επικαιρότητα

ΠΕΡΙ ΟΡΓΗΣ...

σχολιασμός γεγονότων που συμβαίνουν γύρω μας

Συντονιστής: Xenia

Δημοσίευσηαπό messinian » Πέμ Μάιος 26, 2005 12:57 pm

Και σιγά να μην πίστεψα στ' αλήθεια ότι ο Προκόπης θα έκανε την μεγάλη κίνηση. ʼλλωστε για τις μεγάλες κινήσεις χρειάζονται κότσια και άλλα πράγματα ευκόλως εννοούμενα... Αυτός όμως μας το είπε σχεδόν ξεκάθαρα και βέβαια το πιάσαμε το υπονοούμενο... Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα! ʼλλωστε για τις υπουργικές καρέκλες σφάζονται παλικάρια και για τους αρχιερατικούς θρόνους γίνονται όλοι μαλλιά κουβάρια, και στ' αρχίδια μας, στο κάτω κάτω, αν εσύ, messinian, την έχεις δει ρομαντικός εκ πεποιθήσεως, και δεν μας νοιάζει που θεωρείς πως είμαστε υπεύθυνοι για γενιές ή πως διαμορφώνουμε με την στάση μας συμπεριφορές... Τι πάει να πει δηλαδή "ύψος των περιστάσεων" και τι πάει να πει ευθυξία ή ηθική τάξη όταν ο έρωτας για την καρέκλα είναι τόσο σφοδρός... Έχεις ερωτευτεί ποτέ καρέκλα; Ε, δεν ξέρεις τίποτα από την ζωή έτσι όπως δεν ήξερε εκείνος ο Σοφοκλής που καθότανε και έγραφε τραγωδίες και μίλαγε για τις αιτίες που φύουν τον τύραννον...
Και για να μιλήσουμε περισσότερο σοβαρά, δεν ήλπιζα πως ο Προκόπης θα έχει την δέουσα ευαισθησία απ' την στιγμή που δείχνει μεγαλύτερη αγάπη στην καρέκλα του από την έγνοια που υποτίθεται πως όφειλε να δείχνει (ως πολιτικός στη υπηρεσία των δικαίωμάτων των πολιτών... - ψιλά γράμματα...;) στους αδιόριστους επιτυχόντες εκπαιδευτικούς...
Θα έχουμε χρόνο να πούμε περισσότερα...
Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις

Nα μην τις παίρνει ο άνεμος.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kathy » Πέμ Μάιος 26, 2005 11:03 pm

Τώρα εγώ δεν ξέρω πόσο σχετικό είναι αυτό που θα αναφέρω παρακάτω, πάντως μιαν οργή την ένιωσα (και μια απορία), οπότε και θα το γράψω εδώ. Σε μια ενημερωτική συνάντηση μιας μη κυβερνητικής ομάδας άκουσα το εξής καταπληκτικό σήμερα :
Υπάρχει, λέει, ένα ίδρυμα στο Π.Φάληρο, από θεούς κι ανθρώπους ξεχασμένο, όπου μένουν 10 παιδιά, των οποίων οι οικογένειες είχαν κριθεί ακατάλληλες να τα μεγαλώσουν. Τα παιδιά είναι από 5-21 ετών. Προσωπικό δεν υπάρχει, πέραν μιας μαγείρισσας και μιας τραπεζοκόμου, οι οποίες είναι μόνιμα διορισμένες από τη Νομαρχία και οι οποίες γύρω στις 4 το μεσημέρι σχολάνε. Και τα παιδιά μένουν ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ!!!!!!
Δηλαδή έλεος!!! Πόσο πιο τραγική μπορεί να γίνει αυτή η κοινωνική πρόνοια πια???
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό Mythos » Παρ Μάιος 27, 2005 11:26 am

kathy έγραψε:Δηλαδή έλεος!!! Πόσο πιο τραγική μπορεί να γίνει αυτή η κοινωνική πρόνοια πια???

Κάθυ,

καλες οι διαπιστωσεις και η αγανακτηση, και κατοπιν τουτου προκρίνεσαι επαξια στο δευτερο γύρο

(οπου ομως τα πραγματα δυσκολεύουν λίγο...)

Πάμε λοιπόν!
    → TI θα πρέπει να γινει στην προκειμενη περιπτωση
    → ΠΟΙΟΣ θα πρεπει να το κανει
    → και ΠΟΥ θα βρεθουν τα λεφτα.

και επειδη οι δυο πρωτες ερωτησεις ειναι μάλλον "ρητορικες" και συνεπως ευκολες, παρακαλω επικεντρωσου στην 3η ερωτηση που δίνει και την υψηλη βαθμολογία.

Σημείωση:
Για να μη παρασυρθεις και βγεις εκτός θέματος (κατι που δεν το θελουμε, αλλα κυριως θα στεναχωρουσε τα παιδια του ιδρύματος) λάβε υπόψη σου οτι ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ -και παρα-παρα πολλά μάλιστα.

(καλη επιτυχία, καλή μου) :wink:

_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό kathy » Παρ Μάιος 27, 2005 2:18 pm

Κοίταξε να δεις...τώρα τα ερωτήματα σου καίνε...
Να σου πω, εγώ ,όπως είπα, για τη συγκεκριμένη περίπτωση έμαθα στη συνάντηση μιας μη κυβερνητικής οργάνωσης, που ασχολείται με τους νέους -και ειδικά όσους κινδυνεύουν από κοινωνικό αποκλεισμό.
Απ'ότι είπαν -και τα μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς πως έχουν τα πράγματα- έχουν έρθει σε επαφή με τη νομαρχία και φυσικά χωρίς κανένα αποτέλεσμα.
Τώρα αυτό που σχεδιάζεται να γίνει από την οργάνωση (που λειτουργεί με εθελοντές) είναι να πηγαίνουν κάποιοι εθελοντές τα απογεύματα και να περνούν κάποιες ώρες με τα παιδιά. Δηλώσαμε αρκετοί ενδιαφέρον και ελπίζω να εφαρμοστεί αυτό.
Ειλικρινά, λυπάμαι, αλλά όσο και να το σπάω το κεφάλι μου, την τρίτη ερώτηση δεν μπορώ να την απαντήσω, καθ΄ότι με οικονομικά και γραφειοκρατικά δεν τα πάω καθόλου καλά...

Ελπίζω να μην παίρνω πολύ χαμηλή βαθμολογία :)

Αααα...και αν έχεις κανένα τρόπο να βρεθούν λεφτά- ή μάλλον να αξιοποιηθούν σωστά στο χώρο της ψυχικής υγείας και της κοινωνικής πρόνοιας, θα ήθελα πάρα πολύ να τον ακούσω...τα όσα λίγα έχω δει μέχρι στιγμής είναι πίστεψε με πολύ, μα πάρα πολύ απογοητευτικά...και δυστυχώς η καλή πρόθεση, το ενδιαφέρον και οι ικανότητες κάποιων επαγγελματιών, που ευτυχώς υπάρχουν, δεν είναι καθόλου αρκετές...
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό feelgood » Παρ Μάιος 27, 2005 4:55 pm

δυστυχως φιλη kathy πεφτεις κι εσυ στη "παγιδα" του εθελοντισμου, κι εξηγουμαι:

υπαρχει ενα προβλημα για καποιον?
ΟΧΙ δεν υπαρχει προβλημα για εμενα που δεν το ξερω και δεν μ αγγιζει (εγω ειμαι π.χ. η εξουσια) και χεστηκα αν υπαρχουν 5, 10 ή 1000 ανθρωποι που μπορει να πεθανουνε, αλλωστε οι ψηφοφοροι μου ειναι πολλοι περισσοτεροι κι οσοι με ψηφισαν δεν ανηκουν σ αυτη την κατηγορια.

το προβλημα μαθαινεται?
τοτε ΝΑΙ, εχω ενα προβλημα κι εγω μιας κι οι ψηφοφοροι μου αφυπνιζονται
τι μπορω να κανω ομως?
ή να το λύσω ή να φανει πως λύνεται ή να μπορεσω να κανω να μην ξανακουστει ποτε στους ψηφοφορους μου και -με καποιον τροπο- να γινει η "δουλεια"

αν το λυσω θελω λεφτα, ομως τα λεφτα τα χω για "αλλους" δε θα τα δωσω σε 10 κωλοπαιδα που -κατα πασα πιθανοτητα- δε θα με ψηφισουν. Αρα δεν το λυνω. Ας βρω αλλο τροπο.

αν το κανω να φανει πως λυνεται ή αν βρω καποια "εναλλακτικη" λυση, τετοια ωστε οι ψηφοφοροι μου να μην ξανακουσουν γι αυτο, μαζι με καποιες υποσχεσεις -που ειναι σιγουρο πως δεν θα τηρησω αλλα χεστηκα- κατι γινεται.

τι? υπαρχουν μη κυβερνητικες οργανωσεις? "φιλανθρωποι"? ωραια! δως τους μερικες επιχορηγησεις -να δωσουν κι οι επιχειρηματις επιχορηγησεις μιας κι αφαιρειται απο την εφορια και πολλες απο αυτες χρησιμοποιουνται για ξεπλυμα βρωμικου χρηματος. Αν δε θελουν κι επιχορηγησεις ακομα καλυτερα!
τι? εχουν κι εθελοντες! ωραια!
τι ειναι ο εθελοντης? καποιος που κανει κατι χρησιμο για τον συνανθρωπο του και ΔΕΝ πληρωνεται και που αν το κανει στραβα παιρνει και την ευθυνη και που -στο φιναλε- οποτε γουσταρω τον διωχνω ή του δινω και μερικα μεταλλια (αυτα της ανοιχτης παλαμης)

Η ΜΚΟ σου αγαπητοι κατερινα να πιασει αμεσως "δουλεια" στο ιδρυμα αυτο. Τοτε και τα δυστυχα παιδια θα βρουν μερικους "προστατες" που θα τους δωσουν την ασφαλεια που εκεινοι θελουν σ εθελοντικη βαση και με κυριο αξονα τα δικα τους πιστευω. Εσεις οι ιδιοι οι εθελοντες θα νιωθετε ομορφα προσφεροντας αγαπη σε δυστυχα παιδια και θα διαμαρτυρεστε για το αντικοινωνικο χαρακτηρα του κρατους και θα φουσκωνετε σαν κοκορια οταν θα σας λενε μπραβο.
Εγω, η εξουσια, "λυνω" ενα προβλημα. Τα παιδια βρισκουν μερικους εθελοντες να τους "προσεχουν", ισως να δωσω και μερικα ψιχουλα να τους βοηθησω (μπορει να κανω κι ενα νομο να παιρνουν μορια σε επικειμενες προσληψεις, βλεπε δασοπυροσβεστες) και, τελος παντων, το προβλημα δεν ειναι τοσο μεγαλο πια επειδη κανεις δεν κινδυνευει να πεθανει -τα παιδια εννοω- κι οι εθελοντες βρηκαν κατι χρησιμο να κανουν στη ζωη τους.
Οσο για τους ψηφοφορους μου?
Αφου τα παιδακια βρηκαν καποιους, το προβλημα που υπαρχει δεν ειναι τοσο μεγαλο πια και με μερικες υποσχεσεις για την επομενη τετραετια μπορω να τους κλεισω τα αυτια κι ενιοτε και τα ματια.

ρε τι ωραια που ειναι η ζωη...

κι εγω που ξεκινησα να γραφω και νομισα πως υπαρχει καπου προβλημα....

πω ειπατε?
κοινωνικη προνοια?
αυτο με τον ΤΟΤΟ το ξερετε?
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό kathy » Παρ Μάιος 27, 2005 11:17 pm

Φίλε feelgood, στην παγίδα του εθελοντισμού είχα πέσει για 3 χρόνια, με πολύ συναισθηματική εμπλοκή και τρέξιμο και όπου φυσικά όλοι μου έλεγαν πως θα έπαιρνα το βραβείο του μαλάκα...εκ των υστέρων δέ έμαθα και πράγματα πολύ απογοητευτικά και απομυθοποίησα εντελώς τον εθελοντισμό και την καλή πρόθεση κάποιων ανθρώπων...(το χρήμα ουδείς εμίσησε τελικα...)
Ωστόσο, ακόμα θεωρώ πως αυτή ήταν η πιο σημαντική εμπειρία της ζωής μου και όσα έμαθα εκεί δεν θα τα μάθαινα πουθενά.
Σίγουρα, με τον εθελοντισμό δε σώζεις τον κόσμο, εμένα προσωπικά με βοηθάει στο να δουλεύω τον εαυτό μου- και μου είναι και χρήσιμο και σαν εμπειρία στο αντικείμενο σπουδών μου.

Τώρα επί του θέματος με τα δύστυχα τα παιδιά...δεν ξέρω τι θα κάνει η κυβέρνηση και ο κάθε πολιτικός, μάλλον τίποτα ...
Όσο για τις επιχορηγήσεις που λες, δε δίνονται επιχορηγήσεις σε μη κυβερνητικές οργανώσεις, νομίζω.
Και με το πάνε κάποιοι εθελοντές τα απογεύματα, μη νομίζεις το πρόβλημα δε λύνεται.
Οι εθελοντές θα φύγουν το βράδυ και το πεντάχρονο παιδάκι, που έχει αναλάβει να το φροντίζει το κράτος, μπορεί άνετα να πηδήξει απ'το παράθυρο.
Μετά μάλλον θα πέσει ο Ευαγγελάτος...
Οπότε, άσε, και με εθελοντές και χωρίς...
Η μόνη διαφορά είναι πως ίσως τα παιδιά δουν κάποιον άνθρωπο πέρα απ΄τη μαγείρισσα και την τραπεζοκόμο και πως οι εθελοντές βγουν λίγο από τη βολεμένη τη ζωούλα τους, το άγχος για το τι κινητό θα πάρουν, που θα πάνε διακοπές κτλ και καταλάβουν πως σ'αυτή τη ζωή τίποτα δεν είναι αυτονόητο. Για μένα αυτή είναι η μεγαλύτερη προσφορά του εθελοντισμού στον ίδιο τον εθελοντή.
Τώρα το θέμα έχει πολλές διαστάσεις και καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κάποιοι είναι αρνητικοί.

θλιβερό συμπερασμά: αν φωνάξουμε το Μάκη και τον Ευαγγελάτο για δακρύβρεχτο ρεπορτάζ ίσως γλιτώσουμε το πεντάχρονο πριν πέσει απ'το παράθυρο...
τώρα να ξαναπω έλεος???
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό messinian » Σάβ Μάιος 28, 2005 8:40 pm

...
Τελευταία επεξεργασία από messinian και Κυρ Ιαν 15, 2017 7:17 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kathy » Δευτ Μάιος 30, 2005 12:00 am

:D Αααα...ωραία κι εσύ του χώρου είσαι...εγώ ψυχολογία τελείωσα και όπως έχω ξαναπει ό,τι έχω δει εκ των έσω είναι πολύ απογοητευτικά...τώρα, εσείς οι κοινωνικοί λειτουργοί τα ξέρετε καλύτερα αυτά, γιατί ασχολείστε και με τα διαδικαστικά...παρεπιπτόντως, από δουλειά πως πάτε εσείς ? Γιατί μου έχουν πει πως υπάρχει απορρόφηση στους κοινωνικούς λειτουργούς, για μας καλύτερα να μην το σχολιάσω, είναι μια πάρα πολύ πονεμένη ιστορία... :(
(και μετά ρωτάνε γιατί το ρίχνεις στον εθελοντισμό...)
kathy
senior member

Δημοσίευσηαπό messinian » Κυρ Ιουν 12, 2005 6:24 pm

...
Τελευταία επεξεργασία από messinian και Κυρ Ιαν 15, 2017 7:17 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό messinian » Δευτ Ιούλ 24, 2006 8:49 pm

.
Τελευταία επεξεργασία από messinian και Κυρ Ιαν 15, 2017 7:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο επικαιρότητα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες