περιβάλλον

ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

τα του μεγάλου μας οίκου...

ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

Δημοσίευσηαπό VULGARRRRRDOG » Παρ Απρ 11, 2003 5:57 pm

με αφορμή μια ενδιαφέρουσα εκπομπή στην TV, κατά τη γνώμη μου (αν και έχασα τα 3 από τα 4 γκολ της Πόρτο) :

εκμετάλλευση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας (ηλιακή - αιολική, κυρίως και βιομάζα λιγότερο).

πρόκειται για μια τεχνολογία που προέκυψε ως απόρροια της ευαισθητοποίησης της επιστημονικής/τεχνοκρατικής κοινότητας στο πρόβλημα της προστασίας του περιβάλλοντος ή απλά για μια εναλλακτική προσπάθεια ανατροπής του σημερινού status κατανομής του ενεργειακού πλούτου ;
Σουγλάκο ζεις, για πάντα παλαιστής.
Άβαταρ μέλους
VULGARRRRRDOG
super member

Δημοσίευσηαπό Athena » Κυρ Απρ 13, 2003 5:57 pm

Καλή ερώτηση...!
Κατά τη γνώμη μου, οποιοδήποτε κίνημα σε σχέση με το περιβάλλον, είναι απόρροια τόσο της ευαισθητοποίησης του κοινού σε θέματα περιβάλλοντος, όσο και της επιθυμίας για αντροπή του σημερινού οικονομικού κατεστημένου.
Σε αυτό έχω καταλήξει τα τελευταία χρόνια που άρχισα να έχω ένα κάποιο ενδιαφέρον για τα θέματα αυτά.... όποιο σχετικό περιοδικό να διαβάσει κανείς, όποιο φυλλάδιο, εξίσου θα δει να γίνεται λόγος τόσο για τις κοινωνικές επιπτώσεις που έχει η ζωή μας (σε εμάς και τρίτους), όσο και για το ίδιο το περιβάλλον.
Καλό είναι να γνωρίζουμε ότι σε χώρες τις Ευρώπης, Αμερική, Αυστραλία, κλπ τα θέματα περιβάλλοντος είχαν εμφανιστεί από τις δεκαετίες του '60 και '70...., ας μην κρίνουμε την κατάσταση μόνο από την Ελλάδα. ʼρα μιλάμε για ένα πολύ γερά θεμελιωμένο κίνημα.

Παράδειγμα...
...αυτό το οποίο μας έμαθαν να κάνουμε είναι απλώς να μπαίνουμε στο super market και ανεξέλλεκτα να καταναλώνουμε, δίχως να ενδιαφερόμαστε...
α)...για τη χώρα προέλευσης των όσων παίρνουμε, τα μίλια που χρειάστηκαν να ταξιδέψουν, (και συνεπώς) το καύσιμο που καταναλώθηκε προκειμένου να τα έχουμε, (και συνεπώς) το ώφελος μας προς της πετρελαιοπαραγωγικές χώρες....
β)...τα άτομα που εργάστηκαν προκειμένου να φτάσουν τα αγαθά στα σπίτια μας, τις συνθήκες εργασίας τους, τους μισθούς τους, τις συνθήκες διαβίωσης τους (υπάρχουν τραγικά στοιχεία)...
γ)...το σύνηθες επίσης είναι η δημιουργία πολυεθνικών εταιριών οι οποίες εξαιτίας των χαμηλών μισθών που δίνουν έχουν φθηνότερο προϊόν, εκτοπίζουν τους μικρούς αυτόχθονες παραγωγούς, οι οποίοι μεταναστεύουν σε άλλες χωρές και συχνά καταπέφτουν σε ναρκωτικά πορνεία, κλπ(κοινωνικές προεκτάσεις).
δ)...πολλά άλλα...

Έδωσα πολύ λίγα παραδείγματα, αλλά θεωρώ ότι είναι αντιπροσωπευτικά για να δώσουν τις κοινωνικές διαστάσεις που παίρνουν τα θέματα περιβάλλοντος... δεν είναι απλώς 'πέτα τα σκουπίδια σε κάδο ανακύκλωσης' μιλάμε για συγκλονιστηκά στοιχεία, μιλάμε για ζωές...

Τώρα θα μου πείς ότι ρώτησες για την ενέργεια και σου έγραψα την ιστορία των αγαθών των super market... ουσιαστικά ήθελα να τονίσω ότι όσοι ασχολούνται με θέματα περιβάλλοντος, έχουν πλήρη γνώση των κοινωνικών προβλημάτων που προκύπτουν από την ασυνείδητη ζωή... Όταν το σλόγκαν που χρησιμοποιούν είναι το περίφημο 'Δράσε Παγκόσμια, Αγόρασε Τοπικά', αντιλαμβάνεσαι πώς μια τέτοια στάση ζωής σπάει την αλυσίδα του κατεστημένου, αλλάζουν τα δεδομένα και ο πλούτος γυρίζει στους παραγωγούς και όχι στις πολυεθνικές και τα πλαστικά πορϊόντα τους...

Συγγνώμη για τις ασάφειες, έχω αρκετή πληροφόρηση στο μυαλό μου και γίνεται χάος όταν θέλω να την καταγράψω...

Επίσης θεωρώ ότι η ευαισθητοποίηση των πολιτών είναι φανερή και έμπρακτη (ίσως όχι ιδιαίτερα στην Ελλάδα, άλλα γενικά στον κόσμο), άρα δεν σχολίασα αυτό το κομμάτι...
Athena
junior member

Δημοσίευσηαπό Druuna (...ex Queen) » Δευτ Απρ 14, 2003 8:01 am

Το τερπνόν μετά του ωφελίμου

ή

Το ωφέλιμο μετά του τερπνού...

( χε χε )

( τίποτα δεν γλιτώνει από τη μετοχοποίηση, ούτε η ευαισθητοποίηση... )

( άλλωστε όλα έχουν τιμή, εκτός από την ίδια την τιμή... )

:idea:
Όσο οι άνθρωποι θα συνεχίζουν να πίνουν, να πολεμούν, να στοιχηματίζουν και να καπνίζουν, τούτος ο κόσμος έχει μέλλον.
Άβαταρ μέλους
Druuna (...ex Queen)
super member

Re: ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

Δημοσίευσηαπό pertri » Δευτ Απρ 14, 2003 10:15 am

VULGARRRRRDOG έγραψε:εκμετάλλευση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας (ηλιακή - αιολική, κυρίως και βιομάζα λιγότερο).

πρόκειται για μια τεχνολογία που προέκυψε ως απόρροια της ευαισθητοποίησης της επιστημονικής/τεχνοκρατικής κοινότητας στο πρόβλημα της προστασίας του περιβάλλοντος ή απλά για μια εναλλακτική προσπάθεια ανατροπής του σημερινού status κατανομής του ενεργειακού πλούτου ;

Μετά τη συνδιάσκεψη του Ριο το '92 η έννοια της αειφορίας ή αγγλιστί sustainability μας μιλά για απομάκρυνση από το παλιού τύπου μοντέλο του εγωιστικού καταναλωτή και μας εισάγει σε έννοιες νέες όπως τη φροντίδα για ορθολογική χρήση των φυσικών πόρων.
Πάντα όμως, παρατηρώ ότι κάθε θετική ενέργεια που έχει σχέση με την οικονομία καταλήγει να γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης από τους έχοντες και κατέχοντες. Συνεπώς, συμφωνώ με το ανωτέρω λεχθέν
Druuna έγραψε:( τίποτα δεν γλιτώνει από τη μετοχοποίηση, ούτε η ευαισθητοποίηση... )

( άλλωστε όλα έχουν τιμή, εκτός από την ίδια την τιμή... )
make a nest of pleasant thoughts
Άβαταρ μέλους
pertri
senior member

Re: ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

Δημοσίευσηαπό Druuna (...ex Queen) » Δευτ Απρ 14, 2003 10:33 am

pertri έγραψε:Πάντα όμως, παρατηρώ ότι κάθε θετική ενέργεια που έχει σχέση με την οικονομία καταλήγει να γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης από τους έχοντες και κατέχοντες. Συνεπώς, συμφωνώ με το ανωτέρω λεχθέν

( γνωστή για τις ταλαντώσεις, τόσο της πυγής μου (αχ βρε Κούκε...), όσο και του νοός μου (αχ βρε Κοπτοραπτούκ...), δεν κατάλαβα με τι ακριβώς συμφωνείτε εκεί στο βορειοελλαδιστάν... :shock: )

( με τα ανωτέρω ή με τα κατωτέρω..;; )

( βέβαια εγώ είμαι κατωτάτου, αλλά αυτό είναι ένα έτερο/εκάτερο/παράταιρο θέμα... )

( χι χι χι )

( ανα-κατ-εμενος ο ερχόμενος... )

:lol:
Όσο οι άνθρωποι θα συνεχίζουν να πίνουν, να πολεμούν, να στοιχηματίζουν και να καπνίζουν, τούτος ο κόσμος έχει μέλλον.
Άβαταρ μέλους
Druuna (...ex Queen)
super member

Δημοσίευσηαπό pertri » Δευτ Απρ 14, 2003 10:52 am

Με τα κατωτέρω που ήταν όμως ανωτέρω, γλυκιά μου! :wink:
Άβαταρ μέλους
pertri
senior member

Δημοσίευσηαπό Druuna (...ex Queen) » Δευτ Απρ 14, 2003 11:06 am

( να ονομαστικοποιηθούν οι μετοχές πάραυτα... )

( να ξέρουμε ποιός είναι από κάτω μας και κυρίως, ποιός είναι από πάνω μας... )

( ισο-τιμ(η)-θείτε..!! )

8)
Άβαταρ μέλους
Druuna (...ex Queen)
super member

Δημοσίευσηαπό pertri » Δευτ Απρ 14, 2003 11:18 am

Τί σημασία έχει; :wink:
Έτσι κι αλλιώς μπουρδουκλωθήκαμε συμφωνώντας! Στο πνεύμα της βιωσιμότητας και της οικονομίας κάνουμε τα δύο ένα και έτσι μέσω της σύντηξης εκλύουμε περρίσευμα ενεργείας ικανόν να κινήσει τα νήματα της επικοινωνίας και της περαιτέρω συνεργασίας! :idea:
Άβαταρ μέλους
pertri
senior member

...

Δημοσίευσηαπό VULGARRRRRDOG » Τετ Απρ 16, 2003 12:09 pm

Κατ'αρχήν, προσωπικά δεν διατύπωσα καμιά θέση (ακόμη). Απλά έκανα μια ερώτηση για να δω τη δική σας γνώμη σχετικά με το θέμα.

Τώρα, τρώγοντας τα....."γράμματα" σας, έρχεται και η όρεξη για κουβέντα (μιας και πιάσαμε τις παροιμίες).

Αθηνά, ουδόλως με απασχολεί αν έχεις τάξη στις σκέψεις σου ή όχι. Με ενδιαφέρει πολύ η άποψη σου για τα θέματα περιβάλλοντος, αφού διαβάζοντας διάφορα κείμενα σου καταλαβαίνω ότι θα "σκάσεις" από την...πληροφόρηση. Προσπαθώ να το εκμεταλλευθώ αυτό και να σε κάνω να μιλάς όσο το δυνατόν περισσότερο :D
(εκμεταλλευτής, αλλά τουλάχιστον ειλικρινής εκμεταλλευτής).

Λοιπόν, Αθηνά, κανείς δεν αμφιβάλλει για τις αρχικά ειλικρινείς και αγνές διαθέσεις των περιβαλλοντικών κινημάτων. Όμως το θέμα της ενέργειας έχει μεγάλες προεκτάσεις. Δυστυχώς, οι όποιοι εμπνευστές τεχνολογιών ανανεωσίμων πηγών ενέργειας χρειάζονται κάποιον χρηματοδότη που θα καλύψει το αρχικό κόστος κεφαλαίου μιας πιθανής επένδυσης.
- Και όταν σκέφτηκα για επενδυτή, ποιον σκέφτηκα ;
- Εσένα σκέφτηκα βρε.
- Την Shell, την BP, την Siemens κλπ., διότι αυτοί δυστυχώς είναι σε θέση, από οικονομική άποψη, να παράγουν εκατομμύρια modules φωτοβολταϊκών πάνελ, ανεμογεννήτριες, ηλιακά κάτοπτρα.
Φυσικά, εσύ είπες, ότι οι πολυεθνικές κινούνται με γνώμονα το συμφέρον τους αποκλειστικά με σκοπό την διαρκή αύξηση των κερδών, βελτίωση των μεγεθών, την εικονική ευημερία των δεικτών, την άνοδο των χρηματιστηριακών τιμών ( που ανέφερε και η...κοκκινοβρακίτσα).
Η μόνη ελπίδα, κατά τη γνώμη μου, είναι η ενθάρρυνση των ιδιωτών αυτοπαραγωγών ενέργειας (υπάρχει και καινούργιο πλαίσιο νόμου σχετικά στη χώρα μας). Αυτό ΙΣΩΣ οδηγήσει σε διαχείριση (τουλάχιστον) της ενέργειας απ'ευθείας από τον καταναλωτή. Όμως αυτό απαιτεί αλλαγή νοοτροπίας. Και δεν αναφέρομαι μόνο σε κοινωνική ευαισθητοποίηση σχετικά με τα θέματα περιβάλλοντος, αλλά σε αλλαγή νοοτροπίας σε ότι αφορά τον τρόπο που ο απλός καταναλωτής θα λαμβάνει και το κυριότερο, θα ΠΛΗΡΩΝΕΙ την ενέργεια που καταναλώνει.
Εκεί αρχίζουν τα προβλήματα. Αναφέρω μόνο τη Γ -λέξη : Γραφειοκρατία.
Ελπίζω η κουβέντα να μας αναγκάσει να πούμε κι άλλα.

(ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΩ-ΣΕΝΤΟΝΟΥ)
Άβαταρ μέλους
VULGARRRRRDOG
super member

εδώ δεν γράφω τίποτε γιατί σπανίως το διαβάζουν..

Δημοσίευσηαπό VULGARRRRRDOG » Τετ Απρ 16, 2003 12:36 pm

(ΑΡΧΗ ΚΑΤΩ _ ΣΕΝΤΟΝΟΥ)

Περτρι,
από όσο θυμάμαι στην τελευταία διάσκεψη για το περιβάλλον (νομίζω στο Γιοχάνεσμπουργκ) οι Η.Π.Α. έλαμψαν με την απουσία τους.

Όταν ένας από τους βασικούς παγκόσμιους ενεργειακούς καταναλωτές δε συμμετέχει καν στη διαδικασία της συζήτησης, ο ορθολογισμός στη διαχείριση των φυσικών πόρων αποτελεί όνειρο θερινής νυκτός. Πόσο μάλλον, όταν λόγω της δυσχερούς οικονομικής κατάστασης στην οποία βρίσκεται, εμπλέκεται άμεσα σε στρατιωτικές επιχειρήσεις για την εξασφάλιση και νέων φυσικών πόρων σε χαμηλότερο κόστος.
Εξ άλλου, οι Η.Π.Α. ήταν η χώρα που επίσημα έχει εξαγοράσει το "δικαίωμα μόλυνσης" 2 -3 χωρών της Δυτικής Αφρικής που είχαν αυτές, ανάλογα με την γεωγραφική τους έκταση.
Συμφώνουμε Πέρτρι για το θέμα της ενέργειας, αφού αυτή η ετυμηγορία βγήκε πριν καν σου απαντήσω :)
Μη μπουρδουκλώσω περαιτέρω τα πράγματα.

Σφηνολογώντας, ας έχουμε υπόψη πως ούτε οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας είναι "αθώες" προς το περιβάλλον. Απλά είναι "φιλικές" με αυτό, αν γίνει σωστά η εκμετάλλευσή τους.

κοκκινοβρακίτσα Druna, συμφωνώ και μαζί σου (βασικά επειδή είμαι γυναικάς). Αλήθεια, είσαι από τα νότια ; Θα ήμουν αδιάκριτος αν ρωτούσα από πόσο νότια ;

Πολύ εύστοχο το σφηνολόγημα περί μετοχοποίησης - ευαισθητοποίησης. Ας μη ξεχνάμε ότι στη χώρα μας, στέλεχος της Green Peace υπουργοποιήθηκε στο ΠΕΧΩΔΕ. Φαντάζομαι ότι έβαλε το λιθαράκι του για την προώθηση του νομοσχεδίου περί εκμετάλλευσης των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας. Τελικά, σήμερα είναι πιο εύκολο γραφειοκρατικά να φτιάξεις πυρηνικό εργοστάσιο παρά αιολικό πάρκο.

(Επί 2 ημέρες (Δευτέρα και Τρίτη) ευαίσθητοι - μετοχοποιημένοι πίεζαν τη μετοχή του "Ακρίτα" προς τα κάτω με σκοπό να εκμεταλλευθούν το συμβάν των τεμπών)
Όλοι έχουμε την λογιστική τιμή/αξία μας. Είτε στην ούγια, είτε στο κούτελο.

(ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΩ_ΣΕΝΤΟΝΟΥ)
Άβαταρ μέλους
VULGARRRRRDOG
super member

Επόμενο

Επιστροφή στο περιβάλλον

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης