότι πρέπει να κάτσεις να σε χαιδέψει κάποιος που δε αγαπάς πια. Καλά για τα γέλια δε το συζητώ! Είναι δυνατόν να πεις: σε παρακαλώ πολύ άρχισε να γελάς για να πάρω πίσω τα γέλια που σου έδωσα.....τσου τσου αποκλείεται. Το πιθανότερο είναι ότι θα αρχίσετε να γελάτε και οι δυό..φρίκη!
............

ας δούμε τλχ τι γίνεται με τους περίπατους.....
Αυτοί και αν δεν επιστρέφονται! ΤΙ δηλαδή θα αρχίσετε να περπατάτε και οι δυο προς τα πίσω τις διαδρομές που κάνατε; Ε; πλάκα θά έχει.....θα πάτε ας πούμε μέχρι τη παραλία το βραχάκι....και μετά θα κάνετε πίσω με την όπισθεν σαν τα αυτοκίνητα.....αλλά πηγαίνοντας πάλι θα έχετε ένα περίπατο προς τα εμπρός ...οπότε στην ουσία έχουμε ένα καινούργιο περίπατο δήθεν για να επιστραφεί ο παλιός...οπότε δε πιάνει.......
αφού για κάθε παλιό περίπατο αναλογεί ενας καινούργιος περίπατος προς τα εμπρός..οπότε στη ουσία αυξάνονται οι περίπατοι....θεός φυλάξει .....απελπισία......

.....ωστόσο κάποιος τρόπος θα πρέπει να υπάρχει. Αν αρχίσω να κάνω άλλες σκέψεις, να πηγαίνω με άλλους περίπατο, να δίνω χάιδια και φιλιά;
Μα τότε θα δίνω πάλι. Θα παίρνω ίσως και από αυτούς που θα τα δίνω, τα δικά τους φιλιά αλλά αυτά που έδωσα ήδη; Πάνε αυτά τα έχασα .....λέμε, ανεπιστρεπτί.

Αν....ίσως...ίσως αρχίσω και πηγαίνω μόνος περίπατο;Αυτό γίνεται.Βέβαια. Και θα πηγαίνω και όπου γουστάρω μάλιστα. Οπώς σκέπτομαι μόνος. Μόνος δε σκέπτομαι; Γίνεται να σκέπτομαι μαζί με κάποιον άλλον; Αυτό πως το κάνω δηλαδή!Ορίστε μας! Αλλά τα χάιδια; Τι θα χαιδεύω μόνος μου τον εαυτό μου; Χα,χα.....πρώτα το μαγουλό μου, μετά το λαιμό, το στήθος.....τη κοιλιά....πα...πα ....χα....αυτό κάτι μου θυμίζει. Σβουν! Σύνελθε ρε! Δε ντρέπεσαι, κατάπτυστε! Εφηβος είσαι; Καλά! Ας δούμε τα φιλιά τότε! Σμακ! στο χέρι. Σμουτς στο πόδι; Αλλά στο στόμα; Πως γίνεται μωρέ να φιλήσω το στόμα μου; Δε γίνεται...απογοήτευση! Το βρήκα! Σμακ στο χέρι και από κεί στο στόμα. Γελοίο! παιδικό! Βρεεεεεεεεεε! Το βρήκα. Σμακ!Στον καθρέφτη! Σμακ! Σμακ! Σμακ! Οσο θέλω! Οσα φιλιά χρειάζομαι, όσα ονειρεύομαι. Οσα απαιτώ! Οσα διψώ! Οσα γουστάρω! Για να δω!
Σμακ!Σμακ! Σμακ! Σμακ!Σμακ! Σμακ! Σμακ!Σμακ! Σμακ! Σμακ!Σμακ! Σμακ! Σμακ!Σμακ! Σμακ! Σμακ!Σμακ! Σμακ! Σμακ!Σμακ! Σμακ! Σμακ!Σμακ! Σμακ!
......................Αααααααααααααααααχχχχχχχχχχχχχ!!!!!!!!!!
Χόρτασα!Χόρτασα! Χόρτασα!
....λέρωσα βέβαια το καθρέπτη. Γαμώτο!
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Επιστροφή στο φιλοσοφία

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες