περιβάλλον

Να πρασίνιζε η Αθήνα, ωραία θα'ταν... ε;

τα του μεγάλου μας οίκου...

Δημοσίευσηαπό xotik0 » Τρί Ιαν 24, 2006 5:42 pm

Αγαπητή μου Διανάθενα,

Χαίρομαι που αρπάζω την ευκαιρία να ξαναγράψω σε ένα φόρουμ (είναι αλήθεια πως τους τελευταίους μήνες βαριόμουν αφόρητα να το πράξω...).

Θα ήθελα λοιπόν, να σε ευχαριστήσω για την θέληση που μου έδωσες, καταθέτοντας την άποψή μου στα τρία θέματα που έθιξες:

Θέμα πρώτον: Ο Χρόνος...

Μιλώντας ρητορικά για το χρόνο, οφείλω να συμφωνήσω με το κουότ του φίλτατου συν-χρήστη (ακόμα δεν τον έχει πάρει το μάτι μου κάπου, θα τον έχω στα υπόψιν μου όμως, ευχαριστώ) στο ότι αυτός (όχι ο χρήστης, ο χρόνος...) περνάει γρήγορα ή αργά σύμφωνα με το κέφι του, πιθανότατα για να μας τη σπάσει ανάλογα με το αν εμείς περνάμε όμορφα ή άσχημα.

Η πικρή και πονεμένη ιστορία μου όμως αναφορικά με την ταχύτητα του χρόνου, απέναντι στο πόσα πράγματα μπορώ να κάνω σε μία ημέρα, είναι πως βγαίνω πάντα δεύτερη. Για παράδειγμα, μου τρώει συστηματικά τα δύο 8ωρα που μου αναλογούν για ύπνο και ξεκούραση, ενώ αντιθέτως επιμηκύνει το τρίτο (αυτό της εργασίας), τόσο ώστε καταλαμβάνει το χώρο ενός ακόμα 8ώρου. Το τρίτο οχτάωρο, μοιρασμένο σε δύο δόσεις (κανά δυο ώρες το πρωί και οι υπόλοιπες το βράδυ...) ίσα που μου επιτρέπει να πληρώσω κανάν οτέ στην τράπεζα και να διασκεδάσω τον ύπνο μου.

Αυτά, τις καθημερινές. Τα σ/κ ισχύει άλλο καθεστώς, ελαφρώς ταχύτερο. Στις καλοκαιρινές μου διακοπές δε, δίνει ρεσιτάλ ταχύτητος. Τό μόνο που προλαβαίνω να κάνω είναι να πακετάρω, να στήσω σκηνή, να πιω μία μπύρα, να ξαναπακετάρω και να επιστρέψω στη δουλειά.

Κάτι άλλο που γνωρίζω για το χρόνο, είναι πως ο Χρόνος του Θανάτου ουδεμία σχέση έχει με τον Χρόνο στην Καμπούρα ενός ανθρώπου.

Θέμα δεύτερο: ...Ο Τρόπος...

Με είπες ΚΑΙ μικρή ΚΑΙ γλυκιά...

Πότε είπαμε πως έχεις γενέθλια;

(αν έβγαλε βρώμα ο κύριος με τα ψάρια, έχε στα υπόψιν σου πως απλώς δε βλέπει καλά λόγω ηλικίας :P )

(Τάντονα.... χιονίζει! Ξέρεις καμία καλή Εθνική Τράπεζα; ) (άσχετο! )

Θέμα τρίτο: ...και ο Δρόμος

Όποιος πρωτευουσιάνος θέλει πράσινο, καλύτερα να επιστρέψει στο χωριό του (εκεί όπου επιστρέφει και η αφεντομουτσουνάδα μου 3-4 φορές το χρόνο μπας κι έρθει στα ίσα της).
Η μόνη εικαστική παρέμβαση που θα επέτρεπα στα πεζοδρόμια της Αθήνας, θα ήταν ίσως ένα ελαφρύ χαμήλωμα, ώστε να διευκολυνόμεθα στο παρκάρισμα (μη σπάσουμε και καμιά ζάντα...).

Από πού πάμε για τα Κακά Παιδιά είπαμε;
Τίποτα δεν είναι τόσο καλό ώστε να μην είναι αληθινό...
Τίποτα δεν είναι τόσο καλό ώστε να μην μπορεί να κρατήσει για πάντα...
Τίποτα δεν είναι τόσο καλό ώστε να μην είναι για μένα...
Άβαταρ μέλους
xotik0
junior member

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Τρί Φεβ 07, 2006 2:42 pm

Που λες Κώνε τώρα με όλο αυτό το σκάνδαλο με τα κινητά και τις υποκλοπές ...είπανε ότι τα κινητά ( ή κάτι τέτοιο, δε το έπιασα καλά...) τα βάζανε λέει στις ταράτσες. Στις οποίες λέει έχουν πρόσβαση όλοι.

Και σκέπτομαι εγώ τώρα....βρε λες ο Κώνος εκεί μέσα στα φυτά και τα λουλούδια να έκρυβε και κανένα κινητό;;;; :lol:

Κώνε μήπως είσαι κατάσκποπος βρέι;

Εμ τέτοιο ζήλο για τις ταράτσες δε μπορώ να τον εξηγήσω....
Μόνο αυτές είχαν μείνει ελεύθερες και μας τις πήρανε και αυτές..... :roll:
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

kamia sxesh

Δημοσίευσηαπό konos18 » Κυρ Μαρ 12, 2006 10:52 am

Καλά, τι είχε συμβεί; Εγώ νόμιζα ότι το σάιτ τα έπαιξε. Προσπαθούσα να μπω και ήταν ανενεργό για πολύ καιρό. Στο τέλος το ξέχασα. Με απορρόφησαν και τα τρεξίματα...
Πολύ χαίρομαι που τελικά λειτουργεί ξανά.
Διάνα, ΟΧΙ, δεν είμαι υποκλοπέας. Καμιά σχέση. Απλώς θέλω να πρασινίσω τις ταράτσες, διότι το θεωρώ φοβερή ιδέα. Και εννοώ με φυτά, όχι με πράσινη μπογιά, ε; Σε ευχαριστώ για το πείραγμα, το κατάλαβα ότι θέλεις να έρθουμε πιο κοντά και ότι δεν κρατάς κακία, αλλά μην ξεχνιόμαστε. Η ιδέα παραμένει περί ταρατσών.
Προχτές, έπεσε το μάτι μου σε μια πολυκατοικία η οποία για πάρα πολλά χρόνια θυμάμαι ότι ήταν πολυκατοικία φάντασμα. Είχε μείνει στο στάδιο του γιαπιού για πολύ πολύ καιρό. Ξαφνικά την είδα τζιτζί. Τελειωμένη, βαμένη, με καινούριες ομοιόμορφες τέντες, ωραία καγκελάκια διακριτικά και... μια τεράστια άδεια ταράτσα. Βρήκα το τηλέφωνο του ιδιοκτήτη, τον πήρα τηλέφωνο και μιλήσαμε γενικώς. Μέσα σε όλα μου εκμυστηρεύτηκε ότι προσπαθεί να νοικιάσει τα διαμερίσματα εδώ και πολύ καιρό αλλά είναι απογοητευμένος διότι δεν βλέπει ανταπόκριση. Το κτίριο είναι μια χαρά αλλά και ο ανταγωνισμός μεγάλος, η υπερπροσφορά ακινήτων μεγάλη και πάει λέγοντας...
Η ιδέα της ταράτσας λοιπόν, έπεσε σαν μάνα εξ ουρανού. Την βρήκε πολύ καλή λύση, για να δώσει αυτό το κάτι παραπάνω στο κτίριο και να προσελκύσει τους πολυπόθητους πελάτες. Σε αυτή τη φάση λοιπόν, είμαστε στο στάδιο των συνεννοήσεων...
Να που η ιδιωτική πρωτοβουλία βοηθάει και την οικολογική μας κατάσταση. Δεν πειράζει, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.
Και μια περγκολίτσα για να πίνουν τον πρωινό καφέ τους με θέα την Ακρόπολη παρακαλώ, θα τους χαλούσε...;
Πράσινη Αθήνα!
konos18
new member

Re: kamia sxesh

Δημοσίευσηαπό dianathenes » Δευτ Μαρ 13, 2006 1:20 pm

konos18 έγραψε:
Προχτές, έπεσε το μάτι μου σε μια πολυκατοικία η οποία για πάρα πολλά χρόνια θυμάμαι ότι ήταν πολυκατοικία φάντασμα. Είχε μείνει στο στάδιο του γιαπιού για πολύ πολύ καιρό. Ξαφνικά την είδα τζιτζί.

Το κτίριο είναι μια χαρά αλλά και ο ανταγωνισμός μεγάλος, η υπερπροσφορά ακινήτων μεγάλη και πάει λέγοντας...
Η ιδέα της ταράτσας λοιπόν, έπεσε σαν μάνα εξ ουρανού. Την βρήκε πολύ καλή λύση, για να δώσει αυτό το κάτι παραπάνω στο κτίριο και να προσελκύσει τους πολυπόθητους πελάτες.

Καλησπέρα Κώνε. Λοιπόν αγαπητέ μεγάλο θέμα ανοίγεις εδώ. Δώσε βάση σε παρακαλώ. Ας υποθέσουμε ( έτσι για τη κουβέντα) ότι η πολυκατοικία είχε μείνει ατελείωτη γιατί ήταν παράνομη -πολλές φορές δε σταματάνε τα έργα μετά από μια καταγγελία;- και ότι μετά από διάφορες ενέργειες, ο κατασκευαστής κατόρθωσε να πάρει την πολυπόθητη άδεια να συνεχίσει. Και την τελείωσε και την έκανε τζιτζι, όπως λες. Όμως, κάτι ο ανταγωνισμός, κάτι η ακρίβεια, κάτι ο χρόνος που είχε μείνει έτσι φάντασμα, δεν μπορεί να πουλήσει τα διαμερίσματα. Τότε, εμφανίζεσαι εσύ και μετά από τις κατάλληλες συνεννοήσεις, φτιάχνεις ένα πολύ ωραίο κήπο στη ταράτσα της . Έρχονται αμέσως αγοραστές και τα διαμερίσματα μοσχοπωλούνται. Οι ιδιοκτήτες τους έχουν πανοραμική θέα, χώρια την ικανοποίηση ότι μένουν σε ένα ωραίο κτίριο πρωτοποριακό που ξεχωρίζει μέσα από τη γύρω ασχήμια των υπολοίπων πολυκατοικιών που αν και ήταν κατασκευασμένες σύμφωνα με το νόμο, δεν προσφέρουν τίποτα το ιδιαίτερο ούτε στο χώρο ούτε και στους ενοίκους τους.

Οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας σου είναι ευχαριστημένοι γιατί νιώθουν ότι επένδυσαν τα χρήματα τους πολύ καλά, ενώ οι άλλοι των υπολοίπων πολυκατοικιών νιώθουν εξαπατημένοι που ενώ έδωσαν περίπου τα ίδια χρήματα, μένουν σε ένα κτίριο που δίπλα στο άλλο με την όμορφη ταράτσα, φαντάζει υποβαθμισμένο.

Τι συνέβη εδώ;
Κάτι "παράνομο" που καλλωπίστηκε, εξωραΐστηκε με μια καινούργια ιδέα , έτσι ώστε το αποτέλεσμα να αποτελεί καινοτομία, αναβαθμίστηκε μέσα στην συνείδηση των ανθρώπων. Γιατί τελικά, παρά το παράνομο του πράγματος, τους προσέφερε περισσότερα πράγματα από το νόμιμο αλλά συνηθισμένο. Μια διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων! Με αποτέλεσμα μάλιστα να εμφανίζεται στα μάτια των ανθρώπων πιο νόμιμο και πιο χρήσιμο και πιο επιθυμητό από το νόμιμο!

Ερώτημα: το ωραίο ( που ικανοποιεί αισθητικά αλλά και λειτουργικά) μπορεί να νομιμοποιήσει τα πράγματα; Μπορεί ν ανατρέψει τα κριτήρια και να ανοίξει νέους δρόμους από μόνο του;
Είμαι για πέτα(γ)μα.....

....και αγόρασα ασπίδα......
Άβαταρ μέλους
dianathenes
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Δευτ Μαρ 13, 2006 11:12 pm

προσεχε με την περγκολα γιατι τα προστιμα για τα αυθαιρετα ειναι δυσθεωρητα...

για πανε καμμια βολτα στην πολεοδομια της περιοχης να υποβαλλεις ενα ερωτηματακι και να παρεις μια απαντηση ως προς τη νομιμοτητα της περγκολας , να το χεις προχειρο σε περιπτωση ,που οι απεναντι σου στειλουν το 100.(αν και κατα τη γνωμη μου ειναι παρανομο διοτι αλλοιωνει την οψη της οικοδομης...μπορεις ομως να βγαλεις αδεια γι αυτο)...

και προσοχη στην υγρομονωση γιατι αν δε γινει σωστα θα σε βριζουν (δεν ειναι και τοσο απλο ουτε τοσο φτηνο να διαμορφωσεις σωστα το δωμα)...

εκτος κι αν τα χεις ψαξει καλα ολα αυτα οποτε ...προχωρα ακαθεκτος.
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Δευτ Απρ 10, 2006 1:34 pm

Προτεραιότητες

Όξινη βροχή «νέας γενιάς» προκαλούν οι κακοσυντηρημένοι καταλύτες στο Λεκανοπέδιο

Αθήνα

«Εξωτικούς» ρύπους όπως πλατίνα, παλάδιο, ρόδιο, ιρίδιο, όσμιο, ρουθήνιο παρέσυρε φέτος στο έδαφος κάθε βροχόπτωση που σημειώθηκε στο Λεκανοπέδιο της Αττικής. Αυτή η όξινη βροχή «νέας γενιάς» προκαλείται από τους κακοσυντηρημένους καταλύτες.

Επιστήμονες τόσο απο το Πανεπιστήμιο της Αθήνας όσο και το Εργαστήριο Oικολογίας και Προστασίας του Περιβάλλοντος του Γεωπονικού ανίχνευσαν ίχνη αυτών των ρύπων σε διάφορα σημεία της Αττικής: στη Γλυφάδα, στους Θρακομακεδόνες, στην Πεντέλη, στου Ζωγράφου. Ωστόσο, οι μεγαλύτερες συγκεντρώσεις κατεγράφησαν στο κέντρο της πόλης: στα Πατήσια, στο Πεδίον του ʼρεως και τα Ιλίσια.

Όπως εξηγούν ειδικοί στην εφημερίδα Τα Νέα, τα στοιχεία αυτά υπάρχουν σε όλους τους καταλύτες των αυτοκινήτων. Τα καυσαέρια που εισέρχονται στους καταλύτες διαβρώνουν τις επιφάνειές τους, με αποτέλεσμα να απελευθερώνονται στην ατμόσφαιρα μέταλλα, όπως αυτά που ανιχνεύτηκαν στην Αττική. Η βροχή παρασύρει τα στοιχεία αυτά και τα διασκορπίζει παντού.

Oι ρύποι αυτοί θεωρούνται εξαιρετικά τοξικοί. Προκαλούν αλλεργίες, άσθμα, προβλήματα στα νεφρά και την καρδιά. Σε έκθεσή της η Greenpeace αναφέρει μάλιστα ότι η «νέα» όξινη βροχή πλήττει και τα φυτά.

Οι νέοι ρύποι έκαναν την εμφάνισή τους και σε άλλες μεγαλουπόλεις του κόσμου, αλλά μόνο στην Πόλη του Μεξικού κατεγράφησαν μεγαλύτερες συγκεντρώσεις από αυτές που μέτρησαν οι επιστήμονες στο Λεκανοπέδιο. Πόλεις όπως η Νάπολι, η Ρώμη, η Νέα Υόρκη, η Φρανκφούρτη έχουν καλύτερες επιδόσεις γιατί γίνονται αυστηροί έλεγχοι για τη συντήρηση των καταλυτικών αυτοκινήτων.

news.in.gr
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό 3ΤΛ » Πέμ Μάιος 11, 2006 3:55 pm

Πολύ καλή η αρχική ιδέα.

Έχω να προσθέσω κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει φίλε κώνε. Προσπάθησε λοιπόν να δημιουργήσεις υποδομή για να φυτεύονται κηπευτικά αντι για καλωπιστικά.

Αναφέρω τα πλεονεκτήματα:
1) Χρειάζονται μικρότερη ποσότητα χώματος άρα και λιγότερο βάρος για τις ταράτσες οι οποίες καθώς είναι κατασκευασμένες πριν το 1980 δεν αντέχουν ούτε το ίδιο τους το βάρος.
2) Θα προσφέρουν δωρεάν ζαρζαβατικά στους ενοίκους, οπότε θα έχουν σε μικρό χρόνο απόσβεση του κόστους εγκατάστασης.
3) Τα ζαρζαβατικά θα είναι και οικολογικά.
4) Θα μειωθούν οι μετακινήσεις στις λαϊκές αγορές καθώς και η μεταφορά των αγροτικών προϊόντων από τους τόπους παραγωγής, πράγμα το οποίο θα βοηθήσει και με έμμεσο τρόπο στην προσπάθεια κατά της μόλυνσης του περιβάλλοντος.
5) Σε κάποιο πιθανό σεισμό οι ενοικιαστές της πολυκατοικίας θα δουν αμέσως τα ραδίκια ανάποδα.

Το μοναδικό μειονέκτημα είναι ότι θα πρέπει να κλειδώνουν την ταράτσα για να αποφεύγουν το πλιάτσικο από τους μανάβηδες.

(Θυμίζει λίγο Φρουτοπία ε?)
Επιτέλους!
3ΤΛ
super member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο περιβάλλον

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης